Ген. К. Попов: ЕС не е способен да изпълни задачата си за отбрана на европейските държави


Какви са предизвикателствата в сектора на „Отбраната” и как могат да се подобрят условията в армията? Имаме ли инфраструктурата и обучени пилоти, които да управляват първия ни F-16 в страната ни и какво още трябва да се свърши по модернизацията на военновъздушние ни сили?
Темата в студиото на „Твоят ден” по NOVA News коментира бившият началник на отбраната ген. Константин Попов.
„Започнахме да изграждаме едни технологично нови български военновъздушни сили. Подчертавам технологично, защото ВВС имат над 100-годишна история с много победи. Всичко това трябва да го преосмислим през новите технологии. Това е един прекрасен самолет с невероятни възможности и трябва да се научим да летим с него и какво евентуално при една кризисна ситуация – трябва да правим с него и как да планираме бойните действия”, коментира генерал Попов пристигането на първия ни български изтребител F-16 Block 70, по договора с американската компания Lockheed Martin.
Той коментира и обучението на пилотите, както и възнагражденията на военните с думите „сигурен съм, че във ВВС и в МО планират тези неща много внимателно”. Генерал Попов беше категоричен, че 30-процентното увеличение на заплатите в армията е правилно, защото когато си инвестирал милиарди в една макар и малко закъсняла програма, може да инвестираш и в хората.
„На фона на глобалните процеси в сферата на сигурността все повече се осъзнава, включително в България, че трябва да има инвестиции в отбраната. Видно е, че и в Европа, и в света – всеки обръща внимание вече на бойните способности, на това, какво трябва да се постигне с тях, как трябва да изглежда сигурността не само в региона, но и в по-глобален мащаб”, подчерта той.
На въпрос трябва ли да се върне наборната служба в страната ни той беше категоричен, че „навремето това е било добро решение”.
„Доколко обществото сега ще го възприеме обаче, е друг въпрос. Сега има спорове по темата. Въпросът е дали наборната служба е приемлива от обществото и доколко можем да си го позволим. Но че трябва да се подготвяме, е абсолютно задължително. Ние трябва да знаем при една криза, не дай Боже – война, какво правят управляващите, какво прави и обществото. ЕС е създаден на базата на задълбочаване на икономическото сътрудничество. Отбраната не е била във фокуса на европейските политики. В Лисабонския договор и съпътстващите документи – трудно можем да видим единна европейска отбрана”, коментира бившият началник на отбраната.
И подчерта, че всички разчитаме на НАТО. Но по думите му, за да се направят планове, трябва да се разиграят определени сценарии. „Не считам, че ЕС като едно единно тяло е способно да изпълни задачата си за отбрана на европейските държави”, обясни той и допълни, че затова трябва много внимателно да се погледне какви са взаимоотношенията в НАТО.
Източник ЕПИЦЕНТЪР