България

Главчев номинирал Ивайло Ценов за външен министър, защото имал връзки с австрийското правителство

Кандидатът за служебен министър-председател Димитър Главчев номинира Ивайло Ценов за министър на външните в предстоящото служебно правителство.

Това съобщи днес интернет портала „Юрактив“ (Euractiv), цитиран от австрийската информационна агенция АПА.

Като причини за избора си Главчев посочи 15-годишния опит на Ценов като консул във Виена и много добрите му връзки с австрийското правителство.

„Ръководил съм се от това, тъй като, знаете, това е единствената държава, която е против приемането ни в Шенген и по суша“, каза Главчев.

Назначаването е една от многото изненади в кабинета на Главчев, който започва политическата си кариера като народен представител от ПП ГЕРБ.

Назначаването на Ценов за външен министър обаче не е сигурно, докато не бъде издаден президентският указ за назначаване на служебно правителство, допълва „Юрактив“.

Новото българско правителство се стреми към предсрочни избори, които се очаква да се състоят на 9 юни, комбинирани с изборите за Европейски парламент.

България отново беше връхлетяна от политическа криза, след като прозападните партии ГЕРБ и ПП-ДБ не можаха да се споразумеят за планираната през март месец смяна на правителството, поради което най-бедната страна в ЕС е изправена пред шести парламентарни избори в рамките на три години.

Според Главчев основната цел на служебното правителство е да проведе честни избори и да продължи усилията за пълноправно членство на България в Шенген и в еврозоната, предава БТА.

Междувременно Коалицията ПП-ДБ обвини кандидата на служебен премиер в представянето на политически мотивиран проектосъстав на служебен кабинет, с цел манипулиране на изборните резултати в полза на бившия министър-председател Бойко Борисов.

В случая с Ценов мотивът, че имал „много добри връзки“ с правителството на Австрия, е странен, тъй като консулът не се занимава с дипломация и външна политика. Нивото му е такова, че през него не преминават дипломатически документи, контакти и кореспонденция. Не е известно дали изобщо има права за достъп до класифицирана и секретна информация, с каквато оперира министър.

Двустранните контакти, особено тези за проблема на Виена с Шенген, не се извършват на консулско равнище. Канцлерът Карл Нехамер и вътрешният му министър Герхард Карнер ясно и няколко пъти заявиха, че скоро не се вижда да има раздвижване по въпроса, в момента не е известно и да се водят някакви разговори, докато не бъдат изпълнени ключови условия на Австрия. Иначе казано, поне до края на 2024 г. дори редовен, да не говорим за служебен, български министър на външните работи – който и да е той/тя – не би трябвало да бъде изтъкван точно с „шенгенския“ аргумент.

Консулите на България се назначават от външния министър и не преминават през съгласуване с президента, както е с посланиците.

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button