България

„София прайд“ 2024 започна с концерт в столицата, брандиран с американското знаме

Концерт на някои от най-популярните артисти в България даде началото на „София прайд“ 2024 днес на площад „Княз Александър I“ в София.

Тази година кампанията е под наслов “България е и нашият дом” и търси прочит на темата за родолюбието и националната принадлежност в контекста на ЛГБТИ+ общността в България и хората, които подкрепят правата им.

Бих определила „Прайд“ като празник на свободата и приемането. Една възможност и покана да бъдем себе си, да не осъждаме, да не мразим и да обичаме малко повече. Разбира се „Прайд“ е протест за видимство, равенство и приемане, това каза при откриването на концерта водещата Карина Околие.

Шествието в защита на човешките права, което се провежда за 17-та поредна година, тръгна след 19:00 часа от площада по някои от централните улици. Към момента ситуацията е спокойна и няма  напрежение.

Полицейското присъствие в района е засилено.

За 17-а поредна година „София прайд“ оцвети центъра на столицата. На площад „Княз Александър Батенберг“ се събраха стотици души с най-различни каузи, но обединени в мисията за защита на човешките права.

Пол Найденов от Фондация „Битилис“ от години се бори за равни възможности и признаването на ЛГБТИ общността.

„Самият аз съм преминал през процедура за юридическа промяна на пола. Чисто биологически принадлежа към ЛГБТИ общността. В България преди за транс хората беше трудно, но сега е невъзможно, съществува правен бан. Транс хората са в ситуация да не могат да си сменят документите“, сподели той.

Ванеса пък се бори за популяризиране на световния феномен драг кралица.

„Драг кралица е екстра въплъщение на жена, който е много театрален и много интересен. Аз съм създателката на картички, а моето вдъхновение за тях са нашите прекрасни български драг кралици. Това е изкуство, много много красиво изкуство“, коментира Ванеса Костова.

Въпреки посланията на „София прайд“, Българската православна църква критикува провеждането му с аргумента, че на Черешова Задушница „отново ще станем свидетели на публична демонстрация на греха и приемането му като начин на живот“.

„За православната църква никога не е време за такива събития“, допълни Пол Найденов.

„Всички сме равни. Не искаме повече права, а креативни идеи, нови идеи. И в крайна сметка хората да имат право на самоизразяване. Ретроградните идеи не са ОК.” – заявява Атанас Лозанов.

„Обичайте се, приемайте се. Наслаждавайте се на живо.” – призовават участници в парада.

На критиките срещу прайда реагираха така:

„Те няма да спрат скоро. Не е в мой контрол аз да убедя тях в това кое е правилно, а да разпръсквам любов и радост.” – заяви участник в парада.

След концерта ще има и шествие в центъра на София.

Вчера от Светия Синод излязоха с позиция против Прайда. Наричат го „публична демонстрация на греха”. Църквата отбелязва, че това става точно на Задушница, когато православните се молят за упокоението на душите на мъртвите.

От партия „Възраждане“ призоваха полицията да не допуска непълнолетни на събитието, а БСП и СДС критикуваха кмета заради съвпадението на прайда и задушница. Въпреки това организаторите поставят нов акцент, част от кампанията „България е и нашият дом“, като търсят актуален прочит на темата за родолюбието и националната принадлежност.

От Фондация „Глас“ и Института за пазарна икономика отчитат, че страната ни губи до 5 милиарда долара от БВП заради неблагоприятната среда за ЛГБТИ хората у нас, което отблъсква чуждестранни инвестиции.

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button