България

Знаков ден! Парламентът гласува проектокабинета „Желязков“ (На живо)

Знаков ден за българската политика. Парламентът гласува проекто-кабинета на Росен Желязков.

В пленарната зала пристигнаха президентът Румен Радев, вицепрезидентът, служебното правителство, новият български патриарх Даниил, представителите на дипломатическите мисии у нас, духовенството и други.

Росен Желязков започна с представянето на структурата и състава на Министерския съвет. В него нямаше промени, той съвпадаше напълно със списъка представен пред държавния глава в понеделник.

Ето кои са кандидат-министрите:

  • Росен Желязков (ГЕРБ) – министър-председател
  • Томислав Дончев (ГЕРБ) – вицепремиер и министър на иновациите и растежа
  • Людмила Петкова (настоящ служебен министър) – министър на финансите
  • Даниел Митов (ГЕРБ) – министър на външните работи
  • Калин Стоянов (настоящ служебен министър) – министър на вътрешните работи
  • Деница Сачева (ГЕРБ) – министър на труда и социалната политика
  • Атанас Запрянов (настоящ служебен министър) – министър на отбраната
  • Мария Павлова (бивш зам. главен прокурор, настоящ служебен министър) – министър на правосъдието
  • Красимир Вълчев (ГЕРБ) – министър на образованието
  • Костадин Ангелов (ГЕРБ) – министър на здравеопазването
  • Любен Дилов (Гергьовден/ГЕРБ) – министър на културата
  • Ивелина Василева (ГЕРБ) – министър на околната среда и водите
  • Георги Тахов (настоящ служебен министър) – министър на земеделието и храните
  • Делян Добрев (ГЕРБ) – министър на енергетиката
  • Теменужка Петкова (ГЕРБ) – икономика и индустрия
  • Георги Гвоздейков (бивш министър на ПП, настоящ служебен) – министър на транспорта
  • Владимир Темелков (ГЕРБ) – министър на електронното управление
  • Евтим Милошев (настоящ служебен министър) – министър на туризма
  • Красен Кралев (ГЕРБ) – министър на спорта

Това е кабинет на малцинството или без осигурено мнозинство, заяви Росен Желязков.

Обществото ни няма доверие да дава доверие – така кандидатът за премиер Росен Желязков обобщи политическата ситуация у нас.

Според статистика, която той представи пред депутатите, през 2021 г. е имало 4 пъти избори. На всеки три години избори се провеждат средно на всеки шест месеца.

„Това представлява умора, липса на интерес и гласуване само на твърдите ядра. Това е реакцията на народа“, каза Желязков.
Той очерта два пъти на развитие – този на разделението, който следваме до момента, и този на единението, който е труден.

„За преодоляване на тази тенденция, аз предлагам сформиране на кабинет с ясен мандат. Представих състав без осигурено мнозинство. Ще го управляваме като правителство на малцинството“, каза кандидат-премиерът.

Предложеният от мен състав на правителство има основна политическа задача да възстанови ефективното управление, за да се преодолеят следните дефицити – дефицит на доверието и легитимността, дефицит на целеполагането и целепостигането, дефицит на правоприлагането. Това коментира кандидатът за премиер с първия мандат Росен Желязков.

„През последните години българското общество преживява една от най-тежките политически кризи от създаването на съвременната българска държава. Липсата на лидерство и отговорност беше съпроводено с редица експерименти с неясен смисъл. Войната между институциите и фрагментирането на обществото на твърди партийни ядра, които са противопоставени вече хронично, са напът да трансформират политическата криза в криза на демокрацията”, предупреди той.

Предложеният от мен състав на Министерски съвет не е от поредните, а е от проверените министри. Затова поемам ангажимент, че ако получим доверие, ние и моите колеги ще работим усърдно, честно и почтено за това България да си върне самочувствието и уважението”, каза още Желязков.

Николай Денков от ППДБ пръв взе думата за разисквания. Той изтъкна, че през последните години само ППДБ са успели да направят редовни правителства, влезли сме в Шенген, а Световната банка ни подредила на високи позиции. Приоритетни за хората и за бизнеса в България, а не за група приближени олигарси са нашите цели. И двете ни правителства бяха успешни въпреки ковид пандемията, войната в Украйна и икономическата криза, каза той. Това е правителство тип „Забравете за бъдещето“. Приоритетите му са такива, които ни разделят, смята Денков.

Ние от ПП чухме вас, българските избиратели и тези, които ни подкрепихте и другите, които не излязохте да гласувате. Изборите ни поставиха в позицията на проевропейска опозиция. КОЙ не е по-силен от хората, заяви Денков.

 

След словото му лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов гневно напусна залата и отказа коментар пред журналистите.

 

От трибуната Георг Георгиев от ГЕРБ заяви, че е таял надеждата, че ще се запази приличие. Обръщам се към вас като към човек, който беше премиер в правителството на ГЕРБ, към академика, в който се произведохте, докато бяхте министър на образованието. Вие, който и до днес заедно с ПГ нямате силите, достойнството и честта да приемете фактите такива, каквито са. Вие нямаше да бъдете министър председател и кабинет нямаше да има, ако ги нямаше подкрепящите парламентарни групи и техните лидери, припомни Георгиев. 

Вашата ПГ се стопи и не може да се справи с проблемите. Силна опозиция можете да бъдете, ако сте втори, а не трети. Опозицията не се състои в това да крещи за оставка, а да предлага алтернативи. Опозицията може да стимулира, да мотивира, да намира хора, които да подкрепят и техните идеи. С вашитне 30 и няколко човека каква точно силна опозиция ще бъдете. Вие бяхте този, който поискахте дерогация, за да внасяте руския петрол, а говорите ва Москва. Мнозинството, което вие, като опозиция, ще можете да сформирате, е с крайните партии и ще дължите отговор за това, каза от трибуната Георг Георгиев.

 

Теменужка Петкова препоръча на Денков довечера да си върне речта, която е произнесъл и тогава ще си отговори защо двете правителства на ППДБ бяха свалени.

 

Диверсификацията стана възможна, благодарение на трите правителства с премиер Боюко Борисов. Вие продължихте да внасяте руска газ, но с 30% надценка. Не се чудете, Денков, защо вашите правителства падат – просто вие не можете, заяви Петкова.

 

Депутатът от ГЕРБ Костадин Ангелов се обърна към Денков и му обясни, че в медицината има комплекс, наречен Наполеоновски. Най-големият проблем на хората с този комплекс е, че не си дават отговор къде са, кои са и какво могат. За огромно съжаление, вие бяхте министър-председател на България. Но, когато сипете обиди към ГЕРБ, не забравяйте, че това е оценката на българския народ, а за вас оценката е среден 3. С лъжи дойдохте и с лъжи си отидохте. Вие влизали ли сте в лечебно заведение, за да видите, че няма увеличение на заплатите на лекарите, то е само на хартия, тези пари не ги осигурихте, защото сте свикнали да лъжете, обърна се към Костадин Ангелов към Денков.

 

Викате, защото ви боли, а ви боли, защото казвам истината, обърна се към залата Денков, коато отново взе думата.

За лично обяснение на трибуната се качи Делян Добрев от ГЕРБ. Тези, които се наричат евроатлантици, връщаха левчето на Путин и финансираха войната, заяви той, визирайки ППДБ.

Те решиха да събират левчето за 1 месец и само за 1 месец влезе 1 милион лв. във фонза за енергийна независимост.

 

Всеки път, когато ние, в тази пленарна зала, посягахме към дерогацията, Денков тичаше тук с оставката и говореше, че вземем ли дерогацията на Лукойл, той си подава оставката. Този, който се е провъзгласил за академик, даваше левчето на Путин. Те се опитваха да вкарат Джемкорп и да предадат българската енергетика. Никой в България не е гласувал нито за Денков, нито за Кирил Петков, нито за Асен Василев. Дясната общност в България се използваше, за да се докара у нас проруско правителство. Ще отидем на избори септември и след това ще дойде на власт проруско правителство, каквото го искат Денков и сие, каза Делян Добрев.

Общо 219 народни представители се регистрираха и парламентът започна работа. От днес депутатите ще гласуват чрез нова система – биометрична. Това обяви в началото на пленарния ден председателят на НС Рая Назарян.

Народното събрание удължи заседанието си до гласуване на проектокабинета „Желязков“. Дебатът започна в 13:00 часа, според приетата програма на парламента.

Дискусията по трите точки – за избор на Росен Желязков за министър-председател, за приемане на структура и на състав на предложения Министерски съвет ще бъде обща, решиха депутатите. 

В понеделник първата политическа сила ГЕРБ-СДС върна изпълнен мандата на президента и предложи проектоправителство с министър-председател Росен Желязков, в което има един вицепремиер и 19 министри, 7 от които от настоящото служебно правителство.

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button