България

Скандал! Радев отказа да ръководи делегацията ни на срещата на НАТО, не е съгласен с позиции на МС

Разногласията между президента и премиера по отношение на въшната политика вече излязоха наяве и са на път да президвикат и скандал.

Президентът Румен Радев не приема предложението на Министерски съвет да ръководи делегация ни на срещата на НАТО, съобщиха от Президентството. 

Мотивът за отказа – държавният глава не приема някои положения от приетите от Министерския съвет рамкови позиции, отнасящи се до ангажименти, които страната ни поема относно войната в Украйна.

Това е силно смущаващ, дори скандален факт, който издава криза в управлението на държавата, заяви бившият военен министър Ангел Найденов, който подчерта, че нито Радев ще промени своите позиции, нито пправителството по отношение на военната помощ за Украйна.

Припомняме, че по-рано днес служебният премиер Димитър Главчев обяви от Брюксел, че е държавният глава ще оглави делегацията. 

А от пресцентъра на МС обявиха,  че служебният кабинет вече е одобрил българските позиции на срещата на НАТО, но те няма да бъдат публикувани с мотива, че са за служебно ползване. 

„Държавният глава и върховен главнокомандващ винаги е настоявал и работил за модернизацията на Въоръжените сили, за повишаване на националния отбранителен капацитет, за засилване на приноса на България в укрепването на възпиращия и отбранителен потенциал на източния фланг на НАТО“, отбелязват от Президентството.

В съобщението изпратено до медиите се уточнява още, че от първия ден на войната в Украйна държавният глава остро осъжда руската агресия.

На националните и международни форуми президентът Радев винаги е поддържал всички елементи на колективния подход за гарантиране на сигурността, за повишаване на отбранителните способности, прилагането на регионалните планове на Алианса и увеличаване на средствата за отбрана, изтъкват от президентството.

„В същото време държавният глава не приема някои положения от приетите от Министерския съвет рамкови позиции, отнасящи се до ангажименти, които страната ни поема относно войната в Украйна.

 Във връзка с това президентът Румен Радев не приема предложението на Министерския съвет да ръководи българската делегация и да участва в срещата на държавните и правителствени ръководители във Вашингтон“, отбелязват още от Президентството.

Няколко часа преди това правителствената пресслужба съобщи: Служебното правителство е одобрило на вчерашното си заседание рамкови позиции за участие на България в Срещата на държавните и правителствените ръководители на страните – членки на НАТО, която ще се проведе от 9 до 11 юли във Вашингтон, САЩ.

Позициите не са публикувани, като приложенията са само за служебно ползване.

Кабинетът предлага на държавният глава Румен Радев да ръководи българската делегация за срещата и съобразно хода на дискусията да изложи приетите от Кабинета рамкови позиции.

Като ръководител на делегацията ни и въз основа на рамковите позиции президентът ще може да одобрява и утвърждава документите, представени на вниманието на държавните и правителствените ръководители, включително заключителното комюнике от срещата.

С правителственото решение е утвърден и състав на делегацията ни във Вашингтон. Освен президент и премиер в нея са включени министърът на отбраната, Началникът на отбраната, постоянният представител на България към НАТО, заместник-министърът на външните работи Невяна Митева, началниците на кабинетите на президента и на премиера, трима от секретарите на президента, директори на дирекции в Министерският съвет и други служители от двете ни институции.

До този конфликтен момент се стигна след спор кой да води делегацията – върховният главнокомандващ или служебният министър-председателя. Димитър Главчев настоя по казуса да се произнесе Народното събрание.

В писмо до председателя на НС Рая Назарян той отбеляза, че форумът е най-високото ниво на вземане на решения в Алианса и ще отбележи 75-та годишнина на Северноатлантическия договор, подписан именно във Вашингтон, САЩ.

За първи път ще се включат новоприетите страни-членки и се очаква съюзниците единодушно да приемат важни решения.

Освен това решенията, които ще бъдат взети на срещата във Вашингтон, предполагат изпълнение на дългосрочни ангажименти от съюзниците, с особен акцент към инвестициите в отбраната на всяка страна членка на НАТО и дългосрочната подкрепа за Украйна и финансовото ѝ обезпечаване. Затова парламентът трябва да се произнесе.

Народното събрание обаче върна топката в полето на МС, след като политическите сили не успяха да се разберат. Така най-неочаквано позицията на ГЕРБ-СДС съвпадна с тази на БСП и „Възраждане“ това да е президентът, за разлика от ДПС, които настояха да е премиерът, за да не се позволи Румен Радев да разпространява руска пропаганда на форума. Всичко това доведе до днешното решение на служебния кабинет и отказа на президента.

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button