България

Главчев в Брюксел: Рюте ме попита:“Какво става у вас?“. Запознах го с промените в Конституцията

Европейските ни партньори се интересували от ситуацията в България и потърсили информация от служебния ни премиер, който от два дни е в Брюксел.

„При срещата с премиера Марк Рюте, той ме попита: „Какво става у вас?“ Запознах го с промените в Конституцията, за които той не знаеше. Разказах му всичко, каквото се случва. Смятам, че нашите европейски партньори са добре запознати в каква ситуация сме в момента“.

Това обясни Димитър Главчев пред журналисти в Брюксел, където участва в двудневното заседание на Европейския съвет.

По време на срещата Рюте заявил на Главчев: „Неприемливо е да не сте членове на Шенген и по сухопътни граници. Ще съдействаме и пред Австрия за пълноправното ви членство“. Главчев благодари за подкрепата на Нидерландия за усилията на страната ни да бъде приета в еврозоната. „България се справя сама“, категоричен беше Марк Рюте, цитиран от правителствената пресслужба.
Нидерландкият премиер каза подобни думи и пред бившия вече премиер Николай Денков през февруари. „Оптимист съм, че България може да стане пълноправен член на Шенген до края на 2024 година. Наистина съм много горд от това, което България постигна и ще направя всичко, което зависи от мен“, заяви Марк Рюте на брифинг в отговор на въпрос на български журналист по повод членството на страната ни в Шенген.

По отношение на Украйна премиерът Димитър Главчев потвърди категоричната подкрепа на България.

„Подкрепяме всячески Украйна според възможностите. Поддържаме европейската позиция“, заяви министър-председателят.

По думите му източници за помощ биха могли да бъдат приходите от замразените руски активи, които сe изчисляват на около 2 и половина – 3 милиарда евро.

Премиерът Главчев акцентира също върху призива на върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността Жозеп Борел възможно най-бързо на Киев да бъдат предоставени противоракетни системи.

Борбата срещу дезинформация е на вниманието на европейските лидери в контекста на предстоящите избори за Европейски парламент. Важно е да се предприемат решителни действия от държавите членки и всички институции да действат в синхрон и координация, заяви премиерът Димитър Главчев след заседанието на Европейския съвет.

В Брюксел бяха приети Заключения, изразяващи решимостта на Съюза и неговите държави членки да следят отблизо и да ограничават всякакви рискове, произтичащи от дезинформация, включително чрез изкуствен интелект, както и от чуждестранно манипулиране на информация и намеса в изборните процеси. Борим се България да не бъде уязвима от гледна точка на дезинформацията, в съзвучие с европейските заключения, добави министър-председателят.

Димитър Главчев е запознал също така европейските си колеги със случващото се в България. Във фокуса на разговорите са били промените в Конституцията и подготовката на предстоящите избори на 9 юни.

„Все едно гледат, какво се случва при нас. Впрочем, при срещата с премиера Марк Рюте, той ме попита какво се случва, обясних за промените в Конституцията, за които той не знаеше. Разказах му всичко, каквото се случва. Смятам, че вече нашите европейски партньори са добре запознати в каква ситуация сме в момента“, разказа Главчев.

В отговор на въпрос дали България не е сред най-уязвимите за руска дезинформация той посочи, че не може да каже това, но страната ни полага усилия да не бъде сред най-засегнатите.

Премиерът Димитър Главчев изтъкна още подкрепата на България за възобновяване на диалога на ЕС с Турция. Посоката е да се разширява диалога с Турция по повод асоциирането в Европейския съюз, както и осъвременяването на митническия съюз, добави Главчев.

Това е наш съсед, на Турция разчитаме много за политиката по мигрантите, допълни той.

Струва си да се отбележи, че Кипър и Гърция смекчиха позицията си, за да бъдат приети тези заключения, добави Главчев.

В отговор на въпрос кой ще представлява България на предстоящото в понеделник заседание в Люксембург на външните министри от ЕС, той отговори: „Предстои да видим“.

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button