СВЯТ

ФСБ продължава да твърди: От Одеса към Русе е била пратена бомбата, взривила Кримския мост

Взривът, използван на Кримския мост, е бил изпратен от Одеса през  България, Грузия и Армения, твърди руската Федерална служба за сигурност, предаде Ройтерс и БТА.

Руската държавна агенция се позовава на официален доклад на ФСБ за разследването на взрива от събота.

Името на България бе замесено в неделя от Кремъл.

Във вторник обаче българските служби опровергаха обвиненията, че взривът и камионът са минали през България.

Като организатор на експлозията е посочен ръководителят на украинското военно разузнаване Кирил Буданов.

За участие в експлозията, определена от Москва като терористичен акт, са задържани петима граждани на Русия, трима граждани на Украйна и Армения, съобщи Ройтерс.

Установено е, че организатор на терористичната атака на Кримския мост е Главното разузнавателно управление на Министерството на отбраната на Украйна, неговият ръководител Кирил Буданов, служители и агенти“, се казва в съобщение на Центъра за връзки с обществеността (ЦВВ) на ФСБ.

Установено е, че взривното устройство е било укрито в рула със строително полиетиленово фолио на 22 палета с общо тегло 22,770 кг.

В началото на август то било изпратено от пристанище Одеса до българския град Русе по договор между Translogistic UA LLC (Киев) и Baltex Capital SA (Русе).

От България товарът бил доставен в Поти (Грузия), оттам – в Армения. В последната държава между 29 септември и 3 октомври е приложен митническият контрол на държавите от Евразийския икономически съюз (в който Армения е партньор на Русия).

В Ереван документите били сменени така, че той да бъде изпратен от арменската фирма „Гу Ар Джи груп“, а получателят да е ООО „Лидер“ в Москва.

Впоследствие била пресечена границата на пропускателен пункт „Верхний Ларс“ (Грузия – Русия), а на 6 октомври вече е в Краснодарския край (Русия), откъдето два дни по-късно пресича моста по пътя към анексирания Кримски полуостров.

След това товарът е преминал границата между Русия и Грузия с товарен автомобил DAF с грузинска регистрация на ГКПП Горен Ларс.

На 6 октомври товарът е доставен и разтоварен в базата за търговия на едро в Армавир в Краснодарския край.

Трима украинци са участвали в организирането на прехвърлянето на товари от България до пристанището на Грузия и след това в Армения: Михаил Цюркало, Денис Ковач, Роман Соломко, както и грузинските граждани Иносаридзе Сандро, брокер на име „Леван“ и арменския гражданин Артур Терчанян.

На 7 октомври със съдействието на Соломко, украинският гражданин Володимир Злоб и петима други руснаци подправят документите за товара: като изпращач е посочен ТЕК-34 LLC (Уляновск) несъществуваща компания в републиката, като получател е посочен Крим.

Същия ден палетите са натоварени в камиона на руския гражданин Юсубов Махир, който заминава за Симферопол, а на 8 октомври в 06:03 ч. е извършена експлозията по време на движение по Кримския мост.

Вчера българските специални служби обявиха, че взривеният камион никога не е бил на територията на България, посочена като отправна точка от маршрута му.

Едновременно с това се отбеляза, че стока с характеристики, сходни на описваното от руски медии полиетиленово фолио в камиона, е влязла транзитно в България от друга страна – членка на ЕС, била е под митнически надзор и е напуслана България в същия контейнер през пристанище Бургас. Контейнерът обаче не е бил на взривения камион.

В същото време контролът върху движението на товара по целия маршрут и контактите с участниците в престъпната транспортна схема е осъществяван от служител на Главно разузнавателно управление на Министерството на отбраната на Украйна, който се представя като „Иван Иванович“. Той използва анонимен виртуален номер, както и номер, регистриран на украинеца Андрейченко Сергей.

„В момента петима граждани на Русия, трима граждани на Украйна и Армения, които са участвали в подготовката на престъплението, са задържани по наказателно дело“, се казва в изявление на ФСБ.

ФСБ и СКР открито посочват ръководителя на украинското разузнаване Кирил Буданов, служителите му и агенти като организатори.

Арестувани според тази версия са осем души, трима граждани на Украйна и Армения, заподозрени в участие в подготовката. Други четирима, изглежда, са заподозрени, но не са задържани, защото в първата категория според съобщението попадат 12 души.

Версията с камиона (или дори превозван от него товар, на който Русия набляга след българските официални коментари, че тежкотоварният автомобил не е бил в страната) не е еднозначно приета за причина за експлозията. Появи се видеоклип, за който се твърди, че е от проверка на камиона, при която товарът му не е бил сканиран. Друга версия е свързана с прикритие на въздушен удар, който Русия не е успяла да спре.

Разследването продължава. На извършителите ще бъде потърсена отговорност, посочват още от там.

Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм! 

Епицентър

Related Articles

Back to top button