България

Наситена програма на Росен Желязков във Виетнам – срещи на най-високо ниво, лекция пред студенти

Започва тридневната официална визита на председателя на Народното събрание Росен Желязков и водената от него парламентарна делегация във Виетнам.

Визитата е в отговор на посещението на председателя на Националното събрание на Социалистическа република Виетнам Въонг Динх Хуе, начело на парламентарна делегация, в София в периода 25-28 септември 2023 година.
Тогава той изтъкна, че освен с традиционни приятелски контакти, Българи е популярна сред виетнамците и с други символи –  историческите ни борби за независимост, националните ни герои Васил Левски и Христо Ботев, нашите учени и творци в областта на културата, сред които спомена Джон Атанасов и Лили Иванова, включително и с габровските вицове. С особен трепет Въонг Дин Хюе говори за поезията на Блага Димитрова и нейния силен импулс в подкрепа на борбата на виетнамския народ срещу колониализма и чуждата агресия, за отстояване на независимостта.

Програмата на българската делегация в следващите три дни е наситена със срещи и разговори на най-високо държавно ниво.
Предстои среща на четири очи на председателя на Народното събрание г-н Росен Желязков с  познатия му вече председател на Националното събрание  на СРВ г-н Въонг Динх Хуе, както и пленарано заседание, ръководено от председателите на двата парламента.

Росен Желязков ще бъде приет от президента на Виетнам Во Ван Тхъонг и от министър-председателя Фам Мин Чин.

Желязков ще изнесе и политическа лекция в Националния университет в Ханой.

Българската делегация ще поднесе венец на Паметника на героите и мъчениците и ще отдаде почит в мавзолея към президента Хо Ши Мин. Домакините са подготвили и богата културна програма, която да запознае гостите със природните забележителности, исторически и културни традиции на виетнамския народ.

При посещението на Въонг Динх Хуе в София миналата година двамата с Росеж Желязков подписаха Меморандум за разбирателство между администрациите на Народното събрание на Република България и на Националното събрание на Виетнам.

В рамките на софийската визита бяха подписани още редица документи:

Програма за сътрудничество в областта на културата между Министерството на културата на България и Министерството на културата, спорта и туризма на Виетнам за 2024 – 2026 г.,

План за сътрудничество в областта на туризма между Министерството на туризма на България и Министерството на културата, спорта и туризма на Виетнам за 2024 -2026 г., както и

Меморандум за разбирателство за създаване на връзки на приятелство и сътрудничество между област Перник и провинция Вин Фук.
По време на Ханойската визита сега ще бъде подписан Меморандум за сътрудничество между град Казанлък и провинция Лай Чау.

В Меморандума за разбирателство между Народното събрание на Република България и Националното събрание на Социалистическа република Виетнам се заявява, че законодателните институции на България и Виетнам се ангажират да улеснят сътрудничеството помежду си, за да допринесат за подобряване на традиционното приятелство и многостранното сътрудничество както на двустранна основа, така и в рамките на международни форуми, посещения на делегации на високо равнище, научно-изследователски обмен и др.

В рамките на посещението си в София  Въонг Дин Хуе разговаря с президента Румен Радев и с министър-председателя акад. Николай Денков.
Въонг Дин Хуе приветства и участниците в българо-виетнамски икономически форум на тема „Политика и законодателство за развитие на двустранните отношения между СР Виетнам и Република България“.
В рамките на визитата през миналата година се проведоха и двустранни срещи в Министерството на туризма, в Министерството на културата и в Министерството на външните работи, както и посещение на Бургас.
Председателят на Националното събрание на Социалистическа република Виетнам Въонг Дин Хуе положи венец пред паметника на Незнайния воин в София.
Въонг Дин Хюе изнесе и публична лекция в УНСС на 25 септември

Той изрази радостта си от топлото и гостоприемно посрещане в България, като изтъкна, че визита сбъдвала отдавнашното му желание да опознае „страната на розите”, както е известна родината ни във Виетнам.

Той отправи и поздравления към България за успехите ѝ, включително за „европейската интеграция, която носи стабилност, просперитет и повишава репутацията на страната, укрепва позициите ѝ в региона и света”.

Като лектор той припомни, че България е сред първите десет страни, признали независим Виетнам и установили дипломатически отношения с него още през 1950 г. Изтъкна и важното значение за двустранните отношения на визитата на виетнамския водач Хо Ши Мин в България през автуст 1957 г.

 Въонг Динх Хуе е професор по икономика. Бил е заместник министър-председател на Социалистическа република Виетнам, министър на финансите и ръководител на Икономическата комисия на консултантска агенция към Централния комитет за икономически политики и стратегии.

По време на лекцията си в София той изтъкна, че за 2022 г. растежът на БВП на Виетнам е бил 8%. Инфлацията е контролирана на 3%.

Мащабът на БВП по текущи данни достига 410 милиарда щатски долара, което класира страната в топ 38 в света. Това е увеличение е 10 пъти в сравнение с 2000 г., ако се изчисли по паритета на покупателната способност.

Общата стойност на вносно-износния оборот достигна близо 735 млрд. долара, което влиза в топ 20 на страните с най-голям външнотърговски оборот в световен мащаб.

Виетнам бележи големи успехи в привличането на преки чуждестранни инвестиции. Към февруари 2023 г. има повече от 37 000 валидни чуждестранни инвестиционни проекта с общ регистриран капитал от близо 450 милиарда щатски долара.

Въонг Динх Хюе обърна внимание и на следвания от Виетнам принцип „никой да не бъде изоставен”, чиято цел е постоянното повишаване на качеството на живота на народа.

В преодоляването на бедността в страната е постигнала истински чудеса, следвайки поставените от ООН Цели на хилядолетието и Цели за устойчивото развитие до 2030 г. Според Световната банка нивото на бедност във Виетнам е намаляло от 14,2% през 2010 г. до малко над 3% през 2022 г. 10 милиона души са били изведени бедността.

Виетнам е доверен и важен партньор в Югоизточна Азия, с който ни свързват отношения на искрено приятелство и взаимно уважение, които имат богата история в повече от седем десетилетия.

От 60-те до 80-те години на миналия век близо 30 000 виетнамски граждани са получили образование в наши висши учебни заведения или професионална квалификация в България, които после са допринесли за изграждането на съвременен Виетнам.  На тази основа е изградено истинско и ефективно стратегическо партньорство в различни области от взаимен интерес.

В началото на 2020 година България и Виетнам отбелязаха 70 години от установяването на дипломатически отношения помежду си. Страната ни е една от първите, след Китай и СССР, която официално признава Демократична Република Виетнам на 8 февруари 1950 г. Оттогава започва и сътрудничеството между държавите ни. Усвояването на българския език за тези, които учеха в България, започваше още във Виетнам, където ги подготвят български преподаватели.

Виетнам е стабилен и предвидим икономически партньор на България в Югоизточна Азия и който през последните години бележи ускорени темпове на икономическо развитие. В новата виетнамска икономическа стратегия се посочват следните приоритетни области за реформи: развитие на иновациите, повишаване на икономическата ефективност, урбанизация и териториално развитие, насърчаване на екологично устойчиво развитие, изграждане на ефективни модерни и държавни институции.

През 2022 г. вносът от Виетнам е на стойност от 179.83 млн. щ. д. и се състои от: плоско валцувани продукти; необработен алуминий; кафе; части за превозни средства; пневматични гуми от каучук и други.

В рамките на визитата на виетнамските представители на бизнеса, на 25 септември 2023 г., в гр. София, Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП), в партньорство с Виетнамската агенция за външна търговия (VIETRADE) и Посолството на СР Виетнам в България, организираха Българо-виетнамски бизнес форум с провеждане на двустранни срещи между представителите на бизнеса от двете страни.

Събитието предостави възможност на представителите на фирмите от различни сектори на българската и виетнамската икономика да се запознаят с нови потенциални партньори, както и да осъществят преки контакти за взаимоизгодно сътрудничество.

Въонг Динх Хюе изтъкна, че днес повече от всякога е необходимо страните да се обединяват, да си сътрудничат, да си подават ръце, за да отговорят на глобалните предизвикателства и да градят един по-добър свят. Председателят на виетнамския парламент отправи апел към страните, които са във войни и конфликти, да ги прекратят възможно най-бързо, да седнат на масата за преговори, уважавайки взаимно законните си интереси, и да намерят мирни решения на споровете и разногласията въз основа на зачитане на независимостта, суверенитета, териториалната цялост, Устава на ООН и международното право. Въонг Дин Хюе призова за насърчаване на многостранния диалог и за полагане на сериозни усилия за укрепване на мира и сътрудничеството сред международната общност като най-важна повеля на времето.

Настоящата визита на Росен Желязков надгражда постигнатото досега в българо-виетнамските отношения.

 София-Делхи-Ханой

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button