Тодоровден е!


Тодоровден е!
Тодоровден се празнува в първата събота от Великденските пости, която всяка година е на различна дата.
Празникът е в чест на Св. Тодор (великомъченик Теодор Тирон) и тази година се пада на 23 март. Празникът се свързва с началото на пролетния сезон.
Според народа празникът е в почит и на конете и на коневъдството. На този ден всяка година се организират кушии.
Според преданията на този ден светецът обличал девет кожуха и отивал при Бога да проси за лято. Във връзка с изградената представа за светеца на този ден стават надбягванията с коне.
Според народните обичаи Тодоровден се празнува главно за здраве на конете, затова се нарича още Конски Великден.
Какви са обичаите?
Празникът се отбелязва се с тържествено почитане на коня, с бурните бългорски кушии (надбягване с коне). При изгрев слънце мъжете сплитат опашките и гривите на конете, украсяват ги с маниста, с пискюли и цветя и ги отвеждат на водопой. После идва ред на атрактивното конно състезание – кушията.
Победителят в кушията се награждава – конят получава обикновено юзда, а неговият стопанин – риза или кърпа. Спечелилият надбягването обикаля с коня си всички домове, за да чистити празника. Навсякъде го посрещат радушно и поят коня му с вода.
На този ден не се яде целия ден праз лук, за да няма болести по конете.
Друг много популярен ритуал на този ден е миенето. В ранни зори се къпят малките деца, за да не боледуват.
Преди кушията жените трябва да измият косите си с вода, в която е престояла слама от конските ясли. Миенето става в леген, а когато конете и ездачите тръгнат към кушията, жената плисва водата след тях. Така им пожелава успех, а нейната коса ще стане лъскава и здрава като конската грива. След това вече е забранено да се мият косите, особено след залез слънце. Смята се, че това носи болести.
На Тодоровден имен ден празнуват всички с имената Тодор, Теодор, Тодорка, Теодорка, Тодоричка, Тея, Теа, Божидар, Божидара, Теди, Тошко, Тошка, Божан, Божана, Дарин, Дарина, Дария, Дора и техните производни.
Източник ЕПИЦЕНТЪР