Общество

Изтече важен срок, а изплува неочаквана изборна драма в София

По време на консултациите при областния управител на област София не е постигнато съгласие за съставите на 23-та, 24-та и 25-а Районни избирателни комисии (РИК) в града. Това съобщиха от пресцентъра на областната администрация.

На консултациите са присъствали упълномощени представители на парламентарно представените партии и коалиции. За резултата от проведените консултации се състави протокол, подписан от всички участници.

 

От областната управа допълват, че на основание чл. 60, ал. 6 от Изборния кодекс и решение на Централната избирателна комисия (ЦИК) от 9 април, предложенията за състава на комисиите, направени от представителите на партиите и коалициите, заедно с необходимите документи, са изпратени на ЦИК. 

Съгласно решение на ЦИК № 3051-ЕП/НС, от 9 април 2024 г. днес е последният срок, в който могат да бъдат проведени консултациите.

Вчера и областният управител на Софийска област Юлиян Леков проведе консултации с представителите на всички парламентарно представени партии и коалиции в 49-ото Народно събрание за състава на 26-а Районна избирателна комисия (РИК), съобщиха на сайта си от областната администрация на Софийска област.

Постигнато бе съгласие за определянето на трима от зам.-председателите и на секретаря на 26-а РИК. Не бе постигнато споразумение между политическите сили за избор на председател.

В рамките на законовия срок областният управител ще изпрати съответните документи на Централната избирателна комисия, която да определи председател на 26-та РИК.

Междувременно стана ясно, че от понеделник – 15 април, Централната избирателна комисия започва да приема документи за регистрация на партии и коалиции за участие в изборите на 9 юни – за членове на Европейския парламент от Република България, както и за народни представители.

Крайният срок за подаване на заявления е 17 часа на 24 април.

Депозитът за участие във всеки от двата вида избори е 2 хиляди и 500 лева. Подкрепящите подписки трябва да съдържат, най-малко 2 хиляди и 500 имена на избиратели с валидни ЕГН-та.

Всеки избирател може да участва само в един списък за съответния вид избор или само в един списък – общ за двата вида избори, когато хората имат избирателни права да гласуват и в изборите за членове на Европейския парламент.

При полагане на подписа си избирателят удостоверява своята самоличност. 

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ

Related Articles

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button