България

ГЕРБ: Внасяме вот на недоверие за провала на правителството в икономическата политика

ГЕРБ изпревариха управляващите и преди те да са внесли актуализацията на бюджета и промените в кабинета, внасят вот на недоверие срещу правителството на Кирил Петков.

Внасяме вот на недоверие заради провала на правителството в икономическата политика.

 

Това заяви Томислав Дончев по време на извънреден брифинг на ГЕРБ в централата на партията.

За приемането на вота на недоверие е необходимо мнозинство от 121 депутати. Ако трите опозиционни партии и напусналите управлението ИТН го подкрепят, правителството на Кирил Петков няма да оцелее, защото всички те имат мнозинство от 126 народни представители.

Провалът на това правителство е с такива мащаби, че няма с кого да се конкурира в съвременната политическа история на България. То може да се конкурира единствено със себе си. В остра конкуренция между различните видове провали, най-осезаем според нас е провалът в публичните финанси и икономиката. Това е поводът и да внесем вот на недоверие срещу правителството“, заяви Томислав Дончев.

„Говорим за коалиция, в която отношенията се регулират със заплахи, изнудване, натиск, а подкрепата, доколкото разбрахме, се осигурява чрез пазарлъци“, каза той.

„Най-важният аргумент е, че на тази мъка трябва да се сложи край. Това е мъка за всички, за народните представители, за коалицията, мъка е за министрите, а най-голяма за премиера“, смята Дончев.

Според него тази глава от историята, посветена на това правителство, ще е позорна, можем да направим да е поне кратка.

„Това правителство трябва да си подаде оставката. То ще се запомни с това, че е некадърно, лобистко и корумпирано“, заяви Делян Добрев.

В брифинга се включи и бившият икономически министър Лъчезар Борисов:

Политиката на това правителство представлява заплаха за националната сигурност на страната ни. Всички световни институции ни показаха, че не се справяме, като понижиха прогнозата си за нас“, каза той.

По думите му износът на страната вече не допринася за БВП.

„Защо? Защото износът нараства с 6,5, а вносът двойно. Т.е. ние губим от там. Само за първите три месеца изтекоха над 1 млрд. евро“, каза той.

По думите му се губи законност, държавност и отговорност. Според него имаме нужда от един по-сериозен синхрон.

Макроикономическата рамка е счупена“, категоричен бе Лъчезар Борисов.

Председателят на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова обяви, че внасят вота на недоверие още утре. Това означава, че той би следвало да се гласува до седмица.

Което означава, че „Продължаваме промяната“ и техните партньори трябва спешно да намерят поне още 7 депутати от опозицията, които да се присъдинят към тях след отцепването на петима от „Има такъв народ“, които миналата седмица обявиха, че напускат управлението.

Бързането на ГЕРБ може да цели да изпревари именно този процес.

От „Продължаваме промяната“ не крият, че търсят поне още 7 депутати, най-вече от доскорошните им партньори ИТН, които да им осигурят мнозинство от поне 121 депутати, за да може управлението да се запази.

Парламентарната група на ГЕРБ е подготвила мотивите си и е събрала подписи. Утре внасяме вота. На кого ще разчитаме – вярваме, че в това НС има хора, които са господари на себе си. Ще поканим всички, като поканим първо най малката парламентарна група. Ще водим разговор в българския парламент, не в мола, не в лаборатории, не в апартаменти. На България сега ѝ трябват държавници, стабилност и сигурност и всичко това минава през оставка“, уточни Десислава Атанасова.

Томислав Дончев категорично отрече информацията, пусната днес от Кирил Петков, че трима депутати от ГЕРБ ще подкрепят решение за вдигане на ветото над РСМ.

Скандалите в управляващата коалиция правят управлнието фактически невъзможно. Оттук нататък то не може да свърши нищо.  Вотът на недоверие ще бъде медиум за политическата съвест на всички, каза Дончев и добави: изборите са по-малкото зло от това управление, което вече няма легитимност.

Бившият социален министър Деница Сачева твърди, че инфлацията вече е „изяла“ 15 милиарда лева от спестяванията на българите. „Линията на бедност в края на 2021 г. беше 504 лева, а сега – с повишаващите се цени – вече гони 550 лева. Виждате: дори с предложената актуализация все още няма да могат да постигнат своето обещание да няма нито един пенсионер под линията на бедност. С тези темпове вероятно ще трябва да актуализират бюджета през три месеца“, каза Сачева.

Депутатът Тома Биков е на мнение, че вотът на недоверие е най-силното политическо действие, която една опозиция може да предприеме:

„Нашият вот на недоверие цели да спаси българската политическа система от разпад. Нашата цел е да помогнем на „Демократична България“ и БСП да излязат от тази неловка ситуация, в която се намират и която е напът да ги приключи като политически субекти. Вотът на недоверие е начин да се стабилизира политическата система.“

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button