СВЯТ

Най-голямата в света ВЕЦ започна да изпуска вода в река Яндзъ

Най-големият хидроенергиен комплекс в света – водноелектрическата централа на язовира „Трите клисури“ в Китай започва да изпуска вода, за да повиши нивото на река Яндзъ в средното и долното ѝ течение, съобщи Китайската централна телевизия. Това е част от серията спешни мерки за осигуряване на повече вода за пострадалия от сушата басейн на река Яндзъ.

Изпускането на водата започна в 12:00 ч. местно време във вторник. Според телевизионния оператор това ще позволи през следващите няколко дни да се попълнят 500 млн. куб. м вода в Яндзъ.

Според репортажа други 300 млн. куб. м ще бъдат освободени от резервоари в горната част на Яндзъ.

„Трите клисури“ е най-големият язовир с ВЕЦ в света. Тя се е изградена на на река Яндзъ в централната китайска провинция Хубей. Инсталираният капацитет на централа е е 22,5 ГВт. Дължината на язовирната стена е 2335 м, височината – 181 м, ширината в основатае 115 м. Обемът на язовира е умопомрачителните 39,3 куб. км, което се равнява на 39,3 млрд куб. метра. Водосборният басейн на язовира е 1 000 000 кв. км.

За шести пореден ден Централната метеорологична администрация на Китай въведе най-високото червено ниво на опасност в редица региони заради необичайната гореща вълна. Очаква се в сряда термометърът да достигне 39-40 °C в редица райони на Шаанси, Анхуей, Хубей, Хунан, Дзянси, Джъдзян, Фудзиен, Съчуан, Гуейджоу, Гуанси-Чуански автономен район, както и в градовете Шанхай и Чунцин.

В някои части на басейна на река Яндзъ не са падали валежи в продължение на повече от 20 последователни дни, а броят на дните с изключително високи температури е надхвърлил 30. В провинциите Съчуан, Хубей, Хунан, Анхуей, Дзянси и град Чунцин горещата вълна нанесе сериозни щети на земеделските земи, а около 830 000 души имат затруднен достъп до питейна вода.

Китай предприема спешни мерки за осигуряване на повече вода за пострадалия от сушата басейн на река Яндзъ, като отпуска финансова помощ, опитвайки се по изкуствен начин да предизвика валежи и да разработва нови източници за доставка на вода, в момент когато рекордната гореща вълна нанася щети върху насажденията и добитъка, предаде Ройтерс.

Министерството на водните ресурси каза днес, че сушата в басейна на река Яндзъ „неблагоприятно засяга осигуряването на питейна вода за хората от селскостопанските райони и за добитъка, както и за растежа на насажденията“.

Министерството призова властите на провинциите да извършат внимателна оценка на засегнатите от сушата райони и да разработят планове за поддържане на водоснабдяването, включително временни прехвърляне на на вода, разработване на нови водоизточници и разширяване на мрежата от тръби.

Фабрики в Югозападен Китай бяха затворени, след като резервоарите, използвани за генериране на енергия от вода, спаднаха до ниски нива на фона на тежката суша, отбелязва Асошиейтед прес.

Компании в провинция Съчуан, включително производители на соларни панели, цимент и урея затвориха или намалиха производството си, след като им беше разпоредено да пестят енергия в продължение на пет дни. Това се случи, след като нивата на резервоарите спаднаха, а потреблението на енергия за климатици скочи заради рекордните температури.

Енергийна компания в град Дачжоу, провинция Съчуан, където живеят 3,4 милиона души, наложи спиране на тока за по два и половина часа тази седмица, а днес ги увеличи до три часа, съобщи шанхайското електронно издание „Пейпър“. Вестник „Секюритис таймс“ съобщи, че на офис сградите в столицата на провинцията град Чънду е наредено да спрат климатиците си.

Източник: БНР, БТА

Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм!

Епицентър

Related Articles

Back to top button