САЩ няма да позволят сваления дрон да попадне в неподходящи ръце


Съединените щати предприеха стъпки, за да предотвратят попадането на отломки от сваления дрон MQ-9 в неподходящи ръце. Това заяви Джон Кърби, координатор за стратегически комуникации в Съвета за национална сигурност на Белия дом, цитиран от CNN.
„Без да навлизам в много подробности, мога да кажа, че по отношение на този дрон ние сме предприели мерки за защита на нашата собственост, по-специално на този самолет. Той е собственост на Съединените щати“, каза Кърби, имайки предвид възможността Русия получаване на достъп до останките в морето. „Разбира се, не искаме те да попаднат в нечии ръце, освен в нашите“, подчерта той.
По-рано говорителят на Пентагона Патрик Райдър не уточни на брифинг дали САЩ възнамеряват да се опитат да извадят останките от своя самолет от дъното на Черно море. В същото време той предположи, че руската страна все още не е получила фрагменти от дрона.
Припомняме, че руското министерство на отбраната по-рано заяви, че средствата за управление на руските въздушно-космически сили са регистрирали във вторник сутринта полет на MQ-9 близо до Кримския полуостров, който се е преместил в нарушение на границите на района на временния режим за използване на въздушното пространство, установен за провеждане на военна отбрана.
Както уточниха от ведомството, полетът е извършен с изключени транспондери. Те добавиха, че апаратът в резултат на рязко маневриране е преминал в неконтролиран полет със загуба на височина и се е сблъскал с водната повърхност.
Министерството подчертава, че руските изтребители не са използвали бордово оръжие, не са влизали в контакт с дрона и са се завърнали безопасно на летището на базата.
Малко по-рано световните медии съобщиха, че руски изтребител и американски дрон са се сблъскали в Черно море, като според информацията от САЩ самолетът на РФ умишлено е залял другия летателен апарат с гориво, след което се е блъснал в перката му.
От САЩ нарекоха акта на руския изтребител „непрофесионален и опасен“.
Инцидентът няма да доведе до ескалация до директен конфликт между Русия и САЩ. Руските сили са използвали принудителна сигнализация срещу американски и съюзнически полети и военноморски кораби в продължение на десетилетия в множество театри, без да предизвикат конфликт.
Президентите на САЩ и Русия си запазват пълната свобода да избират как да реагират на подобни инциденти и няма нищо автоматично в ескалацията в такива ситуации. Предвид многократните ангажименти на президента Джо Байдън да избягва ангажирането на американските сили в директен конфликт с Русия и ясното и многократно демонстрирано нежелание на Кремъл да влезе във война с НАТО, няма причина инциденти като тези да предизвикват опасни ескалации.
Джон Кърби добави, че американският президент Джо Байдън е информиран за инцидента, станал по-рано през деня над Черно море.
„Държавният департамент ще разговаря директно с руските си колеги и ще изрази нашата загриженост относно това опасно и непрофесионално прихващане“, каза той.
„Не е необичайно да има прехващания от руски самолети на американски самолети над Черно море“, каза Кърби. „И имаше, дори само през последните седмици, други прихващания. Но този очевидно е забележителен заради това колко небезопасно и непрофесионално беше… причинявайки свалянето на един от нашите самолети.
Инцидентът се случва на фона на повишено напрежение между Русия и САЩ, като администрацията на Байдън налага санкции и се стреми да изолира Москва заради нахлуването й в Украйна. САЩ действат над Черно море повече от година, каза Кърби, преди нахлуването на Русия в Украйна, пише The Hill.
„Не е необичайно руските прехващания на неруски самолети над Черно море“, каза Кърби. „Искам да подчертая, че този MQ-9 работеше в международно въздушно пространство над международни води и не представляваше заплаха за никого и това беше опасно и непрофесионално прехващане.“
САЩ няма да бъдат възпрени да летят в международното въздушно пространство и над международни води, включително над Черно море, в резултат на инцидента във вторник, каза Кърби.
Последствията от инцидента във вторник ще бъдат наблюдавани отблизо, като се има предвид напрежението между Вашингтон и Москва през последната година заради руската инвазия в Украйна, припомня News.bg.
САЩ наложиха санкции на Москва, за да забавят нейните военни усилия и предоставиха военна и икономическа помощ на Украйна, както и европейските съюзници. Руският президент Владимир Путин отговори, като заяви, че подкрепата за Украйна е равносилна на агресия срещу Москва.
Вашингтон и Москва се опитаха да поддържат комуникационните линии отворени през това време, за да избегнат ненужна ескалация на конфликта.
Американски изтребители през февруари прехванаха руски военни самолети близо до въздушното пространство на Аляска два пъти в рамките на два дни. Американски служители казаха, че дейността не се разглежда като заплаха или като провокация.
Епицентър