България

Патриарх Даниил отслужи тържествена света литургия в храма „Свети Николай“ в Дупница

Българският патриарх Даниил освети днес възстановената наскоро църква „Свети Николай Чудотворец“ в Дупница, по повод 180-тата годишнина от построяването на храма, предаде БТА.

Църквата е най-старата в града, разказаха местни жители. На няколко пъти е била разрушавана и издигана наново. Реставрираната църква беше открита през април миналата година.

Храмът е архитектурно-строителен и художествен паметник на културата, основан в началото на ХVII век. В средата на миналия век тя е превърната в „гробищна“, а през 80-те години в нея са се служили само опела.

Негово Светейшество отслужи и патриаршеска света литургия в съслужение с Браницкия епископ Пахомий – първи викарий на Софийския митрополит, Велбъждският епископ Исаак – втори викарий на Негово светейшество, и архимандрит Йоан – протосингел на Софийска света митрополия, в съслужение с духовници от Кюстендилска и Дупнишка духовни околии. Службата бе по повод 180 години от построяването на храма.

Българският патриарх и днес припомни в проповедта си предадената среща на Христос с обхванатия от бесове.

Нашето съвремие има такива примери – актьори, артисти, които са приели дори монашески път, други които са се обърнали след по-бурен живот и са стигнали до вярата, каза българският патриарх Даниил. Той посочи като пример актьора Мариус Куркински, който днес казвал: Най-важното нещо за човек е вярата в Бога и взаимоотношенията му с Бога, изтъкна патриарх Даниил.

„В западните общества хора, които дълго време са живеели за този свят и са търсели добро устройване и уреждане на своя живот чрез материален комфорт и материални придобивки, обществено положение, образование и възможности, изоставят всичко това, променят начина си на живот – молитвата влиза в живота на човек, покаянието и изповедта посещението в храма“, каза патриарх Даниил.

Той посочи, че макар две хиляди години да ни делят от това евангелско събитие, то се повтаря много пъти и се случва в човешкото общество. „Виждаме как Бога със своя промисъл стига до човеците, просвещава ги и ги вразумява, освобождава ги от недъзите, така че да погледнем трезво на живота и реалността и да се трудим за своето спасение“, каза Българският патриарх.

„Случайно се случи отново да посетим Дупница и да прочетем същият евангелски откъс – предният път от Св. ап. евангелист Матей , но този път разказан от св. Лука и може би той ни напомня за това как този храм през атеистичното време и в годините след това е бил обречен на запуснатост. Днес виждаме едно чудо – един човек, който също така се се стремял в своя живот, а животът му е дал възможности, но макар да има толкова много хора с възможности, не на всеки е направило впечатление състоянието на храма. Той е проявил това желание светинята да добие подобаващият й се вид“, каза още патриарх Даниил, като изтъкна направеното от програмиста Юлиян Манов от Дупница, който финансира ремонта на фасадата и купола на черквата.

Благодарни сме за посещението на „Ангела на българската църква“, казаха от черковното настоятелство на храма и дариха патриарха с от името на енориашите с набедреник с образа на св. Николай.

Днес в храма веруюто и „Отче наш“ прозвучаха и на английски език заради участието на свещеници от Ню Мексико.

През миналата година с помощта на дарители храмът беше реновиран и в него започнаха да се провеждат служби, сватби и кръщенета. Основната заслуга за това е на Юлиян Манов от Дупница.

„Аз смятат че направихме това, което трябва. Храмът беше поруган, почти унищожен. Това е най-старият храм, в центъра на града. Ремонтът беше нещо, което трябваше да се направи. Аз реших, че когато никой друг не го прави, трябва да го направя аз“, каза пред БТА Манов.

Патриарх Даниил поздрави дупничани с празника, пожела да продължават да поставят вярата си в Бог на първо място, тъй като с нея могат да постигнат всичко.

„Ако ние допускаме запустение в отношението си към светинята, трябва да знаем, че също такова запустение е и в нашите души“, каза патриарх Даниил. Той допълни, че когато в душите имаме Христовия мир и успокоение, давайки в Бога и вършейки добро, и нашите сърца и души ще станат като този храм, а ние ще се чувстваме добре, както и хората около нас.

Специален поздрав прозвуча и от дупнишкия мъжки хор „Св. Иван Рилски“.

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button