От „въздушен“ Шенген печелят само туристите, но не и икономиката


Като трудноприемливи за България определи президентът Радев Радев поставените условия от министъра на вътрешните работи на Австрия, за да ни отворят “въздушен Шенген”.
Според държавния глава влизането на България в т.нар. въздушен Шенген е стъпка напред, но трябва да бъдем много внимателни, за да не остане просто етикетът „България вече е в Шенген“, а участието в пространството да не е пълноценно.
“За страната ни е критично важно да се отворят и сухопътните граници от Шенгенското пространство, а не само въздушните, както допуснаха, че е възможно от следващата година най-върлите противници на пускането на страната ни в общоевропейското пространство Нидерландия и Австрия.”, категоричен е Радев.
Според Любомир Стефанов, политолог и преподавател в НБУ, да влезем по въздух в Шенген е добра стъпка, но това е 1/10 от целия процес на интеграция на страната ни в Шенгенското пространство, тъй като икономиката ни няма да печели кой знае колко от това.
Икономисти също коментираха, че влизането в Шенген само по въздух не носи ползи на страната ни. Ще спечелят туристите, но не и икономиката, смятат те.
Поставените от Австрия условия за даване на съгласието са трикратно увеличаване на мисията на Фронтекс в България спари от ЕС; засилен граничен контрол между България и Румъния и между Унгария и Румъния; както и двете държави да приемат търсещи убежище афганистанци и сирийци.
„Това решение би облекчило пътуванията на всеки от нас, но не и бизнес пътуванията – опашките на границите за бизнес транспорта. Но все пак това е една добра новина. В България ще бъде трудно да се одобри политическо решение за вземане на някакъв контингент от бежанци, каквото условие поставя Австрия пред София и Букурещ. Това не е възможно, те не искат да остават в България и никой няма как да ги застави „, каза политологът Огнян Минчев, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“, ръководител на Центъра за регионални и международни изследвания.
Източник ЕПИЦЕНТЪР