Министър Стоянов: Инфлацията ще намалява. От ЕК се съобразиха със спецификите на българския пазар


Инфлацията твърдо ще намалява“, това заяви служебният министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов.
Той посочи, че служебното правителство е амбицирано това да стане с бързи темпове и заради приемането на България в еврозоната.
„Следващите няколко месеца се надяваме инфлацията да спадне чувствително. Не просто се надяваме, а работим за това. Първата стъпка бяха енергийните източници – газът спадна, в момента е важно депутатите да решат за над 200 лева компенсация за тока“, добави той.
Министърът призова народните представители да гласуват и компенсиране заради цените на газа.
„Компаниите, за да са сигурни и да имат твърда предвидимост, държат да има гласувано, че ако цената се качи над 200 лв., ще бъдат компенсирани. Това ще помогне за намаляване на инфлацията“, подчерта Стоянов.
По думите му 3% инфлация, какъвто е критерият за еврозоната, звучи прекалено оптимистично.
„Със сигурност около 5%,6%,7% би било поносимо в тази ситуация на годишна база. На месец ще продължи да спада“, каза още той.
Имаме право да продаваме в България вторични продукти, получени при преработката на руски петрол, заяви пред bTV министърът на икономиката Никола Стоянов. Той бе категоричен – не става дума за заобикаляне на санкциите.
Повод за коментара му е решението“Лукойл“ да измести печалбите си изцяло у нас. Енергийният министър Росен Христов пък призна, че през нас руски петрол ще „тече“ образно казано към други европейски държави, защото страната ни ще препродава получените при преработката му вторични продукти.
От Европейската комисия отговориха, че това не може да се случи и дерогацията не се отнася до продажбата на руски петрол. Освен това от ЕК посочиха, че трети държави нямат право да купуват продукти, получени при преработването на руски петрол.
Министър Стоянов обясни, че от ЕК са се съобразили със спецификите на българския пазар и това е причината за дерогацията, която дава 2 години възможност страната ни да използва руски петрол. Става обаче дума само вноса на тръбен такъв, уточни министърът.
„България не може да продава руски петрол на трети страни. Това е категорично. Но имаме право да продаваме продукти, получени при преработка на руски петрол в България. Забраната касае и доставяният по тръба руски петрол. При нас идва по море. Европейската комисия ни дава възможност да решим този проблем“, посочи Стоянов.
Той бе категоричен, че не става дума за заобикаляне на санкциите, а освен това предишното правителство е ограничило правото ни да изнасяме руски петрол.
„Когато се произвежда дизел, за да се получи нужното количество, се получават и други продукти, които не могат да се продават в трети държави. Тези други продукти трябва да се складират, ако не могат да се изнасят. Но складовете у нас могат да понесат определено количество. Дерогацията е направена за България, за да може да сме обезпечени с горива, но производството е от такова естество, че има остатъчни продукти, които трябва да отидат някъде“, обясни Стоянов.
Трябвало е да се мисли за алтернативи по-отдавна, категоричен бе служебният икономически министър и допълни:
“Направихме диверсификация и руски газ не ползваме в момента. Дерогацията дава време две години. “Лукойл” трябва да се подготви”.
Николов не смята, че компанията очаква войната да свърши и забраните да отпаднат, защото “мащабът е твърде голям, за да се разчита на такива случайности”.
Източник ЕПИЦЕНТЪР