Всяка трета родила нормално жена страда от стрес инконтиненция. Липсва национална програма и следродилен протокол

За трета поредна година се провежда Национална кампания за женско здраве – Стрес инконтиненция. Тя е под егидата на “Майчин дом”, включени са водещи гинекологични клиники в страната. Идеята е да се повиши информираността по темата и да се помогне на жените, засегнати от този проблем, като се осигурят безплатни прегледи и експертни консултации. Чрез повишаване на информираността и осигуряване на достъп до специализирани грижи, кампанията има за цел да подобри качеството на живот.
Д-р Лора Кълвачева е специалист акушер-гинеколог в София с над 25 години опит. Извършва прегледи и съвременно лечение на акушеро-гинекологични заболявания, всички видове изследвания и процедури, наблюдение на бременност в женска консултация.
От 1998 г. д-р Кълвачева е лекуващ акушер-гинеколог на Британското и Американското посолство в София. От 1998 г. до момента работи като специалист акушер-гинеколог в МБАЛ Вита София. Към момента е част от екипа специалисти на Акушеро-гинекологичен кабинет ДИО МЕД. Владее английски и руски език.
Какво представлява стрес инконтиненцията и какви са основните причини за появата ѝ?
Стрес инконтиненция е неволно изпускане на урина при физически усилия като кашляне, кихане, смях, вдигане на тежести, тичане или скачане. Най-често срещаните причини включват отслабени тазови мускули – след раждане, особено вагинално; увреждане на уретралния сфинктер; хормонални промени – например по време на менопауза; хирургични интервенции в областта на таза. Засяга предимно жените, а рисковите фактори са бременност и раждане, напреднала възраст, затльстяване, предишни операции в таза.
Раждалите жени са във фокуса на тазгодишната кампания. Задължителна последица ли е стрес инконтиненцията след нормално раждане? Може ли да бъде избегната?
Не, стрес инконтиненцията не е задължителна последица от нормалното (вагинално) раждане, но рискът от нея значително се увеличава. Какво се случва при раждане? По време на вагинално раждане се упражнява натиск върху тазовото дъно (мускулите, които поддържат пикочния мехур и уретрата), нервите, които контролират уринирането, свързващите тъкани и лигаменти. Това може да доведе до отслабване или увреждане, което увеличава вероятността от стрес инконтиненция. Рискови фактори, които я правят по-вероятна са: първо раждане, продължително раждане, голямо тегло на бебето, епизиотомия или форцепс, при многораждалите жени.
Стрес инконтиненцията след нормално раждане може да бъде до голяма степен предотвратена или минимизирана чрез няколко мерки: упражнения за тазово дъно по време и след бременността, контрол на теглото, ранна консултация с АГ специалист след раждането за включване на съвременните методи за превенция и лечение на стрес инконтиненцията чрез лазерна терапия и магнитна стимулация на тазовото дъно .
Физическата форма и упражнения определящи ли са за развитието на стрес инконтиненцията? В кои случаи помагат все по-популярните столове за стягане на тазово дъно?
Да, физическата форма и упражненията са силно определящи за риска от развитие на стрес инконтиненция, както и за нейното овладяване, ако вече е налице. Добре тренираните мускули на тазовото дъно осигуряват по-добър контрол върху уретрата и пикочния мехур. Жените в по-добра обща физическа форма обикновено имат по-добър мускулен тонус, включително на тазовото дъно. Неподходящите упражнения (като такива с високо въздействие и натиск върху корема) могат да влошат състоянието, особено ако тазовото дъно вече е отслабено. Редовни и правилни упражнения на Кегел намаляват значително риска от стрес инконтиненция след раждане.
Съвременните магнитни столове са апарати, които използват високоинтензивна магнитна стимулация, за да предизвикат интензивни контракции на мускулите на тазовото дъно, докато жената седи облечена на стола. Изключително ефективни и полезни са при жените, които не могат сами да активират ефективно тазовото дъно (неуспешни опити с Кегел). Ефективни са при лека до умерена стрес инконтиненция, особено в следродилен период, както и при жените, които търсят неинвазивен метод без болка и без нужда от събличане.
Магнитният стол, който ние използваме в нашия център е Fotona StarFormer. Уредът генерира бързо променящи се магнитни полета, които стимулират нервите и мускулите на тазовото дъно, предизвиквайки контракции, подобни на тези при упражненията на Кегел.
Една 30-минутна сесия е еквивалентна на около 70 часа упражнения на Кегел. Процедурата е напълно безболезнена и не изисква събличане; пациентът просто сяда удобно на стола с ежедневните си дрехи.
Какви са методите за диагностика?
Диагностиката на стрес инконтиненцията включва няколко стъпки и метода, които целят да определят точния тип инконтиненция, нейната тежест и причината. Ето основните диагностични подходи:
• Подробна анамнеза и оценка на рискови фактори
• Гинекологичен преглед за оценка на тонуса на тазовото дъно, пролапс и други аномалии.
• Тест с напъване
• Водене на Дневник на уринирането
• Изследване на остатъчна урина
• Уродинамично изследване
• Цистоскопия
Какви са възможностите за лечение с техните предимства и недостатъци? При кой вид говорим за най-дълготраен ефект?
Лечението на стрес инконтиненцията може да бъде консервативно (нехирургично) или хирургично, като изборът зависи от тежестта на симптомите, възрастта, плановете за бъдещи раждания и предпочитанията на пациентката.
Консервативното лечение (нехирургично) включва упражненията на Кегел. Предимства му са, че тези упражнения са безопасни, естествени, без странични ефекти. Подобряват мускулния тонус и контрола над уринирането. Недостатъците са, че изискват постоянство и правилна техника. Не са ефективни при тежки състояния или при жени, които не могат да активират правилно мускулите. Ефектът е видим след 6–12 седмици, поддържа се с редовни упражнения.
Предимствата на магнитната стимулация на мускулите на тазовото дъно са, че представлява неинвазивна и безболезнена терапия. Подходяща е за жени с лека до умерена стрес инконтиненция .Удобно е – без събличане. Недостатъците включват ограничен ефект при тежки случаи или структурни увреждания. Необходими са поддържащи сесии.
Лазерната терапия с Fotona IncontiLase® е иновативен, неинвазивен метод за лечение на стрес инконтиненция, който използва Er:YAG лазерна технология за стимулиране на колагеновия синтез и укрепване на мускулатурата на тазовото дъно. Тази процедура е особено ефективна при жени с лека до умерена форма. Предимства: без хирургични интервенции и безболезнено протичане на процедурата. Няма нужда от време за възстановяване; пациентките могат веднага да се върнат към ежедневните си дейности. Ефектът е дълготраен – подобрение на симптомите продължава поне 12 месеца след третата процедура. Наблюдава се подобрено сексуално здраве: повишаване на удоволствието от половия акт, благодарение на стягането и уплътняването на влагалищните стени. Процедурата не е ефективна при тежка стрес инконтиненция; необходима е една поддържаща процедура през 12 месеца.
Песарии (устройства, поставяни във влагалището). Предимства им са, че могат да дадат резултат при определени анатомични състояния (напр. пролапс). Подходящи при противопоказания за операция. Недостатъци са, че изискват обучение и редовна поддръжка.
Медикаментозното лечение не се използва като основна терапия при чиста стрес инконтиненция, но естроген локално (вагинално) може да подпомогне тонуса при жени в менопауза и в комбинация с терапии при смесена инконтиненция.
При хирургично лечение се използват Булкинг агенти (инжектиране на субстанции около уретрата). Предимства: Минимално инвазивна процедура, подходяща при по-леки случаи или когато операцията е рискова. Недостатъци: ефектът е по-слаб и временен (няколко месеца до 1–2 години). Изисква се повтаряне на процедурата.
Оперативното лечение има висока ефективност и дълготраен ефект. Недостатъците обаче включват рискове от усложнения, болка, инфекция, увреждане на органи. Не е подходящо при планирани бъдещи раждания. Може да има нужда от повторна операция след години.
Какви са последните иновации в лечението? Какъв е европейският, американският опит и съответно къде сме ние?
Последните иновации в лечението на стрес инконтиненция се фокусират върху минимално инвазивни и неинвазивни методи, които предлагат ефективност и удобство за пациентите. Европейските насоки препоръчват индивидуализиран подход към лечението на стрес инконтиненцията, включително споменатите магнитна стимулация и лазерна терапия, както и инжекции с ботулинов токсин.
В САЩ се наблюдава тенденция към прилагане на нови технологии и методи:
•Перкутанна тибиална нервна стимулация (PTNS): Минимално инвазивна процедура, която използва електрически импулси за регулиране на пикочния мехур.
•Инжекции с пълнители: Въвеждат се в уретрата за увеличаване на съпротивлението и намаляване на инконтиненцията.
В България се наблюдава постепенно навлизане на съвременни методи за лечение, с които работим и ние в МЦ ДИО МЕД:
• Лазерна терапия с Fotona IncontiLase®, предлагаща ефективност при леки до умерени случаи.
• Магнитна стимулация- неинвазивен метод за укрепване на мускулите на тазовото дъно.
• Физиотерапия и упражнения на Кегел: Широко разпространени и препоръчвани като първа линия на лечение.
Темата е деликатна и пренебрегвана. Има ли възможност да се подходи към нея като част от пакет следродилни грижи за жената и нейното възстановяване?
Абсолютно – и това е един от най-смислените и навременни подходи към проблема със стрес инконтиненцията .Тя често се възприема като „нормална част“ от майчинството, но не трябва да бъде пренебрегвана – особено когато може да се повлияе още в ранния следродилен период.
Профилактиката трябва да е част от следродилната грижа поради високата честота: до 1 от 3 жени развиват стрес инконтиненция след естествено раждане, особено при многоплодна бременност, продължително напъване или употреба на форцепс. Това променя качеството на живот. Дори леки симптоми могат да доведат до тревожност, избягване на спорт, социална изолация или сексуални проблеми.
Колкото по-рано се започне профилактика и укрепване на тазовото дъно, толкова по-голям е шансът за пълно възстановяване.
Какво може да включва един съвременен пакет следродилна грижа (4–12 седмици след раждане)?
1. Скрининг: Прост въпросник и кратък клиничен преглед, плюс оценка на тонуса на тазовото дъно
2. Индивидуална програма с упражнения: Инструктаж по Кегел упражнения и програма за активиране на коремната и тазова мускулатура
3. Консултация с гинеколог и оценка на въздействието от магнитна и лазерна терапия при симптоми на стрес инконтиненция. Предимствата на такъв подход са:
• Профилактика на хронични състояния
• Подобрена информираност на жената за собственото ѝ тяло
• По-бързо и пълно възстановяване – не само физическо, но и психоемоционално
• Намаляване на нуждата от хирургични интервенции в бъдеще
В България има нарастващ брой клиники и индивидуални специалисти, които работят в тази посока, но липсва национална програма или стандартизиран следродилен протокол. Малко родилки получават информация за тазовото си дъно и възможностите за терапия.