България

Парламентарната асамблея на НАТО у нас приема препоръки за форума на Алианса във Вашингтон през юли

Тази сесия изпраща три ясни послания. Първото – ние сме с Украйна до момента, когато тя извоюва победата и след това. След повече от 800 дни война нашите украински приятели са тук, при нас, за да ни припомнят, че ние трябва да направим всичко възможно да ги подкрепяме, и то не след две години, не след два месеца, не след две седмици, имат нужда от нашата помощ сега. Ние трябва да изоставим изкуствените червени линии. Украинците трябва да получат това, което им е необходимо и да го използват така, както им е необходимо.

Това заяви председателят на Парламентарната асамблея на НАТО Михал Шчерба по време на брифинг пред журналисти преди официалното откриване на пролетната сесия на асамблеята.

Непрекъснато ставаме по-силни. Днес на това заседание ще присъстват 400 души, от които 200 депутати от 32 държави, заяви Шчерба.

„Тази сутрин ще представя и поставя на гласуване две много важни декларации. Първо, декларацията за непоколебимата ни помощ и подкрепа за Украйна и декларацията с нашите препоръки за срещата на върха на НАТО във Вашингтон тази година“, каза още той.

„НАТО трябва да бъде алианс на демокрации. Алианс, сигурен и решим, да защити всеки сантиметър от територията на съюзниците си по силата на член пети. Съюз, който споделя справедливо ползите и отговорностите между членовете си. Алианс, който приветства онези, които споделят нашите ценности и допринасят за нашата обща сигурност. Швеция присъства за първи път и трябва да приветстваме като член Украйна, която да я последва“, смята Шчерба.

По думите му пролетната сесия се провежда във време, когато войната в Украйна е достигнала своята критична точка. Той призова всички членове на алианса да се обединят и да бъдат решителни.

„Демокрациите ни са под обсада от Путин и неговите приятели-диктатори. Опитват се да разделят нашето население, да подкопаят доверието в нас и да унищожат демокрацията“, категоричен бе председателят на Парламентарната асамблея на НАТО.

През последните два дни 5 комитета и комисии на НАТО заседаваха и обсъждаха 16 теми в присъствието на ръководители от страна на България и НАТО.

Тази сутрин към делегатите в асамблеята ще се обърнат служебният министър-председател на Република България Димитър Главчев и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

Парламентарната асамблея на НАТО трябва да приеме своите препоръки за предстоящата през юли среща на върха на Алианса във Вашингтон, САЩ. София е домакин на пролетната сесия на Парламентарната асамблея на Организацията на Северноатлантическия договор.

Днес е последният ден на форума, който започна в събота.

В работата на пролетната сесия в София участват за пръв път и шведски парламентаристи, след като страната стана пълноправен член на Алианса.

Целта на Кремъл в момента е да повлияе директно в предстоящите избори през юни, каза служебният министър на отбраната Атанас Запрянов в първия ден на пролетната сесия. Запрянов бе говорител в Комитета по отбрана и сигурност. Имаме предвид европейската резолюция от 25 април т.г. за нови сигнали за влияние и намеса на Русия спрямо евроизборите, посочи служебният министър. България е цел на хибридната агресия на Русия, ние сме във фокуса на активни процеси и кампании на дезинформация, опитващи се да повлияят на вътрешнополитическите ни процеси, заяви Запрянов. По отношение на Русия българската държава е подготвена и очаква такива дейности по дезинформация във връзка с предстоящите избори на 9 юни и сме изключително внимателни, каза още служебният министър.

Младите хора искат да бъдат в предизвикателна среда, искат, присъединявайки се към НАТО, да виждат модерни технологии, да имат повече възможности за развитие, заяви каза началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, който също бе говорител в Комитета по отбрана и сигурност в първия ден на форума. За това работим и вярвам, че Българската армия ще бъде достоен работодател, добави той. Много е трудно да се привличат младите хора към военна служба, каза още адмирал Ефтимов.

В рамките на пролетната сесия на Парламентарната асамблея на НАТО Атанас Запрянов се срещна с парламентарна делегация от Върховната рада на Украйна. По време на разговорите министър Запрянов потвърди ангажимента на България за укрепване на сътрудничеството с Украйна и за продължаване на подкрепата на страната да защитава правото си на свобода и независимост, самостоятелно да избира собствените си гаранции за сигурност и да се развива като суверенна нация.

Изграждането на устойчив и надежден механизъм за превенция и противодействие на дезинформацията е инвестиция в дългосрочен план, заяви служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов във втория ден на пролетната сесия на Парламентарната асамблея. Имаме примери за това как пропаганда и реч на омразата, изпратени от фалшиви профили в социалните мрежи, могат да предизвикат проява на насилие и то от малолетни в центъра на София, каза той. Необходимо е да работим за открито сътрудничество между институции, медийни партньори и общественост, проактивни хоризонтални обучения, изграждане на капацитет за критическо мислене и проверка на факти, подкрепа за отговорната журналистика и обективното отразяване на събитията, обясни Стоянов. Според него всички тези усилия биха били напразни, „ако не успеем да възстановим общественото доверие“.

Близо 400 парламентаристи от 32-те държави членки на НАТО и от 25 страни-партньори и парламентарни организации участват в пролетната сесия на Парламентарната асамблея на НАТО, посочват организаторите.

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button