България

Митрофанова нарече водевил изгонването ѝ от българското НС:Всички разговори се водят под масата

Българските политици сътворили водевил около евентуалната покана на руския посланик Елеонора Митрофанова за откриването на 48-ото НС – това коментира самата Митрофанова в интервю за ТАСС.

Агенцията публикува в своя Телеграм-канал откъси от интервюто, в което се казва, че Митрофанова пожелала на депутатите от 48-ото Народно събрание успех във всички области на работата им.

„Първото заседание на 48-ото Народно събрание на страната ще се проведе на 19 октомври. Бих искала да пожелая на депутатите успех във всички направления. Вярвам, че българският народ очаква парламентът и правителството, ако може да бъде съставено, да успеят да облекчат тежката социално-икономическа криза, която се развива в момента“, каза Митрофанова.

В отговор на въпроси дипломатът коментира споровете на българските политици относно поканата ѝ за първото официално заседание.

„Има обща резолюция на Европейския парламент, в която се препоръчва руските посланици да бъдат изолирани от официални политически контакти, доколкото е възможно. Но това е препоръка и затова всяка страна има право да вземе самостоятелно решение по тези въпроси.

Според мен България преизпълни плана, като вдигна историята в пресата за това дали да покани или не Митрофанова на първото заседание на парламента, което много прилича на водевил.

 

Да се наблюдава това (споровете дали Митрофанова да бъде поканена, бел. ред.) беше много интересно, въпреки че би било достатъчно просто едно предложение към българското МВнР да не изпраща покани, тъй като дипломатите винаги отиват на гости само по покана. Това вероятно е свързано с няколко неща, едно от които е желанието да се отвлече вниманието на обществото от сложната, да не кажем критична политическа и икономическа ситуация в България.

В последните седмици не се чу нищо за дебати по приоритетите в работата на парламента, не видяхме публично търсене на точки на съприкосновение между партиите, всички разговори са случват под масата, но имаше (публични) разговори за посланиците на Русия и Беларус“, подчертава дипломатът.

Говорейки за двустранните контакти, Митрофанова обърна внимание върху практически пълното им блокиране.

Смятам, че в близките месеци на двустранно ниво не ни очаква нищо, отношенията, както и в другите европейски страни са блокирани. За съжаление, натрупаният за дълги години позитивен багаж е, най-меко казано, замразен, надявам се, не и погребан.

На икономическо ниво ситуацията е по-позитивна, Русия остава на второ място сред търговските патньори на България, до голяма степен това се дължи на увеличените цени на нефта и газа, но за определени тенденции може да се говори. С отчитане на все по-строгите санкции перспективите не са радостни, но съхраняваме оптимизъм“, подчерта Митрофанова.

Бележка на ТАСС

За предсрочните избори

Предсрочните парламентарни избори в България, проведени на 2 октомври, бяха спечелени от партията „Граждани за европейско развитие на България“ в коалиция със Съюза на демократичните сили (ГЕРБ-СДС), която събра 25, 33% от гласовете и спечели 67 от 240-те места в парламента на страната. Коалицията „Продължаваме промяната“ получи 20,2% от гласовете, Движението за права и свободи – 13,76%, Партия „Възраждане“ – 10,17%, коалиция „Българска социалистическа партия за България“ – 9,3%, Демократичен блок за България – 7,44% и „Българско възраждане“ – 4,62%.

В предсрочните избори за 48-то Народно събрание на България участваха 39,41% от избирателите – 2 501 963 души, което е рекордно ниска избирателна активност.

В момента се провеждат неофициални консултации между политическите сили в опит да се сформира парламентарно мнозинство и ново правителство. Според експерти обаче политиците няма да успеят да постигнат споразумение и вероятно техническото правителство на страната ще продължи да работи и да се подготвя за нови предсрочни избори.

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button