Арестуваният Велико Желев – един от големите строители у нас със съмнения за мащабна корупция


Продължава разследването на МВР, свързано с бизнесмена Велико Желев. Снощи той беше задържан. По първоначална информация Желев е заподозрян в опит за принуда на свой служител, уточни БНР.
До късно снощи полицаи претърсваха имотите на Велико Желев в София и Варна. Самият той беше задържан по-рано вечерта и присъства на огледите в офиса му на столичния булевард „Цар Освободител“.
По същото време екипи на МВР претърсваха и вила на Велико Желев близо до варненския курорт Свети Константин и Елена.
Според източник от една от фирмите на Велико Желев казусът започва преди две седмици, когато висш служител на фирмата – директор „Строителство“, е уволнен.
Отстраняването му се наложило, тъй като подизпълнители са подали сигнали за некоректно издадени фактури и съмненията са, че директорът е отклонявал средства за свои фирми. Тогава е уволнен, като очевидно превантивно е подал сигнал в полицията, че е бил принуждаван от собственика на фирмата Велико Желев да извършва закононарушения.
Желев има собственост в едни от най-големите строителни компании в България, работили по строежа на множество инфраструктурни проекти, включително Северната тангента, която беше проверявана от министъра на регионалното развитие арх. Иван Шишков миналата седмица.
„Хидрострой“ е една от фирмите, получили авансови плащания за строителството на АМ „Хемус“. Около изграждането на автомагистралата обаче има съмнения за големи корупционни схеми. За схемите с АМ “Хемус” се разбра още преди месеци, когато тогавашното ръководство на МВР излезе с информация, че при строежа на пътя става дума за мащабна корупционна схема. Според твърденията милиони за строежа на Лот 5 от автомагистралата са изнасяни в кеш със сакове и чували.
Според МВР въпросните пари са били авансово отпуснати по времето на ГЕРБ на няколко строителни фирми, а после са били прехвърлени на кухи дружества, зад които стоят малоимотни лица, а впоследствие изтеглени в брой и изнесени.
Преди дни служебният регионален министър арх. Иван Шишков заговори за кражба за милиони от асфалта за магистрали. По думите му 30% от пътната настилка липсва.
Часове преди да се разбере за задържането на строителния предприемач прокуратурата съобщи, че изискала информация за строителството на Северната скоростна тангентата, както и за магистрала „Хемус“.
Разследването по „Хемус“ е отделен сюжет, но в миналото бившият вътрешен министър Бойко Рашков намекваше, че Желев може да е свързан с нередностите по този проект. Рашков говореше за един „велик и жилав“ строител, който е превел над 20 млн. лв. в Обединените арабски емирства още в началото на разследването по „Хемус“, когато бяха претърсени няколко строителни фирми.
Компанията му е и в консорциума, който спечели обществената поръчка за строителство на тунел под Шипка, който би трябвало да свърже Северна и Южна България с пробив под Стара планина.
Други проекти, в които участват фирмите му, са части от строежа на АМ “Хемус“, ремонта на Аспаруховия мост във Варна, ремонта на ул. „6-и септември“ в София, ремонта на бул. „Васил Левски“, част от който е и прослувувото кръгово кръстовище във Варна (известно и като „елипсовидно“), което се наводни още при първия дъжд след пускането му в експлоатация и др.
През 2020 година заедно със старите си и нови неформални сателити „Хидрострой“ стана строител №1 в страната с общи приходи 450 млн. лв. Компанията е получила и почти 1.2 млрд. лв. по т.нар. инхаус договори с държавната „Автомагистрали“.
Последният договор е от есента на 2021 година и е за изграждането на тунела под Шипка срещу над 350 млн. лв.
Велико Желев успя да финализира и да подпише договорите за изграждането на участък от магистралата „Велико Търново – Русе“ за около 1 милиард лева. Двата обекта се изграждат с европейски средства по програма „Транспорт“ 2021 – 2027 г. В момента тече проектирането на обектите, тъй като са на инженеринг.
Една от знаковите сгради за стара София – бившата централа на ДЗИ на бул. „Цар Освободител“ стана собственост на Велико Желев през 2020 г. Той я купи през компанията си „Мавели“ за 10.85 милиона евро от вдовицата на убития бизнесмен Емил Кюлев – Весела.
Велико Желев е съдружник е в хотел „Астория“ в Златни пясъци, а международно разследване откри негови имоти в Дубай.
В мандата на правителството на НДСВ, Желев оглавяваше Агенция „Пътна инфраструктура“. При Тройната коалиция беше съветник на министъра на регионалното развитие Асен Гагаузов.
Разследването се води от Столичната дирекция на вътрешните работи.
Става дума за принуда, която се предполага, че бизнесменът е оказал върху свой служител. Неофициално се твърди, че Желев е оказал натиск да подписване на документи. Не става ясно обаче какви са те.
По информация на БНР акцията на СДВР снощи не е свързана с дейността на строителните фирми на Велико Желев.
Днес се очаква от полицията да дадат повече информация за разследването на случая. Трябва да стане ясно и дали и какви обвинения ще бъдат повдигнати на бизнесмена.