България

Николай Василев: Сегашната политика на Асен Василев ни отдалечава от еврозоната

Сегашните управляващи са левичари и популисти. Асен Василев бе против влизането на страната в еврозоната, но се обърна на 180 градуса. Който иска да вкара страната в еврозоната обаче не отлага датата постоянно и не води такава финансова политика. Дефицитите и харченето повишават инфлацията. Шанс за еврозоната има, но той намалява сериозно.

Това заяви в ефира на БНТ икономистът Николай Василев.

Той не спести критики към проектобюджета за 2024 г. Василев определи като заблуда твърденията на премиера Николай Денков, че бюджета е балансиран. Според него е отворена епоха на хронични дефицити, а дългът расте с невиждани темпове.

Бюджетната политика на кабинета е подобна на тази от 1996 г., след която започна рязко обедняване, изтъкна Николай Василев, бивш вицепремиер и министър на икономиката.

„Най-добра беше фискалната политика между супербедната 1997 г. и 2020 г. Това бяха 23 години на възход на доходите. През 1996 г. имаше такава катастрофална като сегашната бюджетна политика и имаше голямо обедняване“, посочи Василев.

„Премиерът два пъти през последните дни нарече бюджетът за следващата година балансиран. Това е, хайде да не го нарека лъжа, но заблуда. Управляващите отвориха епоха на най-големите бюджетни дефицити и най-бързото покачване на дълга не от Освобождението, а според мен от Хан Аспарух досега“, каза Николай Василев.

Според него премиерът Николай Денков е заблуден от своите икономисти.  Първата е, че има дилема между стабилна бедност и високи доходи с дълг и дефицити. Втората е, че по-високият дефицит води до по-голям икономически растеж. Третата заблуда е, че ако едно правителство не прави никакви реформи, а само раздава колкото се може повече пари – печели избори и остава в историята с някакво достойно място. Нямат значение милионите вдишвания и издишвания, а миговете, които спират дъха. През последните години кога ни спряха деня?“, попита риторично бившият вицепремиер

Икономистът посочи, че липсват реформи в четири сфери. Той изтъкна, че държавната администрация не спира да расте. Друг проблем е липсата на концесиониране на големите обществени проекти. Намаляване на субсидиите за ток не е на дневен ред.

Нереформирани остават и социални системи. Пенсиите се финансират с дълг. Вземаме огромни дългове и ги харчим за социални разходи, уточни Николай Василев.

Според него идеята за продажба на държавен поземлен фонд не е фалшива новина, както твърдеше министърът на финансите Асен Василев. По думите му това се доказва от официалната кореспонденция между МФ и МЗХ. Тази идея се пуска през задния вход без анализ, без обществено обсъждане. Искат тайно да продадат 700 хил. декара земеделска земя на безценица, каза още той.

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button