Закон и Ред

Гешев: Закриването на спецпрокуратурата ни върна 12 години назад, доведе до бум на престъпността

Закриването на специализираната прокуратура е национална трагедия, защото ни върна 12 години назад, затова Българската прокуратура, с ясното съзнание, че няма да е достатъчно, ще опита да възстанови специализацията във 28-те окръжни прокуратури. Това заяви главният прокурор Иван Гешев пред журналисти след като участва в откриването на Конференция на тема „Киберсигурност“, цитиран от БТА. Тя се организира в учебната база на Прокуратурата в курорта „Цигов чарк“, съвместно с Кралската прокурорска служба и Националната агенция за борба с престъпността на Великобритания.

По думите на Гешев прокурорите по места ще трябва да бъдат обучавани, за да противодействат на организирана престъпност, тероризъм, киберпрестъпност и корупция по високите етажи. За щастие ние имаме добро взаимодействие с европейските си партньори, за да компенсираме „трагичните законодателни експерименти“, посочи още главният прокурор.

По думите му закриването на Специализираната прокуратура е довело до „бум на престъпността“, включително трафик на мигранти. Прокуратурата остана една от малкото стабилни институции в държавата, но тя не може да спре този „бум на престъпността“ без взаимодействие и без реална, качествена работа от страна на МВР и службите за сигурност, заяви Гешев.

При откриването на конференцията освен главния прокурор приветствия към участниците поднесоха посланикът на Великобритания Роб Диксън, заместник-главният прокурор и директор на Националната следствена служба Борислав Сарафов и Ейдриън Флешър от Кралската прокурорска служба.

Н.Пр. Роб Диксън, посланик на Обединеното кралство:

“За мен е огромно удоволствие да съм тук с вас, заедно с колегите от Кралската прокурорска служба и Националната агенция за борба с престъпността на Обединеното кралство, както и с всички колеги от българската прокуратура и Национална следствена служба, с които ежедневно работим в сътрудничество.

Изправени сме пред общи заплахи – киберпрестъпността и онлайн-престъпления. Те се разпростират навсякъде по света, има ги в Обединеното кралство, има ги и в България.

Тук сме, за да се учим заедно, за да чуем за най-добрите практики по разкриване и преследване на кибепрестъпленията. Удоволствие е, че сме тук заедно с всички наши български партньори, за да подобрим работата си срещу кибепрестъпността и тежката организирана престъпност.”

Главният прокурор Иван Гешев благодари на посланика на Обединеното кралство в Република България Н.Пр. Роб Диксън, на гостите от Кралската прокуратура и Националната агенция за борба с престъпността:

“Към този момент, след някои неуспешни законодателни промени у нас, за българската прокуратура, част от която е НСлС, основен приоритет е изграждането наново на специализация на всички нива. За кибепрестъпления, за организирана престъпност, за тероризъм. Затова обученията са изключително важни, както и това да черпим от опита на най-добрите в тези области.
Второто, което е изключително важно за нас, е добрият професионален контакт между прокуратурата и правоохранителните институции на нашите партньори, особено на Великобритания. При директен, личен контакт, освен, че се обменя опит, това помага и за по-бърз резултат в борбата с престъпността.”

Ейдриън Флешър, представител на Кралската прокурорска служба:

“Огромна привилегия е за мен да бъда тук, заедно с представителите на Кралската прокуратура. Срещнах се с български прокурори, когато бяха на посещение у нас и се радвам, че имаме възможност да работим заедно.
Укрепвайки българо-британското сътрудничество ще можем да подобрим работата си в наказателното преследване по отношение на кибепрестъпленията, които не познават граници.
Очаквам да се опознаем и заедно да изковем механизми за борба с киберпрестъпността и тежката престъпност.”

Борислав Сарафов, директор на НСлС:

„Отправям благодарност към посланика на Обединеното кралство Н.Пр. Роб Диксън. Без неговото съдействие това обучение не би било осъществимо. Специална благодарност и към колегата Ейдриън Флешър, на когото имах честта да гостувам през февруари т.г.
Седмицата в британската прокуратура и Националната агенция за борба с престъпността на Обединеното кралство ми даде необходимите знания и идеи, за да структурирам малко по-късно в НСлС отдел за борба с кибрпрестъпленията. През тази седмица от посещението си ние се учехме от най-добрите. Това ни мотивира да отправим тази покана към колегите си от Великобритания, да дойдат и да разпространят знанията и уменията си с по-широк кръг от професионалисти.
Кибепрестъпленията са престъпленията на нашето време. За съжаление са и престъпленията на бъдещето. Светът все повече се дигитализира, информацията отива в облачното пространство. Както в реалния свят, така и във виртуалния, се извършват престъпления. За да бъдем в служба на гражданите и закона, ние трябва да бъдем обучени по най-високите стандарти.
Преследването на кибепрестъпленията предполага познаването не само на закона, но и боравенето с всички последни научни изследвания в областта на IT технологиите. Сложна, но не непостижима материя. Ще е достижение да можем да почерпим опит от изключителния професионален опит и организация на най-високо световно ниво, която съществува в Кралската прокурорска служба и Националната агенция за борба с престъпността във Великобритания.”

Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм и Туитър!

Related Articles

Back to top button