България

Започват дискусиите за „Бранд България 2024 – модерният разказ за културата и туризма

Дискусия „Бранд България 2024 – модерният разказ за културата и туризма. Имиджът на страната ни в националната и международна комуникация“ ще се състои на 30 януари, в 11:00 ч., в столичния хотел „Маринела“, съобщиха от Националния борд по туризъм (НБТ).

НБТ, Общество „Културно наследство“ – партньор на „Европа Ностра“ за България, и националната медия „Стандарт“ са съорганизатори на форума, в партньорство с Министерството на туризма, Министерството на културата и Българската стопанска камара.

За участие в дискусията са поканени министърът на туризма Зарица Динкова и министърът на културата Кръстю Кръстев. Във форума ще участват представители на законодателната и местната власт, научните среди, неправителствения сектор, медиите. 

Целта на дискусията е да очертае от една страна планът на Министерството на туризма за развитие на културно-исторически туризъм 4 сезона, основан както на културно-историческото и природно наследство, така и на допълнителните, но все по-търсени в световен план видове съпътстващ туризъм: балнео и СПА, винен, кулинарен, приключенски, конгресен, посочват организаторите на проявата. От друга страна форумът ще представи подробно визията на Министерство на културата за превръщане на културното наследство в база за културно-исторически туризъм. 

Предварителните разговори с различните сектори, заявили участие, показват, че има огромно очакване към бързата реализация на „Бранд България“, посочват от НБТ.

Освен създаването на нов, впечатляващ образ на България пред света, „Бранд България“ е основа и надежда за развитието на регионите у нас и за преодоляване на социалните и икономически неравенства между тях, посочват от организацията. 

Ще бъдат представени успешните проекти на старта на новия Бранд, както и над 20 предложения и идеи от изпълнителна, законодателна власт, кметове, бизнес, неправителствени организации, историци, археолози, дипломати, ректори и журналисти.

На форума ще бъде представена визията за развитие на културно-исторически туризъм 4 сезона основан както на културно-историческото и природно наследство, така и на допълнителните, но все по-търсени в световен план видове съпътстващ туризъм: балнео и СПА, здравен, винен, кулинарен, приключенски и конгресен. Ще се обсъди подробно визията на Министерство на културата за превръщане на културното наследство във фактор за развитие на икономиката.

Бранд България е цялостна визия за развитието на страната. Няма по-истинска кауза от това да бъдем обединени в името на бъдещето на културно-историческото и природното ни богатство, каза д-р Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм.

Бранд България ще създаде конкурентоспособна идентичност, ще донесе принадена стойност на потребителите на туристическия продукт и ще реализира по-добър ефект на дейността на туристическия сектор, заяви д-р Мартин Захариев, зам.-председател на Националния борд по туризъм.

По време на форума ще бъдат показани вече съществуващите успешни примери на модерни разкази за България чрез регионални брандове.

Моето първо послание е да покажем заедно какво можем. Второто ми послание – да обединим сили за единна комуникационна стратегия за България като привлекателна дестинация. Тук българските културни институти могат да имат много по-голяма роля. Смятам също така, че е време да бъде създадена единна цифрова платформа, защото новите технологии могат да направят сектора по-привлекателен за младите. Иновациите и комуникацията са най-прекият път към младите, категорична бе Габриел. Свързването на културата с иновациите е начин да бъдат привлечени млади таланти и техният глас да бъде чут, убедена е Габриел.

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button