Изолати от традиционни млечни продукти помагат на чревната флора

Стресът, неправилният хранителен режим, стресът и физическото натоварване водят до чревен дисбаланс. Спасението е в пробиотиците, които съдържат полезни микроорганизми, балансиращи стомашния дискомфорт.
Здрава психика – здрав стомах
“Българският израз „Послушай сърцето си”, на английски звучи така – “Trust your gut”, което в директен превод е “Довери се на червата си”. Защо е така? Защото именно стомахът ни сигнализира за всяка една наша емоция, било то с това, че се свива когато сме под стрес или ни е страх, или когато сме влюбени и „усещаме пеперуди в стомаха“, споделя д-р Жеко Димитров, който работи в групова практика за първична помощ в град Варна и заедно с д-р Николай Кирилов (докторант към института по медицинска микробиология и хигиена към Саарландския университет), имат научен труд за Akkermansia Muciniphila – бактерия, имаща отношение към метаболизма на серотонина в червата.
По време на дълготраен стрес, се намесва хормоналната система с ключов играч – кортизолът. Той, от своя страна, има пагубен ефект върху микробиома – сборът от разнообразната общност от микроорганизми, състояща се от бактерии, гъби, протозои и вируси, които живеят в нашия организъм и преобладават в дебелото черво.
Това, от своя страна, води до дисбиоза в червата (състояние на нарушен баланс на чревната флора).
Физическият стрес, т.е. всичко, което нарушава баланса на чревната флора, като инфекции, употреба на антибиотици, прекаляване с физическата активност, също е противопоказателен за нашия стомашен комфорт.
Добрите бактерии в пробиотиците – войници срещу раздразнения стомах
Пробиотиците, намират все по-широко признание като природен способ за ефективно въздействие върху чревната микрофлора и здравето на хората. Те не са алтернатива на медицината, а помощни средства/добавки към конвенционалната медицина.
Терапевтичните ползи от прием на пробиотици може да изглеждат скромни, както е за повечето натурални природни агенти, но те са постигнати при почти нулев риск и страничен ефект. Т.е. пробиотиците са естествения подход към здравето.
Най-активно прилаганите пробиотици принадлежат към бактериалните родове Lactobacillus и Bifidobacteria. Те са доминираща част от автохтонната чревна микрофлора при здрави хора и животни и влияят добре основно на чревната микрофлора и имунната система.
Пробиотици съдействат за чревната хомеостаза, чрез насърчаване на епителна клетъчна преживяемост, подобряват бариерната функция и стимулират защитните реакции на чревния епител.
Храни с кисел и горчив вкус осигуряват спасителните пробиотични бактерии
“В химическите заводи неслучайно осигуряват на работниците кофички с кисело мляко всеки ден, тъй като лактобацилите имат отношение към отстраняването на кадмия (тежък метал) от организма и предпазват от токсичност. Те са важни и за производството на витамини, минерали, мастни киселини и някои храносмилателни ензими”, споделя д-р Жеко Димитров.
За да се осигури достатъчно количество пробиотични бактерии е важна консумацията на храни, които ги съдържат. Това обикновено са храни с тръпчив, кисел и горчив вкус, като кисело зеле, ферментирали зеленчуци, кисело мляко, кефир, ферментирали напитки, ябълков оцет и др.
“Ние сме щастливци”, споделя д-р Димитров, “Разполагаме с българска мултибактериална формула с включени 6 български щама, представители на общоприетите като полезни бифидобактерии и лактобацили, подбрани сред множество изолати от традиционни млечни продукти (кисело мляко, кашкавал, млечна суроватка). Тази формула с пробиотично действие от полезни бактерии се нарича Лактофлор Опти 6 и помага за силен имунитет и здравословен баланс в стомашнo-чревната флора.