Радев няма как да угоди на политици, които не знаят какво искат


Реакцията на повечето политици на конституционните действия на президента Румен Радев, свързани със свикването на Народното събрание и назначаването на консултации напомнят приказката за Зайо – защо си с шапка, защо си без шапка.
След изборите на 2 октомври, когато също беше ясно, че няма как да има правителство, ако партиите продължават желязно да държат на „червените си линии“, Радев разтегна максимално процедурата. По тяхна молба. Защото всички политици вкупом пророкуваха, че ще има ужасна, студена зима. И, следователно, не е много окей да се дразни народа, като го призоват пред урните отново в такова време. Партийни дейци говореха наляво и надясно в по-тесен и по-широк кръг, че е трудно, направо невъзможно да се прави кампания по време на зимата в мрачните, неотоплявани селски читалища.
Още на 21 ноември, след консултациите с ДБ, Радев изненадващо заяви, че избори не трябва да се провеждат през януари или февруари 2023 г., а по-скоро през март – „Ако няма правителство, изборите трябва да са през март“. Той оправда забавянето със стремежа да се избегне вот през зимата. “Аз си нося тази отговорност, поел съм я”, каза Радев.
„Няма да насроча избори през януари и февруари. Така че третият мандат ще бъде връчен след Нова година, за да има избори през март“, добави президентът, но поясни, че ще връчи веднага мандатите, ако всички партии заявят, че искат да правят предизборна кампания по време на Коледа и Нова година. „Ако партиите са единодушни, че искат избори, мандатите ще се извъртят бързо“, бяха точните му думи.
„Дадох достатъчно време и за работа по законите, и за диалог. Партиите да приемат своята отговорност“, добави тогава президентът.
Партиите обаче не проявиха такава готовност, а държавният глава продължи да тупа топката. През зимата това явно устройваше всички.
И така, докато не замириса осезаемо на пролет. Тогава политиците изведнъж забравиха собствените си приказки за ужасно тежката зима и вкупом нападнаха Радев – превишавал си правомощията с това разтягане на процедурите, защото искал да управлява колкото се може по-дълго чрез служебното правителство. Но не криеха, че са щастливи от факта, че „се хванаха за зеленото“ с избори на 4 април.
Сега Румен Радев очевидно е избрал друга тактика. Отново имаме парламент, в който „червените линии“, макар и не така ясно артикулирани, доминират.
На всички е ясно, че едва ли ще се получи кабинет ГЕРБ – СДС – ПП – ДБ или ГЕРБ – СДС – ДПС – БСП. А това са двете комбинации със стабилно мнозинство.
И че отново замирисва на избори.
Шести поред от 2021 г. Ако Радев отново започне да разтяга процедурата като дъвка, веднага ще го нападнат, че иска власт.
Но, оказва се, когато върви по нея, бързал.
Защо да бърза?
Просто такива са сроковете и до 2020 г. това не правеше впечатление на никого. Да си припомним, че 45-ото Народно събрание, избрано на 4 април 2021 г., се събра за първи път на 15 април. А на 20 април бе връчен първият мандат. Така че, ако изхождаме от този опит, Радев не бърза, а се бави.
Наистина, няма угодия!
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм и Туитър!
Епицентър