Медицинските университети са срещу отпадането на оценката от матурата по БЕЛ за прием


Ректорите на медицински университети в страната не са съгласни с отпадането на оценката от матурата по български език и литература за прием в медицинските специалности. Сдружението на медицинските университети в България ще настоява за преразглеждане на правилата за бъдещите студенти, предава БНТ.
Най-ощетени от новата наредба за балообразуването при медицинските специалности са учениците, родени през 2006-а година, които вече нямат право да поправят оценките си по биология и химия. Въпреки това единайсетокласничката Николета Алексиева от Русе твърдо е решила да кандидатства медицина.
„Със сигурност ще заложа на изпитите, просто подготовката става от усилена по-усилена. В 9 клас имам шестици, а в 10 клас имам петици по биология и химия“, казва Николета Алексиева – ученичка в 11 клас в МГ „Баба Тонка“ в Русе.
„Много мои съученици са афектирани от това решение, понеже не могат да си променят оценките“, посочи Доротея Тодорова – ученичка в 11 клас в МГ „Баба Тонка“ – Русе.
Според академичното ръководство на медицинските университети в България, досегашната формула с утроената оценка от изпита по биология и химия и взимането на резултата от държавния зрелостен изпит по български език е била успешна.
„Приетата нова наредба нанесе сериозен удар. Самото министерство обезмисли реформата в средното образование, защото няма да има нужда от профилни паралелки по биология и химия в 11. и 12. клас. Две години липсващата сериозна подготовка ще се отразява на кандидатите“, коментира проф. д-р Добромир Димитров – ректор на МУ-Плевен, Сдружение на медицинските университети.
Ученици, родители и преподаватели настояват реформата да бъде преразгледана.
„Най-малкото, което може да се направи, е тази наредба да бъде въведена не от 2025 година, а още няколко години да се даде толеранс, за да може випускът, който вече е завършил или сега завършва 9. или 10. клас да не са ощетени. Ние като медицински университети ще продължим да настояваме и държавния зрелостен изпит по български език да се взема, защото искаме да привличаме максимално добре подготвени кандидати, грамотни“, каза още проф. д-р Добромир Димитров.
95% от завършващите медицинския университет в Плевен остават да работят в България.
Източник ЕПИЦЕНТЪР