Партиите в СОС се срещнаха, водиха „конструктивен диалог“, но резултат няма


Партиите в Столичния общински съвет (СОС) се срещнаха на „Московска“ 33, водиха „конструктивен диалог“, но резултат няма.
Така може да се обобщи срещата в столичното кметство, свикана с цел да бъде отпушена работата на СОС, Съветът да си избере председател след проведените шест неуспешни опита досега и да заработи. На разговорите не се яви втората по големина група – тази на ГЕРБ – СДС и ИТН, не дойдоха и общинарите от „Възраждане“. Вместо това изпратиха писмено становище до медиите, което искат оставката на кмета Васил Терзиев. Самият той бе на форума. На една маса седнаха представители на „БСП за България“, „Продължаваме промяната – Демократична България“/“Спаси София“, Вили Лилков от „Синя София“, Карлос Контрера от ВМРО и кметът Васил Терзиев.
На този етап няма напредък в разговорите, обобщи Иван Таков от БСП. По думите му градът е в аварийно състояние. „Недоверието е много голямо за намиране на пресечни точки с най-голямата група в СОС. Видно е неумението за търсене на политически консенсус в Общинския съвет, тъй като на днешната среща общо взето форматът не се промени, не е намерен по-широк консенсус да се търсят варианти за разрешаване на ситуацията в СОС“, каза Таков, цитиран от БНР.
Твърдо е била отхвърлена идеята за трима ротационни председатели – по един от ПП-ДБ-СС, ГЕРБ и БСП, тъй като вторите две формации не са съгласни. Все още обаче не била отхвърлена опцията за временен шеф, съобщава „24 часа“.
„За нас ротационен председател въобще не стои на дневен ред. Бяха сложени имена и формации, които не са консенсусни, имаме прекалено големи идеологически и политически различния“, обясни лидерът на БСП – София Иван Таков. И Борис Бонев от ПП-ДБ-СС потвърди, че са обсъждани и двата варианта, но ротацията отпада. Срещу нея са и БСП, и „Синя София“. Тя бе предложена от Терзиев и Бонев – за бъде тройна, като първо е Лилков, после – Таков, а накрая – Бонев.
За временен председател продължава да настоява проф. Вили Лилков от „Синя София“. „Това време до приемането на бюджета, след което временният председател ще подаде оставка, ще даде възможност на политическите сили да продължат преговорите за евентуално коалиционно управление на столицата“, обясни той. Зад същата идея застава и Карлос Контрера от ВМРО. „Очевидно идеята за временен председател остава единствена на масата. Не можем да разсъждаваме за нещо по-дългосрочно, тъй като политическата обстановка е такава“, посочи той. И двамата настояха да се намери начин, по който да се сформират комисиите, за да тръгне работата на съвета.
„От страна на БСП винаги има конструктивен диалог, но недоверието е много голямо. Знаете как приключи последният ни опит за намиране на пресечни точки с най-голямата група в общинския съвет“, разказа за срещата Таков. Доскоро от БСП отхвърляха варианта да се отиде на предсрочни избори, но днес Таков допусна и това, ако партиите скоро не се разберат.
По подобен начин описа срещата и Борис Бонев от ПП-ДБ-СС: „Това беше една конструктивна среща, на която имаше въпроси, на които успяхме да намерим отговори. По най-голямата тема – избор на председател на общинския съвет, нямаме конкретно лице, нямаме съгласие как и по какъв начин да бъде избран“.
Партиите са се разбрали да представят на СОС рамката на бюджета на София за 2024 г. Той е в размер на 2,5 млрд. лева.
Кметът Васил Терзиев в петък отправи покана до партиите да се свика на заседание Столичният общински съвет днес от 14 часа. То обаче няма да се състои, тъй като политическите сили отказали поканата му.
Извънредното заседание на СОС беше свикано чрез съобщения, разпратени до съветниците в петък вечерта. Терзиев искаше спешно заседание на СОС заради изтичащия срок за приемане на проекти по програмата за саниране. Иначе съветниците трябва да се съберат на 25 януари.
Според кмета Васил Терзиев съветниците трябва да дадат мандат на районните кметове за програмата за саниране. Докладът му обаче беше остро критикуван от общинските съветници от ГЕРБ-СДС, БСП и „Има такъв народ“, които в събота определиха управлението на Столичната община като „управленски хаос“.
Източник ЕПИЦЕНТЪР