България

Мирчев: Радев смени мнението си за еврозоната по много странен начин

Президентът Румен Радев смени мнението си за еврозоната по много странен начин и той самият няма отговор защо направи това. Ние също нямаме отговор, единственото, което знаем е, че това е срещу националния интерес на България. Това заяви депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев.

Румен Радев първо дължи отговор на българското общество, защо беше срещу този референдум и какво го накара да подкрепи този референдум и след това са всички останали теми“, уточни Мирчев.

Според Мирчев решението на Конституционния съд не би трябвало да повлияе на конвергентния доклад. „Ние ще изчакаме той да си каже думата. България трябва да влезе в еврозоната на 1 януари 2026 г. и ние ще направим всичко възможно това да се случи“, категоричен е той. 

Мирчев се спря и на договора с „Боташ“, който беше подписан от назначеното от Радев служебно правителство в началото на януари 2023 г. и обвързва България за 13-годишен период, като страната ни трябва да плаща огромни суми без да получава съответната услуга. Депутатът от ПП-ДБ призова да се потърси отговорност от всички, които са вземали участие в договарянето и подписването на това споразумение.

„Индикациите са, че това е директна договорка между Радев и Ердоган и на преговорите „Боташ“ са казали, че не може да има преговори, защото договорката е политическа на много високо ниво. На второ място трябва да се търси решение с турската страна, за да може да бъде спасен „Булгаргаз“ и България да не плати тези милиарди“, каза Мирчев.

Той се надява, че ще се опитаме да предоговорим този договор, защото общата сума, която ще трябва да платим в противен случая плюс инфлацията ще достигне 8 милиарда лева.

Той коментира критичното отношение на ПП-ДБ по отношението на избирането на Росен Карадимов начело на един от регулаторните органи. „Критиките са вътре в средите на БСП и това, че е продължение на ръката на Пеевски“, каза Мирчев и добави, че те са дали най-добрите кандидатури, но са подкрепени други. 

В тази връзка той подчерта и важната роля на регулаторите след приемането на България в еврозоната, защото има определени рискове, които трябва да бъдат минимизиране, особено при регулирането на цените. „Начинът, по който бяха избрани регулаторите, означава само едно нещо – телефонен рекет. Обади се и удари тази или онази фирма“, каза Мирчев.

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button