България

Илияна Йотова в Братислава: Българските училища в чужбина опазват българския дух

Българските училища в чужбина опазват българския дух. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на среща с представители на българската общност в Братислава. Йотова разговоря с тях в Българското средно училище „Христо Ботев“, което чества своята 75-годишнина. Близо 100 деца учат в школото, към което функционира и детска градина. Учениците завършват 12-и клас с два равностойни документа – български и словашки. Училището е сред най-авторитетните в Братислава и привлича много деца, които нямат български корени.

Вицепрезидентът благодари на словашката държава за помощта за развитието на българското училище и увери в подкрепата на българската държава.

„Във ваше лице виждаме не само стремежа за опазване на българската идентичност, но и сериозния отпор срещу всякакви опити за пренаписване на българската история, включително и далечната средновековна история“, обърна се Илияна Йотова специално към учителите в училището, като изтъкна особената трактовка на делото на Светите братя Кирил и Методий.

„Има желание за преформатиране на този период от историята, в който умишлено не се говори, че българската държава спасява Кирило-Методиевите ученици, благодарение на нея се създава кирилицата, а с нея и третата християнска цивилизация – славянската“, посочи вицепрезидентът.

Сред основните теми на разговора беше запазването и увеличаването на лекторатите по български език и култура зад граница. Обсъдени бяха възможности за бъдещи съвместни проекти с България в сферата на образованието и културата.

В Словакия живеят около 4 хил. българи, с високо образование, уважавани в словашкото общество.

Преди срещата Илияна Йотова удостои с почетния плакет на вицепрезидента Българското средно училище „Христо Ботев“ в Братислава. Вицепрезидентът беше гост на тържественото честване на 75-годишнината на школото. В празника участваха и ученици и танцови състави от България.

„Днес е празник и повод за голяма гордост – едно българско училище в центъра на Европа, което привлича все повече деца, става на 75 години“, подчерта в приветствието си Илияна Йотова. Тя припомни спомените, които пази от откриването през 2018 г. на 70-ата юбилейна учебна година в училището. „Помня и думите на тогавашния министър на образованието на Словакия, че българското училище е едно от най-добрите в словашката столица“, заяви вицепрезидентът.

„Уважаеми учители, във вашите ръце са утрешните достойни граждани на Словакия, на България, на нашето европейско семейство. Вие продължавате просветителското дело на Светите братя Кирил и Методий. Тяхната мисия тръгна от тези земи, но беше спасена в България от велики държавници, които са знаели, че за да има един народ бъдеще, трябват писменост, книжовност, духовност и култура. Княз Борис прие гонените ученици на Кирил и Методий, които създадоха кирилицата, на която днес пишат над 500 млн. души по света. Великата духовна империя България създаде цяла една цивилизация – славянската“, подчерта Йотова.

„Кирило-Методиевото дело е образът на славянското единение. Чрез вас то продължава да живее и днес“, заяви вицепрезидентът. Тя посочи, че освен че отварят голямата книга на познанието, учителите възпитават децата в добродетели, правят ги добри хора, показват им границата между доброто и злото. „В днешния тревожен свят, в който се разгарят все по-тъмни страсти, вашата роля е още по-голяма. Трябва да пазим децата си от омразата и конфликтите и да ги връщаме към човешките ценности. Колкото и да се развива, изкуственият интелект никога няма да ви измести“, подчерта Илияна Йотова.

Вицепрезидентът благодари за подкрепата на родителите. „В будителската си роля учителите трябва да бъдат подпомагани от нас, родителите“, посочи тя.

Към учениците вицепрезидентът се обърна с думите: „Имате необятни възможности. Дали ще продължите образованието си тук или в България, или в друга държава, никога не забравяйте своето българско училище, което носи името на един от най-обаятелните образи в българската история. Веруюто на Ботев за равенство, справедливост, свобода никога няма да умре, докато продължаваме да възпитаваме горди, непримирими, свободни и независими хора“.

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button