Доц. д-р Атанас Владиков се кандидатура за ректор на Пловдивския университет


Днес, 12.04.2023 г. на редовно проведеното Общо събрание на Факултета по икономически и социални науки е обявена кандидатурата за Ректор на Пловдивския университет на икономиста – специалист по „Международни икономически отношения” (МИО) – доц. д-р Атанас Владиков.
Той се кандидатира официално за ректорския пост.
КЛЮЧОВИ ПОСЛАНИЯ И АКЦЕНТИ ОТ МАНДАТНАТА ПРОГРАМА
НА ДОЦ. Д-Р АТАНАС ВЛАДИКОВ
Мандатна програма: 2023-2027 г. – Университет на новите реалности
Ключови послания:
– спазване върховенство на закона;
– безпристрастност във взимането на решения;
– прозрачност, обективност, отвореност;
– иновативност;
– повишаване на видимостта и авторитета в световното и Европейското образователно и научно пространство;
Акценти:
Мандатната програма: 2023-2027 г. съвпада с последните 4 години от текущия програмен период на ЕС (2021-2027 г.) и Пловдивският университет ще бъде ореинтиран да развива по-активни партньорства в единното Европейско образователно и научно пространство чрез:
1) Опазване и представяне доброто има на институцията и академичната колегия в страната и чужбина.
2) Включване в инициативата за Европейска студентска карта, която да осигурява на студентите бърз и сигурен онлайн достъп до административни процедури, докато са в университетския кампус, така и извън него; включване в инициативата Еразъм+ без хартия; оптитмизиране на академичните планове, програми и специалности във всички образователно-квалификационни степени, така че студентите да имат по-успешна реализация на пазара на труда;
3) Преминаване към приобщаващо включване чрез академични дейности в условията на актуална научна, проектна и образователна проблематика чрез Европейските университетски мрежи и алианси.
4) Въвеждане на политика за координирано и адекватно пригаждане на учебните специалности към реалния стопански и социален живот в полза на студентите.
5) Повишаване степента на административна гъвкавост и международно сътрудничество, като се запазят всички добри и работещи академични практики.
6) Надграждане на политиката по непрекъснато подобряване на качеството в образователните, научните, проектните и административните процеси на работа.
7) Стимулиране на организацията на форуми, семинари, конференции от национален и международен формат за представяне и обмен на научни знания и иновативни решения.
8) Въвеждане на длъжността „Главен секретар” и равнопоставеност на всички факултети в академичното топ-управление, функциониращо чрез метода на отворената координация.
9) Развиване на реални партньорства с частния сектор и засилен диалог с публичните структури, включително национални и европейски.
10) Надграждане на цялостната материална база на Университтета, включително с укрепване на университетските филиали в гр. Кърджали и гр. Смолян и провеждане на активна университетска политика за регионално развитие с местните общности.
Доц. Владиков ще публикува Мандатната си програма след Великденските празници!
ДОЦ. Д-Р АТАНАС ВЛАДИКОВ разказва за себе си:
Роден съм през 1978 г. в гр. Пловдив. Винаги съм обичал родния си град и Университета, в който съм прекарал почти половината си съзнателен живот.
За всичките 22 години, в които съм в Пловдивския университет – 4 години като студент по „Международни икономически отношения” /МИО/ (1998-2002 г.), 1 година като магистър по специалност „Бизнес администрация” (2002-2003 г.) и 17 години като преподавател и изследовател (от 2007 г. досега), а към днешна дата – редовно избран след конкурс „доцент по МИО” (2017 г.) на пълен щат в професионално направление 3.8. Икономика: „Световно стопанство и международни икономически отношения – Европейска икономика”.
Моята докторска дисертация е в направлението „Икономика и организация на труда” с основна тема, касаеща инвестирането и възвращаемостта в „човешки капитал”, чрез надграждане в степените на висшето образование в страната – която дисертация защитих в Университет за национално и световно стопанство /УНСС/ (2013 г.) и благодарение на която правя регулярни научни изследвания в тази област.
Значителна част от моите компетентности е формирана и чрез владеенето и познаването на чужди езици и чужди светове – владея перфектно английски и гръцки езици, руски – на средно ниво, ползвам немски и арабски. Част от моя натрупан жизнен опит се дължи и на моето обучение в магистърска степен по „Бизнес администрация” /M.B.A./ в САЩ в периода 2003-2005 г. Завършил съм щатския Университет на Централна Оклахома, https://www.uco.edu/ и мога да кажа, че Америка има много лица – така както и Европейският съюз е „единен в многообразието”.
Участия с международно значение:
- Участник в дискусиите на международния тинк-танк на страните за Г7 и Г20 „Инициатива за глобални решения” /Global Solutions Initiatives/ през 2022 г. и включване с публикация в Том 9 относно глобалните проблеми на кръговата икономика
https://www.global-solutions-initiative.org/publications/intersecting/
intersecting-bending-the-linear-economy-on-urban-metabolism-vol9/,
- две сертифицирани специализации в Международната организация на труда /МОТ/ и разгръщане на професионална контактна мрежа в света: 2010 г. и 2018 г.;
Участия с национално значение:
- Съставител и главен редактор на монография на английски: The Reindustrialization – Mission Possible /„Реиндустриализацията – мисия възможна”/ в партньорство с „Тракия икономическа зона”, Община Пловдив, Община Асеновград и Българска стопанска камара – Стопанска инициатива – гр. Пловдив, 2022 г.
https://www.researchgate.net/publication/365233931_THE_
REINDUSTRIALIZATION_OF_BULGARIA_-
_MISSION_POSSIBLE_Best_Practices_and_Cases_from_the_Region
_of_Plovdiv_and_Trakia_Economic_Zone
- създател на карта-гид на Нобеловите лауреати по икономически науки, http://oc.mapsbg.com/index.php?route=product/product&path=68&product_id=185
- икономически експерт на кръгла маса в Народното събрание: „Тежестта на ДДС върху личните и публичните разходи за лекарства”, 2016 г. https://epicenter.bg/article/Bez-DDS-lekarstvata-shte-poevtineyat-sas-17-/104096/2/45
- участие в предаването „Референдум” във връзка с реиндустриализацията: „Как да произвеждаме повече?”, 2014 г., https://bnt.bg/bg/a/ochakvajte-referendum-11-mart-2014
- участие в разработването на Стратегията за развитие на висшето образование в България за периода 2014-2020 г.
- участие в кръгла маса на Съюз на икономистите в България по проблемите на енергийната бедност, 2013 г., https://www.youtube.com/watch?v=R_lrc1VS_KU
- преводач на български език на книгата на проф. Гай Стендинг: „Прекариатът – Новата опасна класа”, изд. „Труд и право”, 2013 г.
- други участия, отразени в националните медии https://atanasvladikov.eu/%d0%bc%d0%b5%d0%b4%d0%b8%d0%b8/
Университетски лекции и изследвания:
- създател на академични курсове: Европейска икономика, Политики на ЕС, Обща търговска политика на ЕС, Публично-частно партньорство, Теория на МИО, Управление на човешкия капитал и други;
- преводач на информационните масиви относно биографиите и професионални справки за всичките Нобелови лауреати по икономически науки, организирани по художествен начин в зала „Икономика” /Аудитория № 7, Ректорат/;
- всички научни публикации могат да бъдат намерени на свободен достъп в научната платформа Research Gate, https://www.researchgate.net/profile/Atanas-Vladikov.
Имам участия в множество проекти с национално, европейско и международно финансиране като експерт и консултант.
От настоящата година съм вписан за вещо лице по компетентност в регистрите на Окръжна и Районна прокуратури – Пловдив.
Не съм семеен. Обичам Природата и животните!
Поддържам личен уеб-сайт: www.atanasvladikov.eu
Пловдивският университет е основан е с Указ № 264 на Президиума на Народното събрание от 01.07.1961 г. като Висш педагогически институт по природо-математически дисциплини за подготовка на учители по математика, физика, химия и биология с първи Ректор – проф. Живко Ламбрев, прехвърлен от Висшия медицински институт /ВМИ/, гр. Пловдив.
С Указ № 23 от 12.01.1972 г. Държавният съвет на НРБ преобразува ВПИ в Пловдивски университет „Паисий Хилендарски”.
До демократичните промени Университетът има шестима ректори: проф. Живко Ламбрев (биология), доц. д-р Стефан Иванов (химия), доц. д-р Драгомир Поборников (философия), проф. Павел Ангелов (биология), доц. д-р Цветан Обретенов (химия).
Ректорът, в чийто мандат: 1989-1993 г., се осъществява преходът към демократичните промени е проф. Никола Балабанов (физика).
От демократичните промени Университетът е бил ръководен от трима филолози: проф. Огнян Сапарев (два мандата), проф. Иван Куцаров (два мандата) и проф. Запрян Козлуджов (два мандата).
През м.май, 2023 г. своя 4-годишен мандат приключва проф. Румен Младенов (биология).
Източник ЕПИЦЕНТЪР