България

Чакъров направил опит да прехвърли марката „ДПС“ на Доган, Пеевски го блокирал

Опит да прехвърли марката „ДПС“ на физическото лице Ахмед Демир Доган е направил в петък съпредседателят на партията Джевдет Ибрям Чакъров, разкри пред 24rodopi.com отлично осведомен юрист с богата практика в Патентно ведомство.

„Направен е опит за прехвърляне на физическо лице на една партия на избиратели, с колективни органи, която партия има официални представители, вписани в съда. Сред тези представители Ахмед Доган не фигурира от години“, казват от Патентно ведомство.

Информацията бе потвърдена и пред „Епицентър. бг“.

Проверка установи, че Ахмед Доган е фигурирал в регистрите на ДПС за последно през 2013 година, след като се оттегли и остави председателството на ДПС на Лютви Местан.

Според актуалното състояние, към днешна дата ДПС има двама представители – председателите Делян Пеевски и Джевдет Чакъров.

Като отговорен по устав Делян Пеевски е реагирал и блокирал опита на Чакъров да прехвърли партията на физическо лице. „Блокирано е от 9 август ДПС да стане еднолична партия“, поясни пред медията ни юрист, специалист по темата.

Не са ясни мотивите за този ход на Чакъров. Вероятно целта е била да се заобиколят уставът и законът, за да започне ДПС от нова точка на съществуване – като частна партия, които би било абсурдно.

„Да, знам за опита да се открадне партията. Действията на Чакъров са извън закона. Нашият председател е блокирал процедурата и ДПС си остава на хората. Чакъров за пореден път погазва устава, за което трябва да носи последици и отговорност. След опита да разцепи партията, това е следващото тежко нарушение“, каза депутат от ПГ на ДПС.

Информация от двата лагера в ДПС по темата обаче няма, като повечето народни представители са в неведение. 

Както е известно от лагера на Чакъров на 29 юли направиха постъпки в Патентно ведомство за регистрация на други три марки, в чиито наименования фигурира „ДПС“.

Тогава Чакъров заяви, че марката „ДПС“ е патентована още 90-та година, още от основаването на Движението за права и свободи. От Патентното ведомство описват заявената марка като комбинация от словесни и фигуративни елементи и уточняват, че цялостното изписване е: „ДПС – Движение за права и свободи“. Към момента заявката е със статус „подадена“ и тепърва следва да се извърши експертиза, ако в законовия срок бъдат заплатени дължимите държавни такси.

Отделно запазването на тази марка не решава казуса с използването на марката ДПС на изборите, това се урежда през Закона за политическите партии.

Според устава на ДПС партията се оглавява от двама председатели. – Делян Пеевски и Джевдет Чакъров, всеки от тях разполага с едни и същи правомощия, които изпълняват „заедно и поотделно“, както е записано. Сред тези правомощия е и утвърждаването на кандидатите за депутати и кметове. Това означава, че както Пеевски, така и Чакъров могат да одобрят листите с претенденти на ДПС за парламента.

С оглед на сегашнита ситуация продължава да стои въпросът кой ще регистрира партията в ЦИК? Кой ще упълномощи представители на ДПС по места, които да регистрират листите в районните избирателни комисии? Пеевски или Чакъров? Ако единият го направи, няма ли другият да оспорва в съда?

Уставът на ДПС не разглежда ситуация, в която може да има разногласие между двамата председатели. За да регистрира ДПС листи с кандидати за вота, трябва или Пеевски да ги разпише, или поне да е съгласен. Ако това не стане – ще обжалва в съда, което потенциално може да съзаде страхотен проблем на партията за нейното участие във вота. Как почетният председател на ДПС д-р Ахмед Доган ще разреши този казус – предстои да видим.

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button