България

Еврокомисарят Тиери Бретон договаря в Сопот повече оръжия от България за ЕС и НАТО

Еврокомисарят по вътрешния пазар Тиери Бретон посети Сопот, където проведе срещи с представители на българската оръжейна индустрия. 

Пред журналисти той заяви, че Европейският съюз има спешна необходимост от увеличаване на производството на боеприпаси заради собствената си сигурност:

„Посещавам страните с отбранителна индустрия, готова да увеличи капацитета си. Започвам от България, защото страната ви има дълга история в отбранителната промишленост и е много важен партньор в Европа“, каза Бретон.

Той направи уговорката, че в момента става дума за оценка и обсъждане, а конкретни предложения ще има на следващ етап, но подчерта, че шансът на увеличеното търсене трябва да бъде използван от европейската индустрия:

„Мисля, че ако нашата индустрия иска да използва тази възможност, защото търсенето е налице, трябва да покажем, че сме способни да осигурим на Европа това, от което имат нужда страните членки. Като комисар по вътрешния пазар, включително отбранителната промишленост, бих предпочел ползите да са за нашите, за европейските компании“, каза Бретон.

Той разговаря с министъра на отбраната Димитър Стоянов и заместник-министъра на икономиката и индустрията Ирина Щонова

Еврокомисарят посети двете фирми за производство на отбранителна техника в Сопот. Той и министърът на отбраната твърдо отрекоха посещението да е във връзка със сключване на нов договор за предоставяне на военна помощ за Киев. 

Бретон заяви, че темата дори не е била обсъдена.

“Коментирахме увеличаването на капацитета на отбранителната индустрия за произвеждане на повече боеприпаси, необходими за попълване на запасите. Запасите на страните-членки на Европейския съюз и НАТО, са на изчерпване, затова е необходимо да бъдат произведени повече боеприпаси”, каза и военният министър Стоянов. Но отказа да съобщи данни за количествата, които трябва да бъдат произведени.

“Абсолютно манипулативни са твърденията, че се готви ново споразумение с Украйна за предоставяне на въоръжение. Това споразумение е същото, което в края на миналата година беше прието от МС и предложено на вниманието на 48-ото народно събрание, с което се иска всяко едно предоставяне на оръжие да преминава през ратификация на парламента”, обясни Стоянов.

Допълни и че тъй като предходният парламент не е успял да приеме споразумението, днес правителството е гласувало същия текст, за да го внесе в следващото НС.

“Целта е да има яснота какво се предоставя от Българската армия, ако въобще се предоставя в бъдеще, и това да минава през ратификация през Народното събрание. Изключително важно е нашата общественост да знае дали се предоставя, или не”, обобщи Стоянов.

Според военния министър никой не настоява да изпращаме още оръжия за Украйна.

Миналата седмица Бретон се видя със Стоянов и в Стокхолм на срещата на министрите на отбраната на ЕС. Там била обсъдена нуждата от повишаване на производството на отбранителна техника, за да се гарантират сигурността и суверенитетът на Европа.

“Затова решихме да направим нов договор с военната индустрия, но и същевременно трябва да сме сигурни, че индустрията ще може да изпълни този договор”, обясни в Сопот Бретон. И за да провери възможностите да се увеличи капацитетът ѝ, стартира серия от посещения на държави от ЕС и НАТО.

Предстои да бъдат отправени конкретни предложения към България, като той уточни, че не става дума за осигуряване на определен вид муниции и оборудване, а за нуждата от подсилване на всяка една от държавите-членки.

„Ние, в Европа, трябва да увеличим капацитета на военната си промишленост. Тя ще бъде подкрепена финансово. Европа планира да даде 1 млрд. евро, за да покрие разходите на държавите-членки, които дават на Украйна муниции от собствените си запаси. Още един милиард евро е предвиден за общи покупки на оръжия за Украйна от страна на ЕС“, каза още еврокомисарят.

Сега ставало дума само за оценка и обсъждане, а конкретни предложения ще има на следващ етап. Бретон обаче бе категоричен, че шансът на увеличеното търсене трябва да бъде използван от европейската индустрия. “Вярвам, че България може да осигури част от нужното на държавите-членки”, допълни той.

„Ако всички страни-членки на НАТО и на ЕС увеличат бюджетите си за отбраната до 2% от БВП, така ще увеличим значително ефекта от новите сделки. Ще увеличим производството. Говорим за нови десетки милиарди евро и това ще повиши капацитетът и възможностите на оръжейната индустрия в Европа. Това е дългосрочната ни цел“, заяви Бретон.

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button