Депутатите сядат на първо заседание след отхвърления референдум на Радев


Първо заседание на Народното събрание ще се проведе днес, след като държавният глава Румен Радев в обръщение към нацията предложи да се проведе национален референдум с въпроса „Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута „евро“ през 2026 г.?”, предаде NOVA.
Вчера председателят на парламента Наталия Киселова върна документа на президента с мотив, че искането му е несъобразено с Конституцията и закона.
От „Възраждане” обявиха действията на Киселова за противоконституционни и заявиха, че започват подписка за нейното отстраняване от поста.
Очаква се днес да бъдат изслушани вътрешният министър Даниел Митов и 8-те полицаи по казуса с контрабандния канал за цигари в Пловдив, предаде БНТ.
Това ще се случи на закрито заседание на комисията по вътрешна сигурност.
Народните представители очакват информация по казуса да предоставят и шефовете на дирекция „Вътрешна сигурност“ и инспектората към МВР. Предвидено е на депутатски въпроси да отговаря и отстраненият зам-директор на ГДБОП Калин Литов.
Той беше освободен от длъжност заради скандала в началото на април. С постовете си се разделиха и двама пловдивски полицейски началници. Скандалът набра скорост след като от гражданско сдружение „БОЕЦ“ разпространиха чатове, за които се твърди, че са между полицаи, участвали в акция от ноември миналата година, за контрабанда на цигари.
Народното събрание ще разгледа и проект на решение за задължаване на Министерството на труда и социалната политика, Министерството на финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите за разработване на Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това предвижда точка първа от предложения дневен ред за работа на депутатите тази седмица, публикуван на сайта на Народното събрание, съобщава БТА.
Вносител на проекторешението са Деница Сачева от ГЕРБ-СДС и група народни представители.
В мотивите към предложения проект на решение се посочва, че през 2024 г. са изготвени четири ключови документа във връзка със състоянието на пенсионната система в България – Анализ на системата на задължително пенсионно осигуряване, изготвен от Министерството на труда и социалната политика; Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване, приет от Икономическия и социален съвет; Годишен актюерски доклад на Националния осигурителен институт за 2024 г. и Проучване на обществените нагласи за актуализиране на съществуващата пенсионна система, осъществено от Националния център за парламентарни изследвания при Народното събрание. Изтъква се, че всички документи подчертават необходимостта от осигуряване на дългосрочна финансова стабилност на пенсионната система, като се обръща внимание на демографските промени и тяхното въздействие върху разходите за пенсии. Има консенсус относно необходимостта от повишаване на адекватността на пенсиите, за да се гарантира достойно ниво на живот за пенсионерите. Препоръчват се реформи, които да подобрят ефективността и устойчивостта на пенсионната система, включително преразглеждане на параметрите на осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране.
„Всичко това налага и предполага, 25 години след началото на реформата в пенсионната система и въвеждането на тристълбовия пенсионен модел, при идентифицирани вече състояние, проблеми и предложения за усъвършенстването ѝ, да бъде разработена Пътна карта с определяне на действията по усъвършенстването на пенсионната система във времеви диапазон. Предлагаме срокът за разработване на Пътната карта да бъде шест месечен, след което тя да бъде обсъдена в комисията по труда и социалната политика и в Комисията по бюджет и финанси. Считаме, че водеща и координираща роля в този процес следва да имат министъра на труда и социалната политика и министъра на финансите“, се казва в мотивите към проекта на решение.
Източник ЕПИЦЕНТЪР