Борис Джонсън остава премиер след ожесточен дебат и драматичен вот


Борис Джонсън спечели вота на доверие, иницииран от собствената му Консервативна партия.
211 парламентаристи подкрепиха премиера, срещу 148, гласували за неговата оставка, предаде ВВС.
Резултатите от вота сочат, че Джонсън остава на поста си като министър-председател на Великобритания.
Резултатът беше обявен от председателя на Комитета от 1922 г. сър Греъм Брейди.
Гласуването се проведе тайно. Освен всичко друго, парламентаристите влизаха в залата, преди да гласуват през една врата, и излизаха през друга. Преди гласуване те предаваха мобилните си телефони на охраната, за да не се повтори ситуацията от гласуването на оставката на Тереза Мей, когато някои снимаха вота си за спомен или за доказателство.
Вотът се проведе след скандала „Партигейт“, избухнал след като стана ясно, че членове на правителството и служители в офиса на Джонсън са организирали партита по време на пандемията от COVID-19, когато подобни събирания бяха забранени в цялата страна. Наскоро разследване разкри, че Джонсън лично е участвал в тези партита – нещо, което преди това отричаше. Това доведе до спад в рейтинга на премиера. Джонсън се извини, но отказа да се оттегли от поста.
Резултатът на Джонсън е по-добър от този на бившия премиер Тереза Мей, която имаше подкрепата на 63% от своите депутати, когато беше изправена пред вот на доверие през 2018 г. Тогава 200 гласуваха в нейна полза, но в много по-малобройна партия. Мей оцеля само шест месеца след гласуването и в крайна сметка беше принудена да подаде оставка.
Кийр Стармър, лидер на опозиционната Лейбъристка партия, заяви в Туитър, че депутатите от Консервативната партия са игнорирали желанията на британската общественост, гласувайки за спасяването на Джонсън.
Британският министър-председател бе изправен пред вот на доверие като лидер на Консервативната партия на фона на призиви да подаде оставка заради скандала „Партигейт“, който избухна, когато стана ясно, че е участвал в редица събирания на “Даунинг стрийт“, когато Великобритания се намираше в строг локдаун заради ковид кризата. Ако Джонсън беше загубил вота, тогава трябваше да се оттегли от поста на премиер на страната.
В изявление след гласуването Борис Джонсън описа резултата като “добра новина“, тъй като според него това ще позволи на правителството да остави “Партигейт“ в миналото и да се съсредоточи върху “това, което правителството прави, за да помогне на хората“. Премиерът каза, че е имал по-голяма подкрепа, отколкото когато се е кандидатирал през 2019 г.
Попитан дали изключва предсрочни избори, Джонсън отклони въпроса и каза, че сега ще се съсредоточи върху важните за него проблеми, а не върху въпросите, които представляват интерес за медиите.
Вотът на доверие е шанс за Джонсън да „направи равносметка и да продължи напред”, заяви говорител на “Даунинг стрийт“ преди изслушването. „Премиерът приветства възможността да изложи аргументите си пред депутатите и ще им напомни, че когато са единни и фокусирани върху въпросите, които са важни за избирателите, няма по-мощна политическа сила“, добави говорителят малко след обявяването на вота.
Мнозина сериозно се опасяват, че Борис Джонсън е пречка за партията и е вероятно под негово ръководство тя да загуби следващите общи избори, които трябва да се проведат след две години, припомня БНР.
Фондовите пазари реагираха положителна на новината. Британската лира не само запази спечелените позиции за деня, но и курсът й се повиши с 0,34 процента спрямо долара (до 1,253 долара за една лира), след като стана ясно, че Борис Джонсън остава премиер.
Епицентър