Депутатите се събират извънредно. Парламентът обявява мандата на Габриел за неуспешен


Парламентът се събира извънредно днес от 10. 00 часа, за да гласува оттеглянето на Мария Габриел като кандидат-премиер.
Единствена точка в дневния ред е обсъждане на проект на решение във връзка с Указ № 74 от 19 март 2024 г. на президента на Република България.
Свикването му е и във връзка със заявлението от вицепремиера и министър на външните работи в оставка Мария Габриел, което тя депозира в понеделник. Реално то е проект на решение мандатът за съставяне на правителство с кандидат за премиер Мария Габриел да бъде обявен за „приключил неуспешно“.
Това е втората подобна ситуация в новата история на българския парламент – в която кандидат-премиер декларира пред държавния глава, че има успешен проучвателен мандат за съставяне на правителство, издаден е президентски указ за избирането на кандидата за премиер, но впоследствие този кандидат не успява предложи за гласуване правителство и се отказва от възможността да бъде избран за министър-председател.
Първият случай бе с Пламен Николов от ИТН, който през август 2021 г. имаше мандат за съставяне на правителство, но партията му не намери подкрепа в парламента и реши да оттегли кандидатурата. Тогава имаше спор как да се процедира – Николов да върне мандата на президента, председателя на НС да прати писмо до Радев без да се гласува или да се гласува в пленарна зала решение, с което се уведомява президента, че мандата е приключил неуспешно. Беше избран последният вариант. Тази сутрин ще се случи същото – проектът за решение днес гласи: „Мандатът за образуване на правителство с кандидат за министър-председател Мария Иванова Габриел приключва неуспешно“.
До тази ситуация се стигна след близо две седмици на преговори, в които първите две политически сили ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ не успяха да постигнат консенсус за продължаване на съвместното управление на страната.
Вчера предложената за министър-председател от ГЕРБ – СДС Мария Габриел внесе в Народното събрание писмо, че оттегля кандидатурата си, а ГЕРБ се отказва от съставяне на правителство с първия мандат.
Договореният „ротационен модел не беше изпълнен“, пише Габриел.
Тя обяснява, че „координираният отказ на 11 министри за участие в кабинета „Габриел“ и липсата на съгласие по време на преговорите обезмисля процедурата по избирането на министър-преддесател и състав на правителство. Така, на практика развитието на конституционната процедура не може да приключи успешно“.
В тази връзка Мария Габриел заявява:
– Оттеглям заявеното от мен изпълнение на проучвателния мандат за формиране на правителство с кандидат за министър-председател Мария Габриел.
– Няма да участвам в парламентарната процедура по избор на министър -председател, съгласно Указ № 74/19.03.2024г.
– Няма да предложа структура и състав на Министерски съветпо силата на чл. 84 т.6 от Конституцията на РБ, във връзка с Усаз 74/19.03.2024 г. в рамките на мандата на 49-ото НС.
Габриел съобщи за решението на пресконференция в неделя след обяд в централата на ГЕРБ.
Заедно с нея бяха Деница Сачева, теменужка Петкова и Рая Назарян.
Дамите от преговорния екип на ГЕРБ бяха категорични, че стремежът на ПП – ДБ за повече власт и постове е взривило преговорите.
Мария Габриел не е получила извинение от финансовия министър Асен Василев за думите, че Габриел е новото красиво лице на мафията.
Въпреки желанието на Мария Габриел да оттегли кандидатурата си, последната дума е на парламента. Хипотетично партиите могат да решат да не уважат нейното искане, и то да бъде отхвърлено в зала.
Предвид предварителните заявки обаче, този изход е малко вероятен. ГЕРБ-СДС, ДПС, „Възраждане“, БСП и ИТН събират общо 173 депутати „за“ приемането на нейното решение срещу само 63 от страна на ПП-ДБ, които евентуално биха били „против“. Това означава, че се върви към връчването на втория мандат.
Към този момент заявките както на ГЕРБ-СДС и ДПС, така и на опозиционните партии е, че този парламент е изчерпан, а до правителство с втория мандат категорично няма как да се стигне.
Въпреки това обаче съпредседателят на коалицията ПП-ДБ Кирил Петков обяви по-рано днес, че всички партийни органи се събират, за да вземат решение как да се постъпи с втория мандат.
„Нито ще се крием зад преговорни екипи, нито ще се правим, че ни няма, а ще си поемем отговорността за втория мандат“, заяви Петков.
В понеделник вечерта „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) проведе заседание на парламентарната група, на което обяви, че поема отговорността си с втория мандат и ще направи правилните ходове.
Възможно е да предоставят на ГЕРБ-СДС възможност да предложат взаимноприемлив премиер. Дискутирано е било дали това да е Мария Габриел, но в крайна сметка надделяло мнението да оставят на първата политическа сила да реши. Ако се стигне до предсрочни парламентарни избори, от ПП-ДБ предпочитали те да се проведат заедно с европейските.
Това предложение трябва да бъде одобрено от ръководните органи на отделните партии.
От реакцията на ГЕРБ-СДС зависят и по-нататъшните стъпки на ПП-ДБ.
Ако и с втория мандат не се сформира кабинет обаче, това означава, че се отива към връчването на трети. Президентът Радев трябва да реши на кого из между ДПС, „Възраждане“, БСП и ИТН да го връчи.
Стъпвайки на предварителните заявки обаче, която и партия от гореспоменатите да го получи, тя най-вероятно ще го върне веднага. Припомняме също така, че последните няколко пъти президентът връчваше третия мандат на БСП.
При такава хипотеза страната отива със сигурност към нови предсрочни парламентарни избори. Кога ще бъдат проведени те обаче, зависи от държавния глава и таймингът, в който се проведат всички процедури. Държавният глава първо ще трябва да проведе консултации с политическите сили, а след това да посочи служебен министър-председател.
След промените в Конституцията президентът вече ще може да избира от ограничен списък от имена за служебни премиери. Това са председателят на парламента, гуверньора на БНБ или неговите заместници, председателят на Сметната палата или неговите заместници, омбудсманът или неговите заместници.
Служебният министър-председател предлага кабинет от служебни министри, а в срок от два месеца трябва да бъдат проведени и избори.
Големият въпрос е дали евентуален предсрочен вот за парламент ще съвпадне с евроизборите. ЕС препоръчва да няма избори 2 в 1.
Причината за това е, че двата вота са различни един от друг. За да се стигне до тази хипотеза, Румен Радев трябва да издаде указ за провеждането на избори около 9 април. До тогава трябва да били изпълнени всички останали процедури.
Предстои да видим какво ще се случи, а финалното решение ще бъде на политиците.
Източник ЕПИЦЕНТЪР