Гроздан Караджов: С противоконституционното решение Петков искаше да държи в шах пътните фирми


Конституционният съд обяви за противоконституционно решението на Народното събрание да се изплатят само 50% от възнагражденията на пътните строители.
Припомняме, че до това решение се стигна след национални протести от пътищарите.
Тогава Кирил Петков обяви, че няма да даде пълните сума и нареди на своите депутати в регионална комисия да гласуват да се платят едва половината от задълженията.
Тогавашния министър на регионалното развитие Гроздан Караджов се обяви против и предупреди, че решението е противоконституционно, като стана ясно, че то е писано от Лена Бориславова.
Ето какво коментира бившият министър Гроздан Караджов. пред Tribune.bg.
– Конституционният съд (КС) обяви за противоконституционно решението на Народното събрание, с което бе дадено разрешение на Агенция „Пътна инфраструктура (АПИ) да плати на пътните фирми 50% от парите по договорите им, как бихте коментирали?
– Още тогава предупреждавахме, че решението в тази част ще бъде противоконституционно. Въпреки това, това беше начин, по който Кирил Петков искаше да държи в зависимост пътните фирми и настояваше това нещо да се случи. Много съм доволен, че макар след шест месеца вече е официално, че тези опити да се спъва работата на МРРБ са били противоконституционни. Като това не е единственото противоконституционно действие, което той е извършил.
– Опасявате ли се, че ще последват дела на строители след това решение на Конституционния съд?
– Дела на пътните строители може да има и без решението на КС. В момента решението на КС дава възможност на МРРБ и в частност на АПИ да се разплатят с пътните строители за онези дейности, които са извършени, за които има ясни доказателства в какъв обем и качество са приключени.
– Г-н Караджов, стоите ли зад думите си, че това решение е писано от Лена Бориславова, както казахте преди време?
– Това не са мои думи. Всички, които работихме върху него бяха свидетели, че то беше писано от нея, на нейния компютър. Това не е само моя констатация, а има множество свидетели. За пореден път с това решение на КС става ясно, че се търсеха всякакви начини да се спъва работата на МРРБ и лично моята, като се извърши включително това противоконституционно действие, за да може да се държат в шах пътните строители. А защо им е било на групата около Кирил Петков и Асен Василев да държат пътните фирми, оставям на всеки сам да го обмисли. Държането в шах може да се тълкува и като корупционна практика.
– Бих искала да ви попитам и за мнението ви относно скандалите от последните дни и за това кой държи кодовете от машините и това, че Кирил Петков ги предлага в замяна БСП да си оттегли Законопроекта?
– Изобщо подобен тип политическо поведение и говорене са ми чужди. Аз и тогава исках да си върша работата, да подобрим положението в случая в пътния сектор в България. В момента да се слага като номер едно задача разговори, търсене на изнудвачески способи да се оттегли един Законопроект с обещание, че ще се дадат кодове, показва още веднъж колко несъстоятелни са тези хора от „Продължаваме промяната“ и донякъде показва, че моите усилия на времето, макар и в правилната посока, бяха спъвани точно с такива способи за изнудване от същата тази групичка.
– Смятате ли, че именно заради манипулация на машините ИТН не са в парламента, защото се заговори, че достигаха 10 хиляди гласа?
– Давал съм мнение само когато съм имал доказателства и писмени съм показвал, че приказките на Кирил Петков са несъстоятелни. Сега нямам такива доказателства и всяко едно изказване в каквато и да е посока ще бъде спекулация. Както и преди докато бях министър съм си служил с факти.
Епицентър