Посланик Ангелов за побоя над Пендиков: Чакаме истинското разследване на прокуратурата в Охрид


От прокуратурата в Охрид първо съобщиха, че Християн Пендиков е бил нападнат от омраза. След това имаше посещение на външния министър Буяр Османи в болницата – така че ние се движим по тези неща. Това каза в студиото на „Още от деня“ по БНТ посланикът на България в Република Северна Македония Ангел Ангелов.
„Виждам, че прокуратурата е еволюирала и сега се говори, че не са ясни все още мотивите на престъплението. Чакаме истинското разследване на прокуратурата и след това очакваме съда“, допълни Ангелов.
По думите му, това злодеяние обрасна с всякакви спекулации – че Християн е бил наркодилър, че било борба между различни наркодилъри и т.н., а в същото време той излезе от РСМ със задграничния си паспорт, тъй като срещу него няма обвинение, за да му се отнеме паспорта. В края на декември е подал молба за получаване на българско гражданство, към която е приложено и свидетелство за съдимост, издадено от съда в Охрид, че не е съден.
В момента Християн е стабилен след операцията, каза още Ангелов, но доста време няма да може да консумира твърда храна.
От лятото на м.г. започна ескалация на радикалното говорене срещу българите в РСМ и на няколко пъти опитвахме да го адресираме до властите в Скопие, за да вземат някакви мерки, посочи посланикът.
„Това радикално говорене, особено в социалните мрежи, доведе и до нападението с камъни срещу клуба „Цар Борис III“ в Охрид, после стрелбата срещу клуба и кулминира с това физическо нападение срещу Христиан“, добави той.
Моето връщане в РСМ ще бъде преценено от съответните институции в България. Доверието, което беше изгубено, трябва да се възстанови, допълни още Ангелов.
Винаги негативното говорене е по-силно от позитивното, добрите вести са по-слаби от силните вести, мръсният новинарски канал е по-силен от чистия, коментира дипломатът. Според него всички положителни неща, които са свършени, са изместени от радикалното говорене.
Направихме така, че РСМ да е с реална диверсификация на газовите доставки, посочи той като добър пример. „В момента, ако „Газпром“ бяха монополист досега за газа за РСМ, то сега вече не е така и то е благодарение на тази тръба, която е между нас и тях и благодарение на интерконектора с Гърция“, отбеляза Ангелов.
Открихме нова сграда на културно-информационния център, след първите два-три месеца от откриването имаше седем български постановки в различни градове, посочи още той. Направихме голям бизнес форум, за да отбележим, че за първи път в цялата история на двустранните отношения търговският обмен е над 1 милиард евро, продължи с примерите посланикът.
„Заедно се поклонихме на паметника на Св. Климент Охридски в Скопие. Всичките тези елементи бяха потиснати от радикалното говорене, включително и от политически субекти, не само в социалните мрежи. На няколко пъти предупреждаваме, че това ще доведе до тежки последици и за съжаление това се случи“, каза Ангел Ангелов.
Според него двете държави като че ли разговарят на езици, на които не се разбират, метафорично казано, и това е сериозен проблем.
„Ако ние обръщаме внимание, че има проблем, а от другата страна казват – не, няма проблем, нашата държава е идеална, то няма как да се разберем. Мисля, че някаква деескалация трябва да се постигне и тя трябва да бъде в посока да се адресират страховете и проблемите на българите в РСМ“, посочи дипломатът.
По повод извикването му в София, Ангел Ангелов отбеляза, че дипломатическа практика е да бъде извикан посланикът, това е знак, че има проблем в двустранните отношения.
„30 години нашите отношения са синусоида, в момента вървим надолу, но ще трябва да качваме пътя нагоре. Това трябва да го свършим ние сами – двете държави, да възстановим доверието“, смята посланик Ангел Ангелов.
„Като представител на нашата държава мога да кажа, че нашата позиция винаги е била да изграждаме добросъседските отношения, мостовете обаче се градят с доверие. Това доверие е, когато кажем, че има проблем, от другата страна да чуят и да предприемат действия“, посочи той.
Каналите на комуникация не са затворени, напротив – те си остават отворени, както на равнище министри, така и на равнище премиери и президенти. Никой не е прекъсвал тези отношения, обясни още посланик Ангелов.
Според него трябва да се намерят формули, да се адресират проблемите. „Например, ако видим едно бързо производство, задържани, осъдени. При двете нападения на клуба в Охрид няма задържани извършители и после процесирани до съда. Искаме да се покаже на обществото, че тези действия не са ненаказуеми“, каза Ангел Ангелов.
За да започнат реални преговори за членство в ЕС, РСМ трябва да впише българите в Конституцията, а когато бъдат вписани, те няма да се чувстват дискриминирани, каза още посланикът на България в РС Македония.
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм и Туитър!
Източник ЕПИЦЕНТЪР