ИТН преброиха 48 депутати „за“ редовен кабинет с третия мандат след преговори с ДПС-Доган


Мнозинството за съставяне на правителство с третия мандат след днешната среща нарасна на 48 души. Това заяви Станислав Балабанов, заместник-председател на парламентарната група на „Има такъв народ“, след края на срещата с нечленуващите в парламентарна група депутати, заявили се за единство на ДПС под ръководството на почетния председател на Движението д-р Ахмед Доган, предаде БТА.
Народните представители, предвождани от Джевдет Чакъров са 25, ИТН имат 16, а част от разпадналата се група на „Величие“ също декларира подкрепа за реализацията на третиа мандат вчера.
За разговорите от Брюксел дойде и евродепутатът и съпредседател на европейските либерали Илхан Кючюк.
Станислав Балабанов определи срещата като изключително конструктивна. Приоритетите и законопроектите са важни за обществото да се случат веднага. Българското общество не трябва да чака месеци наред, за да може партийните сметки на няколко човека да излязат, а напротив. Обръщам се към останалите политически лидери – да има разум и воля да потиснат егото си, да помислят практично и да видят има ли резон да работим в името на българското общество, заяви Балабанов.
От днешната среща можем да кажем, че до много голяма степен има съвпадение във визията и приоритетите ни с ИТН, каза след края на разговорите пред журналисти в парламента Джевдет Чакъров.
По думите му става въпрос за принципен разговор, за представяне на цели и приоритети в рамките на евроатлантическата ориентация. Ако се състави правителство, макар и да са минималните шансове, би било добре то да е с ясен хоризонт, с отговорности и възможности, ако не – нека тези срещи в диалогична среда да са първите стъпки в 51-ия парламент да намерим изход в тази критична ситуация, смята Чакъров. Имаме отговорност не да чертаем червени разделителни линии, а да търсим сближаване на позиции, подчерта той.
На първо време, според депутатите от ДПС, нечленуващи в парламентарна група, е важно да се реализират всички стъпки в съдебната реформа. Сходства с ИТН имали и по отношение на националната сигурност, енергетиката. По-важно е, че се споделя нашето виждане за демографската криза, отбеляза Джевдет Чакъров.
Той изрази удовлетворение от чутото днес на разговорите, но посочи, че ще изчакат и следващите срещи, които ИТН ще проведат, за да видят каква ще е тенденцията. Днес успяхме да са върнем към нормалността, в диалогична среда да се представят приоритети, да има дискусия, дебати за по-доброто развитие на страната, посочи Чакъров.
В началото на срещата Тошко Йорданов подчерта, че трябва да се търсят общите неща, а не разликите, защото проблемите са едни и същи. Въпреки всички анализаторски нагласи, според мен точно сегашната ситуация създава шанс за едно по-справедливо управление на широка парламентарна основа и се надявам сега да обсъдим приоритети, които ние смятаме за важни, добави той.
Джевдет Чакъров припомни принципната позиция за участие в принципните разговори за съставяне на правителство с третия мандат. Ние много добре осъзнаваме, че шансовете за съставяне на правителство са минимални, но приехме да бъдем диалогични, защото е редно да има диалогична среда, а не само да се чертаят червени разделителни линии.
В хода на срещата от ИТН представиха основните приоритети, сред които тези в сектор правосъдие, свързани с промените в Конституцията. Съдебната реформа не е само промяна в Конституцията, а и промяна в процесуалните закони, устройствените закони.
От ИТН предлагат промени в Закона за съдебната власт, с които да се ограничат правомощията на главния прокурор, да се премахне практиката за командироване на съдии. По отношение на данъчната политика от ИТН се обявиха за запазване на плоския данък, което определят като едно от най-привлекателните условия за чуждестранни инвестиции у нас.
Джевдет Чакъров също посочи, че имат категорична позиция за отстояване на плоския данък. Ние бяхме основният субект, който предложи и отстояваше плоският данък. След като в настоящото време нямаме сериозен инвестиционен процес , много е важно как ще функционира съдебната система, за да се създаде подходящ климат за инвестиции, добави той. Нашето виждане е, че има много сериозна демографска криза, допълни Чакъров.
Илхан Кючюк коментира въпроса за избора на български еврокомисар. По думите му трябва да е ясно с какъв мандат отива този човек и какъв ресор ще има. Тук правя пряка връзка между благосъстоянието и правовата държава, добави Кючюк.
Лесните пари от ЕС свършиха, каза още той. Брюксел няма да дава пари на база проект и добро желание от страна на София, а ще следи как България изпълнява основните индикатори на правовата държава, обясни евродепутатът.
Регулаторите са ключов разговор, когато говорим за правовата държава. България трябва да задава дневния ред, когато говорим за бъдещето на Балканите, посочи Илхан Кючюк.
Кючюк каза още, че работата с българските общности е също ключов въпрос и потенциалът на 2 млн. българи в чужбина трябва да се ползва, а не да се забравя.
За нас основният приоритет е гарантиране на високи нива на социална защита на всички български граждани, каза Севим Али. Като приоритет номер едно е демографска катастрофа. През последните 10-12 години населението е намаляло с 850 хиляди души. Близо една четвърт от българските граждани са застрашени от риск от социално изключване. Пенсиите трябва да се осъвременяват минимум два пъти годишно, каза още депутатът.
Севим Али каза още, че е ключово да се вземат мерки в борба срещу демографската криза. Чакъров добави, че ДПС имат идея да се направи национална демографска стратегия.
Тошко Йорданов отговори, че ИТН имат конкретни идеи – например младите семейства, които работят и учат, да бъдат освободени от данъци.
Джейхан Ибрямов обобщи, че между тях и ИТН със сигурност има много допирни точки, а там където има различия – те могат да бъдат преодолени.
Българският избирател иска да има разумни, мислещи български политици. Много са важни тези разговори, които могат да изведат държавата от политическата криза, в която се намираме, добави той.
„Не става дума за европейци или натовци, а за позициониране като евроатлантици пред света“, каза Ибрямов.
Станислав Балабанов каза, че според ИТН е възможно да се намери мнозинство и тези приоритети да започнат да се изпълняват още сега. Той попита Чакъров дали ИТН имат причина да са по-големи оптимисти след тази среща.
Ализан Яхова посочи, че за тях земеделието е основен приоритет и тяхната цел е да го превърнат в национален приоритет. Сред акцентите в програмата тя очерта Стратегията за развитие на селските райони.
Валентин Тончев също подчерта, че се намираме в тежка политическа криза. България има нужда от работещо правителство с евроатлантически приоритети, но този евроатлантически блясък не бива да бъде с корупционен отпечатък, добави той.
Дипломатът Димитър Гърдев от партията на Слави Трифонов заяви, че ИТН и ДПС на практика нямат никакви разминавания в сферата на външната политика и споделят една и съща „евроатлантическа ориентация“.
„Времето ни притиска и е моментът да предложим наш еврокомисар. Мисля, че едно служебно правителство няма достатъчна легитимност, за да посочи този човек“, каза Гърдев.
Гърдев изтъкна, че не само ще трябва да се посочи еврокомисар, а ще трябва България да се бори за ресор, което е най-трудното.
Утре парламентарната група на ИТН ще се срещне с БСП от 14:15. В петък ще говори с „Възраждане от 13 часа, след което с „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) от 16:30. Срещата с най-голямата парламентарна група – ГЕРБ-СДС, остава за събота в 11 часа.
Източник ЕПИЦЕНТЪР