България

Депутатите не успяха да приемат окончателно всички текстове от бюджета

Без окончателното приемане на всички текстове от бюджета за догодина приключи удълженият работен ден в парламента, предаде БНР.

Утре предстоят дебатите за 1600 общински проекта, предложенията за които бяха добавени в план-сметката по настояване на местните власти. Въпросните проекти ще се изпълняват в следващите 3 години, като на 3 месеца общински власти могат да предлагат и нови.

Днес на второ четене депутатите отпуснаха допълнителни 68 милиона лева за култура, 20 милиона за МВР и образованието, както и 37 милиона за ДАНС. Планираните разходи за отбрана възлизат на 2,05 на сто от БВП за 2024 година. Общо 59 млн. лв. са трансферите за висшите военни училища, което е с близо 9 милиона повече, отколкото през тази година.

Бюджетът е заложен с недостиг на приходите от 6,2 млрд. лева или дефицит от 3%. Разчетите са направени при очакван ръст на икономиката догодина от 3,2 на сто и средногодишна инфлация от 4,8%.

Като „исторически“ обяви гласувания в Народното събрание бюджет шефът на финансовата комисия към парламента Йордан Цонев заради заложените в него пари за общините.

„Абсолютно безпрецедентен бюджет, знаете ли че в тази папка, която господин Борисов държи, има 1500 проекта на всички общини. Знаете ли, че това се случва за първи път в историята на България?“, попита Йордан Цонев, председател на бюджетната комисия, цитиран от БНТ.

„Спекулации са, че това ще бъде бюджет за ГЕРБ, за ДПС, тук са абсолютно всички общини, чиито кметове са излъчени от независими или политически партии“, подчерта Бойко Борисов, ГЕРБ-СДС.

Финансовият министър Асен Василев още веднъж коментира, че бюджетът е напълно изпълним.

„Средства има, събират се данъци, ще завършим годината с по-малък дефицит от планирания. За догодина сме заложили също доста реалистични приходи и се надявам да спазим Маастрихските критерии без проблем“, заяви Асен Василев, министър на финансите.

През държавния бюджет ще бъдат разпределени близо 40% от брутния вътрешен продукт на страната. Макар и да не беше вписано в бюджета на Министерството на културата, се предвиждат повече пари за културните дейци.

За увеличение на заплатите и в останалите икономически сектори настояват от опозицията.

„Крайно време е от МВР да получим насреща една пътна карта за реформа в това министерство. Ние, като опозиция, ще искаме да има реална реформа, а не да се увеличават заплатите, а да няма реална промяна“, подчерта Иван Иванов.

Критика към подхода на прекалена централизация в бюджета изказаха от ГЕРБ-СДС.

„Не знам как ще смогнете с толкова много постановления през следващата година, може да има предимства този подход на централизация, но няма всезнаещ, всереагиращ централен орган на планиране – ако имаше такъв, командната икономика щеше да спечели съревнованието с пазарната, тя го загуби“, каза Красимир Вълчев, ГЕРБ-СДС.

„Системата, която сме предложили на Министерски съвет е с месечно постановление да се одобряват абсолютно всички капиталови разходи по персонала, които така или иначе са подадени и се одобряват на месечна база от съответните министерства“, посочи Асен Василев.

Новият бюджет на Българското национално радио възлиза на близо 63 милиона лева, а на БНТ на 86 милиона.

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button