Общество

Харалан Александров: На Борисов му идва органично ролята на загрижен патриарх

Има очакване от правителство, от консенсус. Хората се измориха от избори. Борисов го разбра и ГЕРБ може да изведе дивиденти от това в бъдеще.
Тази теза разви социалният антрополог Харалан Александров в ефира на БНТ. Според него „на Борисов му идва органично ролята на загрижен патриарх“.

Офертата, която прави ГЕРБ като първа политическа партия, е почтена. Личностите, които Борисов покани като контактна група – Росен Плевнелиев и Соломон Паси с тяхното публично присъствие, дълбоки убеждения и цялостно излъчване, много ясно показват кои са политическите партии, с които ГЕРБ иска да формира правителство. И това поставя в нелесна ситуация „Демократична България“ и „Продължаваме промяната“, тъй като основният им аргумент, който те много дълго повтаряха и започнаха да си вярват в тази пропагандна теза, че ГЕРБ са лоши, че те са проруски, лукави, корумпирани и т.н. Всичките тези мантри в момента започват да им пречат“, каза Александров в ефира на националната телевизия.

И обясни: „ Те превъзбудиха собствените си радикални ядра и в момента са заложници на тези групи. А истинският лидер е този, който може да отиде отвъд това и Борисов го доказа. Той е в състояние да тръгне срещу много силни настроения в своята партия. Докато е много трудно за другите, заявили се като евроатлантически формации, да спрат да се влияят от обратната връзка, която поучават от Фейсбук групите си.“

Според Александров „и да успеят, и да не успеят, ГЕРБ взеха инициативата и в случая печелят“.
Запитан толкова ли е страшно, ако отидем пак на избори, Александров отговори, че това не е страшно, но „хората ще се изтощят, ще се омерзят.“

„Политиците правят това, което могат и различните лидери правят това, което могат най-добре. Борисов се справя много по-добре с балансирането, с наместването на различните интереси, с търсенето на компромиси, с позицията на загрижен патриарх – тя му идва органично. Докато лидерите на протестните партии си протестират – те това могат. На тях не им е силата управлението, тяхната сила е да намират грешки, да се карат, да сочат с пръст. Те са в по-трудна ситуация, защото имаме национален дневен ред, който може да бъде интерпретиран по различни начини. Постепенно започва да се налага интерпретацията, зад която застава ГЕРБ и много анализатори, а тя е, че има нужда от управление. Че това е задачата. Че контекстът се е променил. Преди две години не беше така – имаше нужда от промяна, трябваше да се поставят важни въпроси на дневен ред, необходимо беше да се раздруса системата. Всичко това се случи“, казва Александров. Според негов момента експертите по клатене, по протестиране, по обвиняване трябва спешно да се преквалифицират“, което е „много трудна задача“.

Лидерството е в това да наложиш такава интерпретация, която да устройва и теб, и твоята партия, и която да очаква на обществените очаквания“, обясни Харалан Александров

Според него в това отношение „очевидно Борисов се справя най-добре, защото има обществена потребност и обществено очакване да се състави някакъв консенсус, за правителство, което поне да преведе страната през тези трудни месеци, които ни чакат“. „А от другата страна стои много ясен конфликт между идентичността на протестните партии, които са формирани в режим на протестиране и много трудно го напускат – тяхната идентичност е да са срещу нещо, в случая срещу Борисов. Те трябва да се преобразуват в движение“, посочи той.

„Най-накрая да каже някой – ние сме във война и ние сме страна в тази война“, припомни Александров позицията на Бойко Борисов, изразена на брифинга на партията, на който той отправи офертата към другите политически сили за търсене на съгласие.

За разлика от позицията на ГЕРБ и Борисов, позицията и поведението на протестните партии според Александров има голям риск да започне да изглежда като губещо. „Да изглежда като нещо, което саботира държавата и да започнат да ги възприемат като вредители по посевите“, посочи анализаторът.

„Винаги стои възможността да продължи да управлява служебното правителство. Ние имаме уникално дълъг период в историята на управление на служебни правителства. Те започват да се научават, макар че това поставя много въпроси и е проблематично от конституционна гледна точка. Но това са фактите“, каза още той.

„Това е един от тези моменти, в които такива фактори като емоционалната и морална зрялост на лидерите на политическите формации и политическата култура на партиите, на цялото общество, стават много важни. И за жалост, с малки изключения в лицето на Борисов, повечето лидери не проявяват необходимата зрялост, а политическата култура е кавгаджийска и на всичкото отгоре е превъзбудена и тежко възпалена в момента. Императивът на реалността е да се намери някаква формула, която ще изисква смирение, компромис, преглъщане, удържане на агресивните си пориви. Българското общество и българските избиратели са достатъчно мъдри, за да разберат оттеглянето на негативния дневен ред и заменянето му с позитивен.

Мисля че ще бъдат възнаградени политиците, ако успеят да го направят“, каза в заключение Харалан Александров.

Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм!  

Епицентър

Related Articles

Back to top button