България

Правителството изплаща на Симеон II и сестра му обезщетение от 1 635 875 евро

С три месеца забавяне правителството прие решение за изплащане на обезщетение на бившия премиер Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза Хробок в размер на 1 635 875 евро, както и 184 евро за разходи. 

Двамата първо реституираха имотите си, после държавата заведе дела да си ги върне обратно. Те пък съдиха България в Европейския съд по правата на човека заради мораториума от 2009 г., с който беше забранено да се разпореждат с имотите си и да ги експлоатират.

Министерският съвет прие решение за изплащане на обезщетение в изпълнение на решение на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) срещу България, се казва в съобщението за това от правителствената информационна служба.

Решението е по делото „Сакскобургготски и Хробок срещу България“, в което ЕСПЧ отхвърли като недопустими по-голямата част от оплакванията на жалбоподателите и установи нарушения на чл. 1 от Протокол № 1 (защита на собствеността) и на чл. 6 § 1 от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи (достъп до съд) само по отношение на две оплаквания, свързани с наложения през 2009 г. от Народното събрание (НС) мораториум. А именно: че мораториумът нарушава правата им на държатели на горски площи, защото действа прекалено дълго и не подлежи на обжалване пред съд (чл. 1 от Протокол № 1 ). Другото уважено оплакване е, че жалбоподателите не са могли да обжалват пред съд решението на НС в частта за мораториума върху разпореждането и търговското ползване на имотите (чл. 6).

С решението си от 2 май 2023 г. ЕСПЧ приема, че за нарушението на чл. 1 от Протокол № 1 следва да присъди на Симеон Сакскобургготски и Мария-Луиза Хробок обезщетение за имуществени вреди в размер на 1 635 875 евро за целия период, през който е в сила мораториума – от 18 ноември 2009 г. до настоящия момент. Но тъй като националното съдебно производство за горите е висящо и за да се предотврати неоснователното обогатяване на жалбоподателите от решението му за обезщетението, ЕСПЧ постановява: ако националните съдилища в крайна сметка решат, че Сакскобургготски и Хробок не са собственици на горските имоти или на някои от тях, те ще трябва да възстановят на държавата съответната част от присъденото обезщетение, в случай че то е изплатено междувременно.

При това условие ЕСПЧ постановява, че в рамките на три месеца от влизане в сила на решението му държавата следва да заплати на жалбоподателите обезщетение от 1 635 875 евро, както и 184 евро за разходи и разноски в производството.

Съгласно чл. 46 § 1 от Конвенцията решението по делото „Сакскобургготски и Хробок срещу България“ е задължително за българската държава.
На 18 януари т.г. на първа инстанция Софийският окръжен съд изцяло уважи исковете на държавата по делото за собствеността на 16 500 дка рилски гори. Но тъй като решението не е окончателно, на този етап държавата следва да заплати присъденото от ЕСПЧ обезщетение.

Епицентър.бг припомня как се взе решението за мораториума върху царските имоти, заради което днес ще плащаме рекордно обезщетение:

На 18 декември 2009 г. със свое решение парламентът отне правото на Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза да се разпореждат със земи и имоти, върнати или дадени им като обезщетение на наследниците на бившите царе Фердинанд I и Борис III.

Решението бе предложено от лидера на партия РЗС Яне Янев. 106 депутати гласуваха „за“, двама бяха „против“, а 13 избраха да се „въздържат“. 

По това време премиер вече е Бойко Борисов, а най-голяма парламентарна партия – ГЕРБ.

При гласуването ГЕРБ, Синята коалиция, „Атака“ и независимите депутати от РЗС подкрепиха мораториума. Опозицията обаче се разцепи – 9 депутати от БСП гласуваха с „въздържал се“, останалите бяха „против“. Трима народни представители от ДПС подкрепиха искането, двама бяха „против“, четирима се въздържаха.

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button