Извършиха първата в историята успешна трансплантация на пикочен мехур

Хирурзи в Калифорния са извършили първата в историята успешна трансплантация на пикочен мехур. Те са помогнали на пациент, на когото преди това са отстранени пикочният мехур и двата бъбрека в резултат на лечение на рак и бъбречно заболяване в краен стадий.
Лечението е позволило на пациента, 41-годишния баща на четири деца Оскар Ларайнзар, да се откаже от диализата, въпреки че операцията е свързана със значителни краткосрочни и дългосрочни рискове и неизвестни.
Трансплантацията на пикочен мехур е извършена от двама хирурзи, работили години наред за разработването на техниката, която е използвана за трансплантация на един бъбрек и пикочен мехур, възстановени от човешки донор, съобщи в. „Гардиън“, предава БГНЕС.
„Тази операция е исторически момент в медицината и е в състояние да повлияе на начина, по който се справяме с внимателно подбрани пациенти със силно симптоматични „терминални“ пикочни мехури, които вече не функционират“, заяви д-р Индербир Гил, изпълнителен директор на Института по урология към Университета на Южна Калифорния и един от двамата хирурзи, работили по случая.
„Трансплантацията е животоспасяваща и подобряваща живота възможност за лечение на много състояния, засягащи основни органи, и сега пикочният мехур може да бъде добавен към този списък“, посочи лекарят.
Гил извършва операцията заедно с д-р Нима Насири от Института по урология на Калифорнийския университет в Лос Анджелис (UCLA).
„Този първи опит за трансплантация на пикочен мехур е подготвян повече от четири години. За подходящо подбраните пациенти е вълнуващо, че можем да предложим нова потенциална възможност“, каза д-р Насири.
Пациентите, на които е отстранен пикочният мехур, най-често използват част от червата за преминаване на урината, което често води до множество нови усложнения, включително инфекции и храносмилателни проблеми. Тези усложнения от години карат лекарите по света да търсят техники за трансплантация на пикочен мехур.
Трансплантацията, извършена в началото на май, засега е успешна и лекарите са „доволни“ от възстановяването на Ларайнзар, въпреки че остават много неизвестни. Например как ще функционира новият пикочен мехур на Ларайнзар с течение на времето и колко дълго ще трябва да приема лекарства за потискане на имунната система, за да предотврати отхвърлянето на органа.
Лекарите планират да извършат още трансплантации на пикочен мехур като част от клинично изпитване в UCLA Health с цел по-добро разбиране на потенциалните усложнения и подпомагане на пациентите, които страдат от тежки заболявания на пикочния мехур. | БГНЕС