Димитър Ганев: Без ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“ не може да има редовен кабинет и мнозинство


Политическото уравнение е следното – ако има редовен кабинет и мнозинство, той трябва да включва ”Възраждане”, ДПС, ГЕРБ – без тях няма да може да се състави.
Проблемът ще е за ГЕРБ, защото това ще е непопулярна коалиция и по този начин ще подари местните избори на ПП и ДБ, а да вкорениш основния си опонент в местната власт… Това е компонент, който ще те крепи, там има пари, интереси, обществени поръчки, всичко това прави жизнени местните структури. Това вкореняване ще превърне ПП и ДБ в устойчиви субекти. Защо ГЕРБ да го прави?“
Това заяви по БНТ политологът Димитър Ганев.
Партиите ще опитат да скрият това, че са направили коалиция с довчерашния си опонент. Политическото уравнение, с което ще осъмнем на 3 април ще е същото, както беше на 3 октомври миналата година, каза Димитър Ганев.
И поясни: „Най-вероятният вариант за следващ редовен кабинет, когато и да бъде той дали след 2 април или местните избори, ще бъде подобен на този, предложен от ГЕРБ, начело с проф. Габровски. Такъв, който няма да има ярки партийни лица и лидерът на първата политическа партия няма да е премиер. Не такъв тип както наблюдавахме при Тройната коалиция или при четворната коалиция на Кирил Петков”
„Политическото уравнение е следното – ако има редовен кабинет и мнозинство, той трябва да включва „Възраждане”, ДПС, ГЕРБ – без тях няма да може да се състави кабинет”, добави той. Без ГЕРБ и ДПС не може да има конструкт в следващото НС.
Според него трябва да бъдат попитани лидерите на ДБ и ПП с кого биха подписали коалиционно споразумение, но нито един лидер няма отговор.
Той смята, че предстоящата кампания ще е „силно конфронтационна”.
Остава план Б – ГЕРБ, БСП и ДПС.
И допълни: „Въпросът е защо досега не го направиха и защо ще го правят в следващото Народно събрание.
Според Ганев, ако ще се върви към такова решение, то ще е след местните избори, когато партиите ще имат по-голяма готовност да платят висока политическа цена.
Политологът е убеден, че умората от честите избори и задълбочаването на политическата криза ще направи „по-чуваеми“ идеите за смяната на системата.
Епицентър