ЗДРАВЕ

Колко сол трябва да консумираме на ден?

Намаляването на приема на сол е от решаващо значение за поддържането на добро здраве, особено за контрол на кръвното налягане и предотвратяване на сърдечносъдови заболявания. Как ефективно да ограничим солта в храната си обяснява диетологът д-р Олег Швец.

Прекомерната консумация на сол, основният компонент на която е натрият, е един от водещите фактори за развитие на хипертония и значително увеличава риска от инфаркти и инсулти. За съжаление, статистиката показва, че голяма част от хората приемат повече сол, отколкото е препоръчително.

Натрият е необходим на организма в малки количества, за да поддържа водно-солевия баланс и правилното функциониране на клетките, мускулите и нервите. Но съвременният начин на хранене, богат на преработени и полуготови храни, води до скрито и често неосъзнато прекомерно приемане на натрий.

Препоръчителен дневен прием на сол

Възрастни и тийнейджъри над 14 години: до 5 г сол на ден Деца на възраст 9–13 години: до 4 г на ден Деца на възраст 4–8 години: до 3 г на ден Деца на възраст 1–3 години: до 2 г на ден (с консултация с лекар за индивидуални препоръки)

Къде се крие солта?

Важно е да осъзнаем, че по-голямата част от солта в менюто ни не идва от солницата, а от скрити източници в храната. Основните „солени капани“ са:

Преработени меса: колбаси, хот-дози, салами Сосове, дресинги и готови подправки Бързи храни: инстантни нудли, пакетирани супи Дори продукти, които не изглеждат солени на вкус, като хляб, могат да съдържат значителни количества сол

Как да намалите приема на сол?

Четете внимателно етикетите

Когато избирате продукти, проверявайте съдържанието на натрий. За ниско съдържание се счита до 0,3 г сол (или 0,12 г натрий) на 100 г продукт. Търсете обозначения като „с ниско съдържание на сол“ или „без добавена сол“.

Избирайте по-здравословни алтернативи

Заменете солените закуски (чипс, солени ядки) с несолени версии, плодове или зеленчуци. По-често консумирайте прясно месо и риба вместо преработени продукти. Избирайте пресни или замразени безсосови зеленчуци, както и консервирани със съдържание на нисък натрий.

Гответе у дома

Домашното готвене ви дава пълен контрол върху количеството сол. Използвайте по-малко сол в рецептите и експериментирайте с билки и подправки като чесън, джинджифил или пипер за подобряване на вкуса. Ако използвате консервирани храни, изплакнете ги преди консумация.

Бъдете внимателни в ресторанти

Не се колебайте да попитате за съдържанието на сол в ястията и поискайте храната ви да бъде приготвена без допълнително осоляване. По възможност поръчвайте сосовете и дресингите отделно или изцяло ги избягвайте.

Повишете приема на калий

Храните, богати на калий, спомагат за неутрализиране на негативното действие на натрия и подпомагат регулирането на кръвното налягане. Добавете към менюто си банани, картофи, бобови растения, спанак и млечни продукти.

ПОСЛЕДВАЙТЕ НИ В ТЕЛЕГРАМ

Новините Днес

Related Articles

Back to top button