На първо четене НС реши: Следствието се отделя като самостоятелен орган в съдебната власт


Мнозинството в Народното събрание реши на първо четене Националната следствена служба да бъде изведена от системата на прокуратурата и да се обособи като самостоятелен орган в съдебната власт, а директорът на националното следствие да може при определени случаи да бъде прокурор по разследване срещу главния обвинител и неговите заместници, предаде БНР. Предложението е на партия „Възраждане“.
Депутатите подкрепиха на първо четене и проекта на правосъдното министерство за промени в закона за съдебната власт.
Предложенията за съдебна реформа, внесени от „Възраждане“, получиха подкрепата на ГЕРБ, ДПС, БСП и 1 депутат от „Продължаваме промяната“, и с общо 117 гласа „за“ на практика се записа на първо четене връщане към независимо следствие извън шапката на прокуратурата.
От „Продължаваме промяната“ се чуха аргументи, както в подкрепа, така и срещу законопроекта на „Възраждане“.
Депутатът Мирослав Иванов го оспори с мотива:
„Как очаквате, че хора, които са били в зависимост от главния прокурор години наред, изведнъж с магическа пръчка ще започнат да бъда обективни и да не бъдат в някакъв вид пряка зависимост на главния прокурор“.
Съпартиецът му Бойко Рашков, който е и бивш директор на Националната следствена служба, обаче видя в проекта на „Възраждане“ рационален подход и напълно защити връщане към модела от миналото.
„Да се възстанови независимостта на Националната следствена служба, тоест на следователите. Да се изведат окръжните следствени служби от окръжните прокуратури – нямат място там. Да могат да разследват обективно – онова, което е тяхната работа,“ обясни Рашков.
Тезата на Бойко Рашков подкрепиха от ГЕРБ, ДСП и БСП.
Като част от юридическите си аргументи от ДБ и ПП изразиха становище, че по-удачен е друг механизъм за разследване на главния прокурор, а именно със съдия, който никога не е участвал в досъдебното производство.
По време на четиричасовите разисквания се редуваха политически аргументи и юридически тези. ДПС и ДБ влязоха в словесен сблъсък за това дали има или не определен икономически кръг, който оказва влияние в съдебната власт.
С още по-голямо мнозинство от 166 гласа „за“ депутатите подкрепиха на първо четене и промените на Министерския съвет в Закона за съдебната власт, с които се засилва ролята на Инспектората към Висшия съдебен съвет за превенция и противодействието на корупцията в съдебната власт, както и задължението Инспекторатът да приеме Кодекси за етично поведение на българските съдии и на българските прокурори.
Проектът на правителството представлява законодателна инициатива, която е част от Националния план за възстановяване и устойчивост.
Минути преди 15 часа депутатите започнаха разискванията по внесените пет отделни законопроекта за промени в Наказателно-процесуалния кодекс, които предвиждат създаване на механизъм за търсене на наказателна отговорност на главния прокурор и неговите заместници.
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм и Туитър!
Източник ЕПИЦЕНТЪР