Илинден е! Почитаме Свети пророк Илия, закрилник на живота


Днес е Илинден – един от големите летни празници в православния календар.
Денят е в прослава на свети пророк Илия. Той има значимо място сред библейските пророци заради непоколебимата му вяра, извършените от него чудеса и особената му мисия в Божиите дела.
Името Илия означава „крепост на Господ“. На Илинден имен ден имат над 57 000 души.
Според житието му пророкът извършил множество чудеса, с които обръщал хората към вярата в Бога. Името му означава „Крепост Господня“. Св. Илия е един от двамата човеци (след патриарха Енох), които се възнасят живи – огнена колесница с огнени коне го отнесла с вихър на небето. Същия образ рисува и иконографията – той е в позлатена небесна колесница, теглена от четири бели коня.
За великия пророк Илия, живял девет века преди Христос, разказват не само старозаветните текстове. За неговия „дух и сила“ има ярки новозаветни свидетелства и той е част от значими евангелски събития.
Той е живял по времето на израилския цар Ахав и жена му Иезавел, които се кланяли на идоли и живеели нечестиво. Житието му разказва, че бащата на Илия имал за сина си странно видение – видял, че благообразни мъже беседват с детето, повиват го с огън и го кърмят с огнен пламък. Разтревожен, той разказал за видението на свещениците, а един от тях му отвърнал да не се бои:
Не бой се от видението! На детето ще почива Божията благодат; словото му ще бъде като огън, силно и действено; животът му – угоден Богу; и ще съди той Израиля с меч и огън.
Не случайно, св. Илия е единственият старозаветен праведник, на когото са посветени храмове и се отдава особена почит от Църквата и вярващите.
„Помолих се на свети пророк Илия да имам неговата смелост и ревност във вярата, защото той не се е поколебал да разобличи царя, царицата, заради тяхната нечестивост и се надявам да получа поне малок от неговата благодат.“
В отговор на нечестивото идолопоклонство на царското семейство, заразило и поданиците му, по молитвата на св. Илия не валяло дъжд три години и половина. След като с огън от небето изобличил езическото им суеверие и утвърдил вярата в истинския Бог, молитвата на пророка за дъжд била чута.
Не само животът на св. Илия се отличава с чудеса, но и неговият край. Библията свидетелства, че той бил възнесен с огнена колесница на небесата жив, за да бъде върнат на земята при Второто Христово пришествие.
Образът на пророка е централен и за българския фолклор. Според народните вярвания при подялбата на света на св. Илия се паднали „летните гръмотевици, летните трескавици“. Затова той е господар на летните небесни стихии и градушката. Наричат го Гръмовник, Гръмоломник, Гръмодел.
Свети Илия е силен, властен и сръдлив, затова сестра му никога не му казва кога е неговият празник – ако знае, би сторил чудеса на този ден. Илинден е празник на кожарите, кожухарите, самарджиите и керемидарите.
Народното поверие гласи, че на Илинден морето взима най-много жертви. Вярването е останало от времето, когато празникът се е отбелязвал на 2 август. По това време по българското Черноморие обичайно се появява опасното мъртво вълнение.
Източник ЕПИЦЕНТЪР