България

Симеон Сакскобургготски в БТА: Не можеш да смениш историята

Не можеш да смениш историята на едни неща, които са се случили. Дали си съгласен, дали ти харесват, това е друго, но фактът си е там и не може да се заличи.

Това каза цар Симеон Втори (1943-1946), докато разглеждаше модернизираните архивохранилища в сградата на Българската телеграфна агенция заедно с генералния директор на агенцията Кирил Вълчев.

Цар Симеон Втори (1943-1946), който в качеството си на министър-председател прави обръщение към участниците в Първата световна среща на българските медии в София на 23 май 2005 г. под мотото „1150 години азбука“, днес участва в откриването на 20-ата Световна среща на българските медии в Националния пресклуб на БТА.

Кирил Вълчев разказа как в бюлетините на БТА от 1903 г. , където в целия западноевропейски, цариградски, американски печат за Илинденско-Преображенското въстание, се говори като за българско въстание и се оказва голямо историческо доказателство, защото не можеш да смениш вчерашните новини.

Генералният директор на БТА Кирил Вълчев подари на цар Симеон Втори (1943-1946 ) снимки репродукции от архива на БТА, на които са той заедно с баща му цар Борис III. Също така и копие на специален брой на бюлетин на БТА от 16 юни 1937 г., свързан с раждането на цар Симеон Втори, както и новини, свързани с най-важните моменти от неговия живот.

Цар Симеон Втори разгледа обновените помещения с биографични досиета на различни българи, фотоархива на агенцията, информационен център „БТА читалня“, дигитализационния център, историческия архив, където се съхраняват бюлетините на БТА и други издания.

След това Н.В. откри 20-ата Световна среща на българските медии в Националния пресклуб на БТА в София на 24 май.

Тази година темата на срещата е „Медии и знание“.
Във форума участват български журналисти от 25 държави. Сред тях са 46 журналисти от 34 българоезични медии по света, както и представители на 36 медии от България.

Първата среща на българските медии се проведе по времето на правителството на цар Симеон на 23 май 2005 г. , когато страната бе приета в НАТО и ЕС, а през 2004 г. в присъствието на Царя се подписва Етичният кодекс на българските медии, който се прилага и днес.

В изказването си при откриването на форума Царят заяви:„За 20 години ролята на медиите се е променила коренно, в добрия смисъл на думата. При наличието на пълния хаос с възможни социални медии и други начини, по които да се дезинформира или да се злоупотребява с доверието на хората, вашата роля става още по-отговорна.

Вие сте меродавните фактори, това изгражда едно доверие и успокоява хората, които търсят нещо, което е доказано, а не фантазии, опровергани на другия ден. Ролята на медиите е станала по-значима за доброто на нашето общество“.

По-нататък цар Симеон каза: „Напоследък немалко младежи ме питат, когато ме срещат, дали България има бъдеще. Защо да няма, като всяка друга страна? С капацитета, който имаме ние, и с културното минало сме относително ново общество и значи има възможност. Имаме чудесни хора, подготвени и с ентусиазъм. България ще пребъде, все по-убеден съм!“.

В своето изказване г-н Кирил Вълчев припомни думите на цар Симеон, тогава премиер, при откриване на първата среща на българските медии през 2005 г. : “Основни принципи във водената от правителството политика спрямо медиите са равнопоставеност, ненамеса в работата им и уважение на свободата на словото. Опитите за политически и икономически натиск, с които всички вие сте много добре запознати, а самите журналити са изпитвали често, вече са в миналото и се надявам да не се повтарят”.

Българска телеграфна агенция посрещна 127-ата си годишнина на 16 февруари 2025 г. с читалня за архивите, свой шрифт и обновена новинарска стая.

По проекта “Красива България” БТА през 2023 г. първо изгради паркинг в задния двор на сградата и външен асансьор до фасадата, който стига и четвъртия етаж, където е Националният пресклуб в София.

През 2024 г., отново по “Красива България”, Агенцията направи възможен достъпа за хора с увреждания до всички части на сградата в София и почисти и освети в различни цветове фасадата на сградата.

По Плана за възстановяване и устойчивост БТА оборудва помещения за библиотеката и архивите от 16 февруари 1898 г. до наши дни с център за цифровизацията им, която ще приключи през 2026 г.

Българската телеграфна агенция вече разполага с модерни архивохранилища, оборудвани с нови стелажни системи и прецизна климатизация за съхранение, съобразно архивните стандарти в България. От месец юли 2023 г. до началото на май т.г. са дигитализирани близо

800 000 от общо 3 500 000 страници от хартиени носители, около 40 000 от общо 2 000 000 кадри негативи и около 120 000 страници бюлетини на микрофиш от общо 2 000 000 страници.

В началото на 2024 г. архивният масив от бюлетини на БТА е регистриран като част от Националния архивен фонд на България.

Българската телеграфна агенция има и нов информационен център „БТА читалня“, който се намира в сградата на агенцията. На входа е постановена арт инсталацията „Твоята публика“ от 2024 година, дело на проф. Георги Янков, ректор на Националната художествена академия. Читалнята ще бъде отворена за читатели от понеделник до петък от 9:00 до 18:00 ч.

Новият информационен център дава възможност за достъп до архивите на БТА на всички заинтересовани страни в сферата на журналистиката, културата, образованието и науката. Достъп до архивите ще имат също и всички ученици и студенти. Осигурен е достъп до читалнята на хора с увреждания, като е ремонтирана рампата към входа по проект „Красива България“.

Българската телеграфна агенция изцяло обнови новинарската стая (нюзрум) и вече разполага с подобрена среда и организация на работата за репортерите и редакторите в сградата на Агенцията. Обновените пространства за работа включват новинарска стая с 60 работни места. В средата на новия нюзрум е разположено бюро с осем страни (октагон), където дежурните редактори от всяко оперативно звено на агенцията ще могат да обменят информация и да следят новинарския поток в реално време. Реновирани са още и две репортерски стаи.

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button