България

Разгорещен дебат в парламента! Бюджет 2024 и данъчните закони влизат в залата (НА ЖИВО)

Градусът на противопоставянето в парламента започна от началото на днешното заседание.

Предвижда се днес в парламента да започне разглеждането на държавния бюджет, както и на данъчните закони за 2024 година.

Това е заложено в програмата на депутатите. Дали обаче ще се стигне до обсъждане на важните финансови текстове ще зависи от това как ще действат от ГЕРБ-СДС и от ДПС.

Припомняме, че от партията на Бойко Борисов във вторник обявиха, че заради освобождаването на директора на „Пирогов”, въпреки предварителните договорки това да не се случи, занапред няма да участват в гласуванията на каквито и да било текстове, внесени от МС, освен за промяна на Конституцията.

Повече от 35 минути депутатите в пленарна зала коментираха дневния ред. Той беше приет още в началото на днешния пленарен ден, а след това от БСП за България поискаха да бъде променен.

Според вече гласуваните точки, първо днес ще бъде обсъждано предложение на Левицата за създаване на временна комисия заради сделката между „Булгаргаз“ и турската компания „Боташ“.

Втора точка е отмяната на разрешението за внос на руски петрол още от 1 януари. Точка, която обаче не е минала през комисия за първо четене.

В дневния ред също така е заложено гласуване на държавния бюджет на първо четене и на данъчните закони на второ четене.

Точка първа за петък е промяната на Конституцията, а точка втора – прегласуване на законопроекта с наложено вето от президента за предоставяне на БТР-и за Украйна.

От БСП поискаха да бъдат разменени точките на данъчните закони и на бюджета.

„Разбрахте ли каква програма гласувахте, обръщам се към колегите юристи и бюджетари – с всяко следващо решение увеличавате хаоса в държавата, първа точка е държавния бюджет, а трета, четвърта, пета и шеста са данъчните закони. И пак ще кажете, че ще го поправяте между първо и второ четене. Този бюджет засяга всички. Защо си играете със съдбата на хората затова че по между си не може да се разберете кой какви постове ще заеме“, коментира Корнелия Нинова.

Идеята беше разкритикувана както от ПП-ДБ, така и от ДПС.

„Бюджетът – големият е на първо четене, трите данъчни закони са на второ четене, ще знаем какви закони са приети, това може да се отрази между двете четения в закона . Едно напъване на БСП, няма нужда от него“, заяви Настимир Ананиев от ПП-ДБ.

„Процедурата е по начина на водене, такава фаза сме. Струваше ми се, че трябва да припомните на госпожа Нинова, че данъчните закони са на второ четене, а бюджета е на първо“, допълни Йордан Цонев.

Вчера се провали заседанието на бюджетната комисия към парламента, която трябваше да гласува данъчните закони за второ четене. Причината – ГЕРБ-СДС не влязоха на комисия заради уволнението на шефа на болница „Пирогов“. Очаква се да бъде обявена извънредна комисия, за да може законопроектите да влязат в зала.

Днес от парламентарната трибуна декларация представиха и от „Възраждане“, също преди да започне дневния ред по същество.

„Вчерашните драми в некоалицията бяха показателни. Пет основни приоритета бяха изтъкнати преди няколко месеца, от хората които създадоха това управление. Почти изцяло минаха първите девет месеца като нито един не е осъществен. Първо влизането в Шенген, второ – влизането в еврозоната, третият – конституционни промени, четвърто повишаване на стандарта на живот, пето място – българската подкрепа за войната в Украйна. Очевидно само последният е на път да бъде изпълнен“, каза още лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов.

Заради декларацията отново се стигна до спор между „Възраждане“ и депутата Явор Божанков от ПП-ДБ.

Народните представители ще обсъдят създаването на временна комисия по повод споразумението между  „Булгаргаз“ ЕАД и турската енергийна компания „Боташ“, подписано на З януари 2023 г., предвижда проектопрограмата на парламента за седмицата.

В предложения проект на решение се посочва, че временната комисия се създава за срок от един месец, в който следва тя да изясни и анализира условията по споразумението и неговия ефект, пряк и косвен, за енергийната система на България, както и сключените договори за доставка на газ в България през последната една година. Предвижда се тя да се състои от 12 членове, по двама народни представители от всяка парламентарна група.

Също днес ще бъде разгледан и проект на решение за създаване на Временна комисия за проверка на фактите и обстоятелствата, свързани с твърденията на министъра на електронното управление Александър Йоловски, че върху него е бил оказван натиск от народни представители да извършва определени действия Предложението за това е внесено от Възраждане.  

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button