Пак ли Германия е “болният човек на Европа“?


В навечерието на 2000-та година британският „Икономист“ излезе с унищожителна оценка за германската икономика и определи страната като „болния човек на Европа“. Това трябваше да е сигнал за германските политици, които във въодушевлението си от икономическия подем след Обединението така и не предприеха необходимите реформи, пише „Труд“.
В крайна сметка част от промените бяха направени от правителството на Герхард Шрьодер. 14 години по-късно ситуацията вече изглеждаше далеч по-различно.
Група икономисти от Берлин и Лондон описаха развитието в Германия така: „От болния човек на Европа до икономическа суперзвезда.“
Но ето, че сега отново се говори за „болния човек на Европа“. Германската икономика не може да се изправи на крака – две последователни тримесечия икономиката на Федералната република се свива, което представлява техническа рецесия. Всички важни икономически индикатори сочат надолу – като например индексът за бизнес климата, който през юли намалява за трети пореден месец.
Очакванията са, че през третото тримесечие БВП ще продължи да спада. Проблемът е в това, че икономиката едва е достигнала нивата преди пандемията. Най-голямата гордост на Германия – индустрията, от години страда от проблемите на световния икономически цикъл.
За срива на германската икономика има много причини. Една от тях е паричната политика на централните банки. Те се опитаха с високи лихви да овладеят инфлацията, което оскъпи кредитите за фирмите и потребителите. Това възпира на свой ред важния за Германия строителен бранш, както и желанието на компаниите да инвестират. Именно това „задушаване“ на икономическата динамика бе търсеният ефект с увеличението на лихвите. Но други държави в еврозоната като Франция и Испания също трябваше да се борят с този проблем и се справиха много по-добре.
Някогашният успешен бизнес модел, включващ вноса на евтина енергия – най-вече от Русия – и евтини суровини, които да превръщат в скъпи стоки и да изнасят, вече не функционира. Множеството кризи от изминалите години, най-вече пандемията и руската война срещу Украйна, ясно разкриха слабостите на германската икономика.