СВЯТ

Академично проучване потвърждава, че „Ню Йорк таймс“ е предубеден към Израел

Академично проучване потвърждава това, което критиците на „Ню Йорк таймс“ твърдят от години – че водещият американски вестник е предубеден към Израел, предаде за БТА израелската новинарска агенция ТПС.

Проучването на университета „Бар-Илан“ за отразяването на събитията в Израел от вестника миналата година установи това, което нарече „липса на отразяване на дейността на терористичните организации през пиковата за тероризма 2022 г.“ Проучването беше публикувано в неделя.

Лилак Сиган, израелска журналистка и писателка, наблюдаваше отразяването на Израел във вестника всеки ден. Сиган, която е репортер или израелския всекидневник „Маарив“, работи в сътрудничество с професор Ейтан Гилбоа от университета „Бар-Илан“. Професор Гилбоа е директор на Центъра за международна комуникация в университета.

„Исках да видя дали антиизраелското отношение ще се промени при друг вид правителство. Това е нов вид концепция и исках да видя как Израел ще бъде представен тази година“, каза Сиган пред пресслужбата на ТПС. Израел бе оглавен от лявоцентристка коалиция, в която за първи път бе включена арабска партия.

„Избрах „Ню Йорк таймс“, защото смятам, че това е най-важният американски вестник и той влияе на много евреи“, каза Сиган.

Значителният обхват на “Таймс“ е с тираж от 750 000 абонати на печатното издание и 8,6 милиона абонати на цифровата версия. По данни на компанията “Симилър уеб“, която класира посещаемостта на уебсайтовете, “Таймс“ през изминалия месец е имал 644 милиона посещения на уебсайта си.

Сиган казва, че чете всички статии, коментари, новини на живо и други материали за Израел, публикувани във вестника. Статиите, в които Израел се споменава само между другото, се оставят настрана. В проучването са включени и материали на Асошиейтед прес и Ройтерс, публикувани в „Таймс“, но поне 90% от статиите са направени от „Ню Йорк Таймс“, каза Сиган

Най-големият проблем на „Таймс“ според Сиган е, че си е затварял очите за палестинския терор. Обяснявайки за липсата на баланс в отразяването от вестника, Сиган каза, че е имало само осем статии за терористичните организации “Хамас“, „Ислямски джихад“ и “Хизбула“. Четири от статиите са представили Израел в негативна светлина.

В проучването се отбелязва, че „Таймс“ е посветил 24 статии на непредумишленото убийство на журналистката от „Ал Джазира“ Ширин Абу Аклех в Дженин, „в сравнение с 16 статии за всички останали журналисти, които са били убити по света при изпълнение на служебния си дълг през 2022 г. Общо 65 журналисти са били убити, 15 от тях в Украйна, като смъртта на повечето не е била отразена“.

Проучването установи също, че „Таймс“ „публикува 20 негативни статии за Израел и само 13 за Иран през годината, в която започнаха „протестите срещу хиджаба“, отбелязва ТПС.

(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ТПС.)

Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм и Туитър!

Епицентър

Related Articles

Back to top button